Ove zgrade kriju tajnu zbog koje su nemački vojnici hrlili u Beograd

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.512
BLUDNA ISTORIJA: Ove zgrade kriju tajnu zbog koje su nemački vojnici hrlili u Beograd

Zavučene između "Londona" i "Malog Odeona", prostorije zgrade u Ulici kneza Miloša 14 danas se koriste za stranačke potrebe, ali za vreme okupacije Beograda su bile poprište zadovoljstva nemačkih oficira. Istu tajnu prošlost kriju i mnoge druge zgrade u prestonici, pored kojih ste sigurno prošli makar jednom u životu.

Kneza%20Milosa%20foto%20D%20Milenkovic%20(2)_1000x0.jpg

Kneza Miloša, Foto: D. Milenković
Za vreme nemačke okupacije Beograda, centar grada bio je pun kuća i zgrada u kojima su nemački oficiri provodili slobodno vreme, uživajući u hrani, piću i ženskom društvu. Na ovim mestima okupljale su se žene "sumnjivog morala", koje su za novčanu nadoknadu nudile seksualne usluge. Prema pričama mnogih Beograđana koji su upoznati sa istorijom tog vremena, jedna od prvih "kuća za zabavu" bila je zgrada broj 14 u Ulici kneza Miloša.

- Da, čuo sam razne priče o istorijatu ove građevine, a jedna od njih upućuje na to da je tu za vreme nemačke okupacije bila i javna kuća. O tome nema puno istorijskih podataka, ali sam se u razgovoru s ljudima, kao i u raznim tekstovima sretao sa ovom "urbanom legendom". Ipak, za vreme okupacije postojalo je zaista puno javnih kuća u Beogradu o kojima je takođe teško naći činjenice, pa uopšte nije isključeno da je ta legenda o zgradi broj 14 istinita - kaže stručnjak iz oblasti društveno- humanističkih nauka Milan Tlačinac.

27516-slika%201_f967_800x800.jpg

Nekad
27517-slika%202_455d_800x800.jpg

Sad


Zgradu je izgradio poznati ahitekta Nikolaj Krasnov i danas se u njenim prostorijama vrše stranačke delatnosti, dok pre toga bila Grčki kulturni centar i Kubanska ambasada.

Za razliku od vela misterije koji ovu zgradu povezuje s nekadašnjim kuplerajom, u centru Beograda postoje građevine za koje se pouzdano zna da su bile tzv. "Soldatenhheim" ili "vojnički klubovi" za zabavu nemačkih oficira. Kako kaže izvor poznat "24 sata", opštinski odbornik i poznavalac istorije Beograda, podaci upućuju na to da je "u krugu dvojke" nekad bilo čak pet javnih kuća, koje su danas poznati objekti.

nemci%20profimedia-0147806691_1000x0.jpg

Nemački vojnici su zbog posete javnim kućama često tražili premeštaj u Beograd, Foto: Profimedia.rs
- Jedna od takvih javnih kuća bila je u današnjem institutu SANU u Knez Mihajlovoj ulici, jedna je bila u sad zatvorenom bioskopu "Partizan" kod Železničke stanice, jedna u nekad kultnom klubu "Cinema" u Gračaničkoj ulici prekoputa kafane "Proleće", a jedna je u zgradi broj 4 u Ulici kraljice Natalije. Striptiz klub "Lotos" u Zmaj Jovinoj bio je takođe jedan od retkih striptiz klubova i u vreme okupacije, gde su dolazili samo najugledniji nemački oficiri. Ovo sigurno nije konačan spisak javnih kuća tog vremena, jer ih je bilo zaista mnogo - priča ovaj poznavalac.

Tome u prilog govori činjenica da su u perodu između 1942. i 1943. ovakva mesta nicala "na svakom" ćošku srpske prestonice. Nemački okupatori su se toliko dobro zabavljali u beogradskim kuplerajima, da se glas o tome pročuo daleko.

- Za vreme Drugog svetskog rata, Beograd je bio drugi grad u Evropi, posle Pariza, po broju nemačkih vojnika koji su tražili premeštaj u ovaj grad. Znalo se da ima puno lepih žena u Beogradu, koje su za malu novčanu nadoknadu opštile s oficirima i vojnicima, zbog čega su Nemci otvarali brojne javne kuće za svoju zabavu. Naravno, žene to nisu radile iz zadovoljstva, već zbog potrebe da prehrane svoju porodicu u trenucima velike posleratne nemaštine - objašnjava naš sagovornik.
 
Natrag
Top