Ožalošćeni vape za istinom

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
BEOGRAD 03. 11. 2010
PRESS

Ožalošćeni vape za istinom



Porodice koje sumnjaju da su njihovi najmiliji umrli greškom lekara udružile se i traže prijem kod ministra zdravlja zbog predugih sudskih procesa


CERKA-1.jpg

Samo traže istinu... Porodica Olivere Veljić, koja je preminula 2009. godine



Prvi put u Srbiji udružili su se građani koji osnovano sumnjaju da su članovi njihovih porodica umrli zbog nesavesnog lečenja. Oni traže hitan prijem kod ministra zdravlja Tomice Milosavljevića, tvrdeći da sudski procesi traju predugo. U Ministarstvu zdravlja rekli su za Press da će ministar sledeće srede primiti predstavnike ove grupe.Ožalošćene porodice navode da procesi dokazivanja lekarskih propusta i grešaka traju nedopustivo dugo, zbog toga što ova oblast nije sistemski uređena. Taj posao je, kažu, u nadležnosti ministarstava zdravlja i pravde.
- Sastanak sa ministrom važan je zbog naših umrlih i istine, da bi se ovakvi slučajevi sveli na što manji broj, ali i da bi se skinula ljaga sa lekarske struke, pošto je neopravdano pogođen i veliki broj časnih lekara - navodi se u pismu grupe ožalošćenih građana.


Nisu dobili nalaze
Ovu grupu zasad čini više od 15 porodica čiji su članovi, kako tvrde, umrli greškom lekara. Među njima su porodica male Anja Grahovac, koja je umrla usled nedostatka kiseonika posle operacije katarakte u privatnoj klinici „Perfekta", zatim porodica Radović, čija je ćerka Jelica (19) umrla od sepse posle operacije čukljeva u „Decedri", porodica Panić iz Paraćina, čija se ćerka Jelica (25) nije probudila iz anestezije koju je primila da bi bila podvrgnuta laserskoj operaciji grlića materice u „Beoklinici"... Jedan od potpisnika grupe je i David Kecman, ujak šesnaestomesečne Natalije Tešić, koja je prošle godine umrla u Dečjoj klinici u Tiršovoj od meningitisa.
Kecman za Press kaže da porodica ni posle više od godinu i po dana ne zna šta je pokazala obdukcija.
- Istraga je u toku, a mi još nismo videli obdukcioni nalaz. U suštini, svi članovi grupe imaju slične probleme - navodi Kecman.
Na pitanje šta očekuje od sastanka sa ministrom zdravlja, on kaže:
- Svi smo svesni kako stvari stoje u našem sistemu. Mi na ovaj način pokušavamo nešto da promenimo.
Direktorka Lekarske komore Srbije dr Tatjana Radosavljević objašnjava da bi donošenje odluke o obaveznom poštovanju protokola skratilo sudske procese, a samim tim i broj neželjenih slučajeva.


CERKA-KRAJ.jpg


Slučajevi u kojima postoji sumnja da su lekari napravili grešku
1997.
Stefan Gavrilović umro na Institutu za majku i dete. On je posle operacije krajnika dobio sepsu, pokazala obdukcija.
2000.
Ivana Đurđić (32) usled nedostatka kiseonika praktično se ugušila u GAK-u u Višegradskoj.
Zoran Matić (28) umro od tromboembolije pluća posle operacije vena na beogradskoj privatnoj klinici „Decedra".
2006.
Marijana Jekić (26) iz Pančeva umrla jer lekari pančevačke bolnice šest dana nisu ustanovili da joj je puklo slepo crevo.
Jelica Radović (19) umrla u Urgentnom centru KCS-a od sepse koju je dobila posle operacije čukljeva u klinici „Decedra". Za nesavesno lečenje optuženi lekari Slavko Tomić, Olivera Jeremić i Miodrag Stojanović, kao i vlasnica klinike Svetlana Sremčević. Svi negirali krivicu. Nastavak suđenja 12. novembra.
Goran Mihajlović umro u svom stanu, jer je niška hitna pomoć odbila da pošalje ekipu, sa obrazloženjem da se radi o stomačnim problemima.
Milijana Ljuboja (36) umrla od sepse posle operacije žučne kese u Zemunskoj bolnici.
Anja Grahovac (3) umrla na Institutu za majku i dete posle operacije katarakte u klinici „Perfekta". Obdukcioni nalaz pokazao da je do smrti došlo usled nedostatka kiseonika prilikom intervencije. Suđenje počelo u aprilu ove godine, suvlasnik klinike Dejan Milutinović i anesteziolog Stanoje Glišić odbacili odgovornost.
2007.
Danijela Filipović (27) umrla posle laparoskopske operacije gojaznosti na Hirurškoj klinici u Nišu.
2008.
Dalibor Havlek (14) iz Rume umro u Dečjoj klinici u Tiršovoj posle mesec i po dana kome u koju je upao posle gastroskopije.
Umrla devojčica Biljane Petronić (30) iz Uba u valjevskoj bolnici. Biljanu dva dana nisu porodili iako joj je pukao vodenjak. Obdukcija pokazala da je beba umrla usled poremećaja disanja zbog udisanja amniotske tečnosti, zapaljenja pluća i nastalih komplikacija.
Slađan Stojković (25) iz sela Gamzigrad umro od upale pluća. Prvobitno lečen na psihijatrijskom odeljenju Zdravstvenog centra u Zaječaru.
2009.
Olivera Veljić (39) iz Kragujevca umrla posle porođaja i četiri operacije.
Šesnaestomesečna Natalija Tešić umrla u Dečjoj klinici u Tiršovoj od meningitisa. Porodica tvrdi da je pogrešno lečena u DZ „Novi Beograd".
Teodora Jovanović (5) iz Valjeva umrla u tamošnjem ZC od jakih bolova u stomaku usled zavezivanja creva. Slučaj od januara ove godine na sudu.
Anđelka Popović (30) iz Čukojevca kod Kraljeva umrla posle porođaja u KC „Kragujevac".
2010.
Porodilja Anđelka Tasić (33) iz Negotina umrla od invazivnog kancera grlića materica. Ginekolozi nijednom nisu uradili „Papa test".
Tek rođena beba Nenada i Biljane Stanković iz Kraljeva umrla u ZC Studenica od teške kardiovaskularne insuficijencije.
Jelica Panić (25) iz Paraćina umrla na VMA posle devet dana u komi, u koju je upala posle operacije grlića materice u privatnoj klinici „Beoklinika".
Vasilije Savović (45) iz Mijatovca umro u ćuprijskoj bolnici od srčanog udara. Porodica tvrdi da je pogrešno lečen „ranisanom" i „novalgetolom".


- Sudski procesi traju dugo, jer eventualnu grešku dokazuju veštaci. To mogu da rade razvijene zemlje poput Nemačke. Međutim, po našoj proceni, Srbija to mnogo bolje može da reguliše uvođenjem zakonske odredbe da protokoli lečenja budu obavezujući. Na taj način dokazivanje bi bio jednostavnije, a s druge strane, ako se lekar držao protokola, a desio se neželjeni efekat lečenja, on neće biti kriv. U suprotnom, sud će imati jasnu sliku da lekar nije ispoštovao protokol i da je pogrešio - objašnjava Radosavljevićeva.
Rizik uvek postoji
Kardiolog i predsednik Udruženja privatnih lekara prof. dr Višeslav Hadži-Tanović navodi razloge zbog kojih dolazi do nesrećnih ishoda.
- To mogu da budu nepredviđene komplikacije, i to je ono na šta upozoravamo svakog pacijenta pre operacije. Svaki zahvat nosi određeni procenat rizika, koji se u zavisnosti od intervencije kreće od jedan pa do 30 odsto. I takav ishod se ne može smatrati greškom. Do greške dolazi usled nedovoljnog znanja ili previda lekara, što se može ustanoviti uvidom u to da li je lekar ispoštovao proceduru koja je uobičajena u medicini - objasnio je Hadži-Tanović.
Grupa ožalošćenih građana pismo je poslala i Odboru za porodicu i zdravlje Skupštine Srbije, ombudsmanu i povereniku za informacije od javnog značaja.
LJ. RAČIĆ
 
Natrag
Top