Otvorena izložba o Stefanu Nemanji

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Otvorena izložba o Stefanu Nemanji

U Narodnom muzeju otvorena izložba povodom devet vekova od rođenja Stefana Nemanje. Izložene 23 kopije fresaka iz srednjovekovnih manastira i 85 eksponata

1.jpg

IZLOŽBA "Zaveti i poruke. Stefan Nemanja - devet vekova", priređena u čast obeležavanja devet vekova od rođenja rodonačelnika dinastije Nemanjić i utemeljitelja srpske srednjovekovne države, otvorena je u utorak uveče u Narodnom muzeju. Doba Stefana Nemanje i njegovih naslednika predstavljeno je kroz 23 kopije fresaka iz srednjovekovnih srpskih manastira i 85 originalnih eksponata.

Izložbu u obnovljenom galerijskom prostoru na prvom spratu Muzeja otvorio je Dejan Ristić, državni sekretar u Ministarstvu kulture.
- Niko u Srbiji dosad nije na dostojan način obeležio devet vekova od rođenja Stefana Nemanje. S obzirom na naše bogate fondove, dužnost nam je da predstavimo ono što se tiče naše nacionalne kulture i umetnosti - rekla je Bojana Borić Brešković, v. d. direktora Muzeja i dodala da će tokom postavke nekoliko puta biti izloženo Miroslavljevo jevanđelje, koje je kao kulturno dobro od izuzetnog značaja od 2001. izlagano samo pet puta, a poslednji put 2006. godine.
Autori izložbe su mr Emina Zečević, kustos Arheološke zbirke poznog srednjeg veka i mr Bojan Popović, upravnik Galerije fresaka.

- Izložba o velikom vladaru bazirana je na pisanim podacima, prvenstveno iz žitija njegovih sinova - istakla je Emina Zečević. - Prvi put su javnosti predstavljena dva olovna pečata kojima su overavani dokumenti. Jedan takav se nalazi u Ermitažu u Petrovgradu, a u dokumentima se pominje da su sačuvana još samo tri.

U prvoj sali izloženi su panoi sa tekstovima o događajima iz života Stefana Nemanje, opisi njegovog izgleda iz pera vizantijskih hroničara, zatim dva krsta relikvijara iz Petrove crkve u kojoj je Nemanja kršten drugi put i gde je abdicirao u korist svog sina.
Uz portrete Nemanjića na kopijama fresaka iz njihovih zadužbina izloženi su i predmeti koji su pripadali srpskim vladarima. Zastupljene su kopije fresaka iz Studenice, Mileševe, Sopoćana, Arilja, Bogorodice Ljeviške, Gračanice, Lesnova, Psače i Visokih Dečana, kao i originalni fragment živopisa iz zadužbine Stefana Nemanje, manastira Đurđevi stupovi kod Rasa.
Od vladarskog nakita, izrađenog u zlatu, mogu se videti prsten kraljevića Radoslava iz 1219-20, prsten kraljice Teodore (pre 1322) i zapon humskog kneza Petra (1222-28). Pored toga, prikazan je i tanjir cara Dušana iz 1345-55. sa natpisom i predstavom dvoglavog orla.

2.jpg

- O srednjovekovnoj svakodnevici svedoče nakit i trpezno keramičko posuđe - rekla je Emina Zečević. - Fiskalni sistem srednjovekovne Srbije predstavljen je numizmatičkim materijalom, kroz prve kovane novčanice, od kralja Radoslava do cara Uroša.
Među ikonama, kao remek- -delo, izdvaja se dvojna ikona Bogorodice Odigitrije, sa srebrnim okovom iz crkve Bogorodice Perivlepte u Ohridu. Ovaj segment upotpunjuju u kopije fresaka iz Mileševe, Sopoćana, Kraljeve crkve u Studenici i Gračanice.

3.jpg

NEMANjINA POGAČA

NA izložbi su prikazane i posude u kojima se služila i iznosila hrana, držala tečnost na trpezi... To su veliki i mali lonci, zdele, crepulje, poklopci, vršnici, veliki krčazi, pitosi... Najznačajniji primerci potiču iz velikih zanatskih radionica Korinta, Soluna, Carigrada. A kakva je hrana pripremana u ovom posuđu, pokazuje nalaz komada pogače sa lokaliteta Gradina iznad Pazarišta (Ras). Među "eksponatima" je i ugljenisana pšenica, raž, zob, ječam, proso, kao i koštice breskve, sa istog lokaliteta.

IKONE

ČETIRI izložene ikone, zajedno sa još nekoliko njih iz Narodnog muzeja, Muzeja primenjene umetnosti ili crkvenih riznica, predstavljaju kompletno nasleđe srednjovekovnih srpskih ikona, ne računajući one koje su sačuvane u drugim zemljama, pre svega na Svetoj Gori.

Izvor: Večernje novosti
 
Natrag
Top