Overena knjižica samo ukras pacijentu

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Overena knjižica samo ukras pacijentu

Pacijenti širom Srbije primorani su da plaćaju preglede kod lekara ukoliko se zdravstvena ustanova kojoj se obrate za pomoć ne nalazi na teritoriji gde je knjižica overena. Ovakva iskustva imali su brojni građani koji se zadese kod doktora van svog grada. Na sajtu „Blica“ čitaoci su naveli probleme na koje su nailazili u Šapcu, Novom Sadu, Varvarinu, Loznici, Čačku, Knjaževcu, Gornjem Milanovcu, gde su i kao osiguranici morali da plate preglede kod lekara u državnoj ustanovi.

66298_6_f.jpg


Poslednji primer iz Kraljeva gde su ocu tražili da plati internistički pregled deteta izazvao je pravu buru u javnosti.

Dok u kraljevačkom centru „Studenica“ tvrde da je to po zakonu, direktorka Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje Svetlana Vukajlović ponovila je juče za „Blic“ da je to protivzakonito.


- Zdravstveni centri nemaju zakonsko pravo da naplaćuju usluge pacijentima koji imaju overenu zdravstvenu knjižicu. Svi građani koji su naši osiguranici imaju pravo na besplatne preglede uz overenu zdravstvenu knjižicu u bilo kom gradu u zemlji, nevezano za to gde je njihova knjižica overena - kaže Svetlana Vukajlović.
Direktor ZC „Studenica“ Dragan Arsić, pak, tvrdi da direktorka RZZO obmanjuje javnost tvrdeći da su radnici njihovog centra kada su tražili da internistički pregled osiguraniku iz Beograda bude naplaćen prekršili propise.

- Sam Zakon o zdravstvenom osiguranju i pravilnik o načinu i postupku ostvarivanja prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja kažu da osiguranici RZZO ostvaruju zdravstvenu zaštitu kod matične filijale sa kojom je RZZO sklopio ugovor. U ostalim slučajevima neophodno je imati saglasnost lekarske komisije RZZO za lečenje u ustanovama van matične filijale - kaže dr Dragan Arsić, direktor ZC „Studenica“ u Kraljevu, odgovarajući na optužbe iz republike.

Po rečima dr Arsića, isti dokument kaže da su izuzetak hitni slučajevi, što znači da se bilo ko iz jednog pojavi u drugom gradu u Srbiji, a ispostavi se da nije hitan slučaj, zdravstvena ustanova po ovom aktu mora da naplati pruženu zdravstvenu uslugu bez obzira na to što je osiguranih RZZO imao uredno overenu knjižicu.
Direktorka RZZO kaže da nikada ne bi odobrila naplatu zdravstvenih usluga uz overenu knjižicu, to samo može biti pogrešno protumačeno, jer bi takvo odobrenje bilo protivzakonito.

Prema navodima iz Zdravstvenog centra Kraljevo, u Srbiji se vodi pogrešna politika finansiranja zdravstva, pa se novac centrima deli paušalno.
- U Zdravstvenom centru „Studenica“ uvek je svako dobijao pomoć i uvek ćemo je pružati kako najbolje znamo. Muka je što i ovaj centar od nečega mora da živi.

Poslao sam mnogo dopisa nadležnima u RZZO. Mi i neki centar slične veličine od njih dobijemo iste pare na godišnjem nivou, a obavimo po nekoliko hiljada operacija više. Zato, novac za zdravstvo mora da prati pacijenta, tačnije - da se izdvaja onoliko koliko je usluga pruženo. Zato smo mi primorani da kada nije hitno, uzmemo keš, a onda, iako je to veoma ružno, nateramo pacijenta da u svojoj filijali RZZO potraži da mu vrate novac - kaže dr Dragan Arsić, direktor ZC „Studenica“.

- Raspodela sredstava za zdravstvene ustanove u celoj zemlji vrši se prema jedinstvenom kriterijumu i uslovima koje ustanovljava i o kojima odlučuje Komora zdravstvenih ustanova Srbije, kao i Lekarska komora. Ukoliko zaposleni u nekoj od ustanova smatraju da su oštećeni ili da su im sredstva smanjena, mogu da podnesu žalbu Zavodu. Mi pokrivamo plate svih zaposlenih u zdravstvenim ustanovama Srbije i ni u jednoj od njih niko nema apsolutno pravo i osnov za naplatu pregleda osiguranicima - kaže Svetlana Vukajlović.

S. Trifunović, A. Vušović | 18. 08. 2010.
 
Natrag
Top