Otpor tiraniji lepote

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
Otpor tiraniji lepote

Izgled ne treba da bude glavna vodilja damama, smatra Irena Šimić, autorka neobične izložbe „Fenomenalna žena”

1.jpg
Vežbanje se preporučuje bez obzira na izgled

Da li sam dovoljno zgodna za ovaj kupaći? Hoće li mi iz ovog grudnjaka „kipeti” salo? Kad uđe u prodavnicu donjeg rublja, žena je danas najnesigurnija, pogotovo ako je sa reklama posmatraju tanušne manekenke. Ovih dana u pojedinim beogradskim prodavnicama ženskog rublja sa plakata se smeše „obične”, savršeno nesavršene žene.
Izložba „Fenomenalna žena”, projekat udruženja „Perionica”, predstavlja „umetničku intervenciju u javnom prostoru koji je obeležen potrošačkom ideologijom kulturnog kapitalizma”.
Kakva god bila njena ličnost, bilo anonimna ili konkretna, žena prisutna u medijima mora da se saobrazi trenutno važećim kanonima lepote da bi se njena reč čula i bila relevantna, smatra Irena Šimić (35), istoričarka umetnosti koja je osmislila koncept izložbe.
– Nismo radili odabir u smislu da smo tražili određeni tip žene. Bilo koja žena bi mogla da bude naš model. Suština je bila u načinu predstavljanja, da treba obratiti pažnju na druge stvari, a ne isključivo na fizički izgled – kaže autorka izložbe.
(Foto:grafije na satenu su delo Katarine Radović, a modeli su njihove poznanice i prijateljice koje su se odazvale na poziv: dve montažerke, jedna istoričarka umetnosti, jedna veterinarka. Najstarija je kao mlada bila model, a danas je profesor.
– Govorile su da imaju višak kilograma i da bi morale na dijete, ali to je upravo rezultat presije koja postoji u javnoj slici o ženi. Mogu da garantujem da je svaka žena koja stane pred kamere nesigurna, makar bila i top model, jer uvek mora da se suoči sa kritikom – smatra autorka izložbe Šimić.
Fotografkinja Katarina Radović tražila je modele koji se ne uklapaju u šablonizovani standard žena koje se već slikaju za reklame.
– Tragala sam za onom vrstom lepote koja je individualna i koketira sa svojom suprotnošću. Bilo mi je zanimljivo da otkrijem nešto u ženama koje nisu podlegle mitu lepote – kaže Radovićeva.
Ipak, i one su, kao i sve žene, želele da „ispadnu” što je moguće bolje, da im se ne vide celulit i višak kilograma.
– To mi je bio glavni problem: taj konflikt između koncepta projekta i žena kod kojih je postojala potreba da što bolje izgledaju – objašnjava Katarina.
Insistiranje na lepoti kao kvalitetu koji suštinski određuje„pravu” ženu autorka tumači kao strategiju modne i farmaceutske industrije, koje tržište za svoje proizvode grade upravo na trajnom nezadovoljstvu žena fizičkim izgledom koji je moguće „unaprediti” adekvatnom odećom, dijetetskim proizvodima i kozmetičkim preparatima. Povrh toga, ženi se nameće kao dužnost da taj ideal ostvari.
Posledice tiranije kanona lepote su duboke i ozbiljne.
– Najgore je kada žene toliko usvoje to nezadovoljstvo da počnu da mrze ne samo svoj fizički izgled, već i same sebe jer ne uspevaju da ispune sve te kriterijume, a servira im se slika da sve to mogu ako se dovoljno potrude: podvrgnu dijetama, hirurškim zahvatima i slično – zaključuje Irena Šimić.

J. Kavaja

-----------------------------------------------------------
Ne slušajte TV reklame

Da li izložba šalje poruku ženama da ne slušaju reklame i da ignorišu ženske magazine sa savetima kako do savršenstva?

– Poruka je da ne postoji savršena žena. Naravno da dame ne treba da slušaju reklame. U stvari, savršen izgled ne treba da im bude glavna vodilja. Naravno da svaka žena treba da se trudi da izgleda dobro, ali ne treba to prihvatiti kao imperativ ili preduslov za uspeh bilo u ljubavi bilo u poslu – smatra Irena Šimić.

Objavljeno: 29.04.2011.
Izvor: Politika
 
Natrag
Top