Ovo je Zemunac koji je pokrenuo akciju pravljenja stepenica uz koje će svi voleti da se penju

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.544
Ovo je Zemunac koji je pokrenuo akciju pravljenja stepenica uz koje će svi voleti da se penju
BlicOnline
Nenad Hegediš (31) je Zemunac koji je pre dve nedelje odlučio da pokrene maštovitu akciju farbanja i ispisivanja imena poznatih stanovnika ovog naselja na stepenicama na Kalvariji.

652173_nenad-hegedis-stepenice-zemun-fejsbuk-foto-facebook_f.jpg

Nenad Hegediš je ideju za farbanje stepenica dobio na putovanjima po svetu
Pre dve nedelje je ideju da stepenice u blizini Trošarine ofarba u zeleno i plavo podelio preko grupe na Fejsbuku.

- Putovao sam dosta po svetskim metropolama i pomislio sam da bi i Zemunu trebalo dati malo boje. Siguran sam da bi ovako nešto bilo zanimljivo i turistima. Zato sam pre dve nedelje pokrenuo stranicu “Zemunci za stepenice” na Fejsbuku, i veliki broj ljudi se odmah odazvao sa željom da pomogne u farbanju, sređivanju i čišćenju, i donira novac za opremu. Čak su se javili i ljudi iz dijaspore sa željom da materijalno doprinesu projektu - priča ovaj mladić koji je zaposlen u privatnoj firmi “Triple jump”.

Za baš ove stepenice odlučio se iz praktičnih razloga.

- Tu sam odrastao i njima sam prolazio svakoga dana dok sam trenirao. U blizini je park, obdanište i srednja škola i dosta ljudi prolazi njima. Zato mislim da su one najbolje mesto za ovu ideju - kaže on.


651948_zemunci-za-stepenice-05-foto-nenad-hegedi_ff.jpg

Ovako bi stepenice mogle da izgledaju
Nakon farbanja Nenad je odlučio da 133 stepenika ukrasi na jedinstven način - imenima poznatih Zemunaca. Pisac Isidora Sekulić, muzičar Momčilo Bajagić Bajaga, glumica Branka Petrić, bokser Ljubomir Magaš... svi oni se nalaze na spisku poznatih stanovnika Zemuna čija će imena najverovatnije krasiti ove stepenice.

- Već imam spisak od preko 200 imena poznatih koji su živeli ili žive u Zemunu. Svakoga dana mi se javljaju ljudi sa novim predlozima, a ja širim bazu. Biće teško izabrati - kaže on.

Nenad, međutim, ima jednu želju - da se na stepenicama nađe i ime njegovog oca, Janoša Hegediša.

- Moj tata je prvi rođeni Zemunac koji je otišao na Olimpijadu. Bavio se atletikom, troskokom tačnije i nikada ništa nije dobio u ovom kraju, i jako bih voleo da se njegovo ime nađe tu - kaže on.

Iako je imao plan da ovaj projekat sam sprovede u delo, ubrzo nakon otvaranja stranice kontaktirali su ga iz opštine Zemun.

- U opštini su oduševljeni idejom i žele da pomognu. Međutim, kažu da prvo mora da se proveri da li su stepenice nečije vlasništvo, a žele i da ih izbetoniraju pa tek onda da ih farbamo i ispisujemo imena - kaže Nenad.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.544
MAŠTOVITO Zemunci bojama i imenima poznatih ulepšavaju stepenice u svom kraju

Zemunac Nenad Hegediš pokrenuo je maštovitu akciju ulepšavanja stepenica na Kalvariji u Zemunu. Preko Fejsbuka je brzo okupio istomišljenike sa kojima je starim sivim stepenicama dao plavu i zelenu boju. Njihov mali projekat ovim je tek započet.

651948_zemunci-za-stepenice-05-foto-nenad-hegedi_ff.jpg

Zemunac pokrenuo akciju za lepše stepenice u Zemunu Foto: Fejsbuk
- Ovaj projekat ima za cilj da ostavi istorijski trag kao i napravi turističku atrakciju u Zemunu. Projekat će početi onog trenutka kada se priključe minimum desetoro odlučnih ljudi dobre volje, koji će sa sobom poneti potreban alat: metlu, četku/valjak za farbanje - kaže ovaj mladić.


Nakon farbanja Nenad je odlučio da stepenice ukrasi na jedinstven način - imenima poznatih Zemunaca.



651975_stepenice-simulacija-foto-nenad-hegedis_f.jpg

Simulacija - Ovako bi stepenice mogle da izgledaju nakon izbora imena poznatih Zemunaca

Pisac Isidora Sekulić, muzičar Momčilo Bajagić Bajaga, glumica Branka Petrić, bokser Ljubomir Magaš... svi oni se nalaze na spisku poznatih stanovnika Zemuna čija će imena najverovatnije krasiti ove stepenice.

Glasanje za izbor imena vrši se preko Fejsbuk stranice "Zemunci za stepenice".



651947_zemunci-za-stepenice-04-foto-nenad-hegedi_f.jpg

Nenad je odlučio da na ovaj način ulepša stepenice i u Zemunu




Na ovu ideju, mladi Zemunac, došao je po uzoru na šarene stepenice koje krase neke svetske metropole.



651945_zemunci-za-stepenice-02-foto-nenad-hegedi_ff.jpg

Stepenice u Istanbulu



A ovako stepenice izgledaju u Siciliji.



651946_zemunci-za-stepenice-03-foto-nenad-hegedi_ff.jpg

Sicilija
A ovako u Čileu.



651944_zemunci-za-stepenice-01-foto-nenad-hegedi_ff.jpg

Čile


Pa zašto i Beograd ne bi imao stepenice uz koje vam nikada neće biti teško da se popnete?
 
Natrag
Top