Otrovni mulj stiže u Srbiju!

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.034
BEOGRAD 07. 10. 2010
PRESS

EU upozorava da nam preti hemijska katrastrofa

Otrovni mulj stiže u Srbiju!

Otrovno crveno blato koje je iscurilo iz mađarske fabrike aluminijuma Dunavom stiže i u Srbiju! Preti pomor ribe i zagađenje vode za piće!

CRVENO-BLATO-1-REUTERS.jpg


Nezapamćena katastrofa...
Milion kubnih metara izlivenog blata opustošio je sedam sela i gradova u Mađarskoj

Otrovni crveni mulj iz Mađarske mogao bi Dunavom da stigne do Srbije već sutra ili prekosutra, a Evropska unija strahuje od ekološke katastrofe širih razmera, koja bi, osim naše zemlje, pogodila i Hrvatsku, Rumuniju, Bugarsku, Ukrajinu i Moldaviju. Blato potiče iz fabrike aluminijuma u gradu Ajka. Ono je skladišteno u ogromnom rezervoaru koji je u ponedeljak uveče popustio, ispustivši oko milion kubnih metara otrovne mase. Poplavni talas bio je visok 3,6 metara, a crveno blato razlilo se na 40 kvadratnih km površine i ušlo u reku Marcal, koja se uliva u Rabu, a ona u Dunav. Zbog toga je u Marcal porinuto oko 1.000 tona gipsa koji bi trebalo da veže otrovne hemikalije.

PLIVANJE U BLATU
Mađarski ministar unutrašnjih poslova Šandor Pinter ljutito je reagovao na saopštenje vlasnika fabrike da se crveno blato ne smatra toksičnim materijalom.
- Trebalo bi malo da zaplivaju u njemu, pa će videti da li je otrovno - predložio je Pinter.
- Zabrinuti smo, ne samo zbog Mađarske, već i zbog moguće ekološke katastrofe van njenih granica - upozorio je Džo Henon, portparol EU, navodeći da su evropske zemlje spremne da pomognu.

Spremni da reaguju

Nebojša Pokimica, pomoćnik ministra za ekologiju i zaštitu životnu sredine, kaže za Press da su nadležne službe u Srbiji spremne da odmah reaguju ako bude potrebno.
- Ministarstvo za životnu sredinu je zajedno sa Hidrometeorološkim zavodom pojačalo kontrolu kod Bezdana, na ulasku Dunava u Srbiju, a naši stručnjaci iz sata u sat kontrolišu da li u vodi ima opasnih materija. Na osnovu prognoze voda i brzine protoka Dunava očekuje se da bi, ako zagađenje ipak stigne u Srbiju, to moglo da se desi 8. ili 9. oktobra, s obzirom na to da je do izlivanja hemijskog otpada došlo na 150 kilometara uzvodno od Budimpešte - ističe Pokimica, i navodi da će, u slučaju da opasne materije stignu do Srbije, odmah biti zatvoreni svi bunari koji se naslanjaju na Dunav.

CRVENO-BLATO-2.jpg


Predrag Marić, načelnik Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije, potvrđuje da su svi u pripravnosti.- Stalno kontrolišemo kvalitet vode kod Bezdana i za sada nema opasnosti za građane - ističe Marić.
U Mađarskoj crveno blato opustošilo je sedam sela i gradova, a katastrofom je pogođeno 7.000 ljudi, od kojih je većina raseljena. Prema poslednjim podacima, u gradiću Kolontar poginule su najmanje četiri osobe, tri su nestale, a 123 su povređene. Od njih, 61 osoba je smeštena u bolnicu zbog opekotina od blata.

Scene kao iz pakla

Mađarski ministar za ekologiju Zoltan Ilješ izjavio je da podzemne vode nisu ugrožene, ali je iz predostrožnosti zabranjeno korišćenje vode iz bunara, kao i lov i ribolov. Ileš kaže i da postoji opasnost da se, posle sušenja blata, pojavi prašina koja bi mogla da izazove rak pluća.

CRVENO-BLATO-3-AP.jpg


Doktor Peter Jakobus izjavio je za mađarsku državnu televiziju da crveno blato prouzrokuje vrlo opasne opekotine, koje vremenom mogu teško da oštete tkivo. Mađarski ekolog Gergeli Simon objasnio je da opekotine nastaju zbog toga što mulj ima pH vrednost 13, što znači da je vrlo jaka kiselina.

V. NEDELJKOVIĆ



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.034
Otrovno blato ušlo u Dunav

BEOGRAD, BUDIMPEŠTA 08. 10. 2010
PRESS

Otrovno blato ušlo u Dunav


Zagađena voda bi do Srbije mogla da stigne danas ili sutra, a pitanje je samo da li će reka dovoljno da razredi mulj. Pomor ribe u mađarskom delu Dunava

0804-AP.jpg


Stravične posledice...
U blizini mesta izlivanja uništena su čitava naselja


Otrovno crveno blato, koje se izlilo iz rezervoara u zapadnoj Mađarskoj, ulilo se juče pre podne u Dunav, gde ugrožava ekološki sistem druge najveće reke u Evropi. Zagađena voda bi do Srbije mogla da stigne već danas ili sutra i pitanje je samo da li će Dunav moći da razredi mulj do granica u kojima neće biti opasan.

0801-AP.jpg


Crven ceo grad...
Mulj je u Mađarskoj preplavio ulice, bašte, kuće...


- Uzorci vode uzeti na mestu gde se reka Raba uliva u Dunav, kod Đera, pokazuju povišen nivo alkalnosti. Na većini mesta izmerena je vrednost između 8,96 i devet, tek ponegde 10, a normalna vrednost je osam. Budući da je u početku vrednost bila 13,5 na skali od nula do 14, jasno je da je napravljen veliki pomak - naveo je jedan zvaničnik mađarske službe za borbu protiv katastrofa.

Uništena vegetacija

U međuvremenu, sve zemlje kroz koje Dunav protiče nizvodno od Mađarske, među kojima i Srbija, podigle su nivo pripravnosti u iščekivanju hoće li velika reka uspeti da potpuno razblaži otrovni mulj i anulira njegovo pogubno dejstvo. Dodatnu strepnju unelo je saopštenje Evropske unije, u kojem se izražava ozbiljna zabrinutost da bi moglo da dođe do ekološke katastrofe i van granica Mađarske.
Otrovno blato se prolaskom kroz nekoliko reka delimično razredilo i više nije vidljivo golim okom. U reke u koje je ušlo bačeno je više desetina tona gipsa i na stotine hektolitara sirćetne kiseline, koji bi trebalo da vežu otrov. Na površini reke Rabe plutaju mrtve ribe, a sporadično ih ima i u Dunavu. S druge strane, ceo ekosistem reke Marcal, koja je direktno pogođena izlivanjem otrovnog mulja iz fabrike aluminijuma na zapadu Mađarske, uništen je zbog zagađenja.
- Sva riba je mrtva, a nismo mogli da spasemo ni vegetaciju - rekao je šef mađarske regionalne službe za borbu protiv katastrofa Tibor Dobson.

mulj.jpg



Ministar životne sredine i prostornog planiranja Srbije Oliver Dulić izjavio je juče da Dunav u Srbiji nije zagađen.

- Situacija se prati iz minuta u minut. Pojačali smo monitoring na ulazu Dunava u Srbiju, a sarađujemo i sa mađarskim vlastima. Trenutno nema podataka da je Dunav zagađen, a ako do toga dođe obavestićemo javnost i nadležne institucije i preduzeti sve neophodne mere - kazao je Dulić.
On je, ocenjujući da u Srbiji ne postoji opasnost od nekog sličnog akcidenta, istakao da su najveća opasnost za građane stara postrojenja i fabrike u stečaju u kojima su nataložene različite vrste hemijskih supstanci.
- Ministarstvo svakodnevno kontroliše 440 takvih lokacija - kazao je Dulić.

Ribolovci strepe

Najviše nedoumica pojavilo se oko eventualne neispravnosti ribe iz Dunava za ljudsku ishranu. Preciznijih podataka o uticaju crvenog mulja, posebno ako je razblažen, kao što se sada dešava u Dunavu, još nema.
- Ukoliko analiza vode pokaže da postoji zagađenje, odmah ćemo zatražiti mišljenje veterinarskih inspektora koji će ispitati kvalitet mesa ribe i saopštiti da li je za upotrebu - kaže za Press Vesna Mitrović, načelnica odeljenja za zaštitu voda od zagađenja u Ministarstvu životne sredine.

EU: Pomoć i Srbiji ako zatreba
Evropska komisija izrazila je juče spremnost da pomogne Mađarskoj ili bilo kojoj drugoj zemlji u saniranju posledica izlivanja otrovnog mulja.
- Zasad nismo dobili zahtev za pomoć. Inicijativa je na samim zemljama, a ne na komisiji - rekao je portparol evropskog komesara za životnu sredinu Džo Henon.

Situaciju pažljivo prate i u Apatinu, prvom gradu na putu Dunava kroz Srbiju. Panike nema, a o preduzimanju nekih posebnih mera zaštite raspravljaće se tek ako kod Bezdana, gde Dunav ulazi u Srbiju, eventualno bude konstatovano zagađenje vode.
- Mislim da Mađari ne bi smeli i da neće dozvoliti da se otrovni mulj raširi Dunavom. To je moja pretpostavka na osnovu dosadašnjih informacija, jer ne znam sastav otrovne materije, kako reaguje kad se rastvori i može li stići do nas. Ono što mi očekujemo jesu instrukcije „Vojvodinašuma", kao upravljača vodama - kaže Milan Ćopić, predsednik Udruženja sportskih ribolovaca „Bucov" iz Apatina.

EKIPA PRESSA



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.034
Ugrožena i voda za piće

BEOGRAD 09. 10. 2010
PRESS

OTROVNI MULJ SVE BLIŽE SRBIJI

Ugrožena i voda za piće

Sektor za vanredne situacije MUP-a: Spremni smo i za scenario po kojem bi bilo obustavljeno snabdevanje vodom i zabranjeno korišćenje ribe iz Dunava

VODA-1-REUTER.jpg


Pomor ribe...
Jučerašnja slika sa zagađenog područja gde je nivo ph vrednosti i dalje iznad 10, a normalno je do osam

Glavni talas Dunava sa opasnim materijama iz Mađarske stići će u Srbiju u ponedeljak. Nadležne službe nadaju se da će reka dovoljno razrediti otrovni mulj, ali poručuju da su spremni i za najgori scenario, po kojem bi bilo obustavljeno snabdevanje vodom za nekoliko desetina hiljada ljudi i zabranjeno korišćenje ribe iz Dunava. Načelnik Sektora MUP-a za vanredne situacije Predrag Marić kaže za Press da su spremni za tri scenarija zagađenja.

U „igri" tri scenarija

- Može se dogoditi da otrovne materije dođu u količini koja ne stvara nikakve probleme. Druga opcija je da dođu veće količine i tu bismo prvo zabranili upotrebu i prikupljanje ribe. Treća opcija je da će doći zaista velika količina štetnih materija i onda bismo zabranili upotrebu vode iz vodovoda svih gradova koji se snabdevaju iz Dunava - objasnio je Marić.

VODA-ANTRFILE.jpg


Skaj njuz: Kao nafta u Meksičkom zalivu

Toksični crveni mulj, koji se izlio u Mađarskoj, po razmerama odgovara naftnoj mrlji koja se u aprilu izlila u Meksičkom zalivu. Oko 700.000 kubnih metara industrijskog otpada iscurilo je iz oštećenog rezervoara u gradu Ajka, dok je iz buštotine „Britiš petroleuma" u Meksički zaliv isteklo 757.000 kubnih metara nafte, preneo je Skaj njuz.

Prema podacima koje je Press dobio iz Direkcije za vode, vodom iz Dunava snabdeva se 12 gradova u Srbiji. To su: Apatin, Bačka Palanka, Novi Sad, Sremski Karlovci, Pančevo, Beograd - Grocka, Smederevo, Veliko Gradište, Golubac, Donji Milanovac, Negotin i Prahovo. Međutim, načelnik Uprave za upravljanje rizicima Branko Ivanović navodi da su potencijalno ugroženi samo gradovi koji direktno crpe vodu iz Dunava, što „pokriva" oko 50.000 građana.Oglasio se i predsednik Srbije Boris Tadić, koji je izjavio je da su sve nadležne službe angažovane na praćenju kvaliteta vode Dunava.
- Činimo sve što je u našoj moći da zaštitimo građane, zemlju i prirodni ambijent - naglasio je Tadić.
U međuvremenu, bilans žrtava u Mađarskoj povećao se na šest osoba, pošto je jedna nestala osoba pronađena ispod mulja u selu Devešer. Agencije su juče prenele i slike mrtvih riba koje plutaju Dunavom. Kako je ocenio predstavnik Svetskog fonda za živi svet Gabor Figecki, za oporavak zagađene reke Marcal biće potrebno od pet do osam godina, a za oporavak zemljišta čak 30.

U vodi arsen i živa

Organizacija „Grin pis" iznela je procene da je u vodu iscurilo i 50 tona arsena, 300 tona hroma i pola tone žive! Ovi teški metali obično se talože u koži, jetri, bubrezima i utiču na nervni sistem, a profesor Biološkog fakulteta u Beogradu Aleksandar Ćetković kaže za Press da bi preko zagađene ribe mogli da uđu i u ljudski organizam.
- Mnogi teški metali su kancerogeni, ali je pitanje u kojoj meri će se zadržati u organizmu i kako će reagovati. Dakle, to ne znači da će onaj ko ih unese obavezno dobiti rak - objasnio je Ćetković.

R. Ž. MARKOVIĆ



 
Natrag
Top