Otkazi neminovni, pitanje je koliko

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Otkazi neminovni, pitanje je koliko
[/h] Izvor: Beta

Beograd -- Ekonomista Miladin Kovačević ocenio je da se u 2012. godini može očekivati nastavak pada stope zaposlenosti u Srbiji kao posledica prelivanja ekonomske krize.

9643505344f1570bf2ae8c918786066_orig.jpg
"Prema očekivanjima oštrih udara, a možda i šokova koje će Srbija trpeti prelivanjem evropske i svetske krize moglo bi da se dogodi da se nastavi pad zaposlenosti", kazao je Kovačević koji je i zamenik direktora Republičkog zavoda za statistiku na predstavljanju časopisa Makroekonomske analize i trendovi.
Prema anketi o radnoj snazi Republičkog zavoda za statistiku, stopa zaposlenosti u Srbiji u novembru 2011. iznosila je 35,3 odsto, što je za 0,9 procentnih poena manje nego u aprilu prošle godine, a 2,4 procenta poena manja nego u oktobru 2010.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Kovačević je kazao da se sada ne može spekulisati sa procenama da li će pad zaposlenosti u 2012. godini biti manji ili veći nego u 2011. godini, ali je dodao da je u poslednje tri krizne godine u preduzećima zabeleženo usporavanje smanjenja zaposlenosti. U 2009. godini, koja je sa aspketa krize do sada bila najoštrija, pad zaposlenosti u preduzećima bio je oko 50.000 ljudi, dok je u 2010. godini pad iznosio oko 30.000, a u 2011. godini je do septembra izmeren pad zaposlenosti od 10.000, precizirao je Kovačević.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Potpredsednica Privredne komore Srbije (PKS) Vidosava Džagić kazala je da u Srbiji neće biti povećanja zaposlenosti dok ne budemo imali stabilan privredni rast.

Ona je kazala da su očekivanja privednika negativna jer se još ne zna šta će biti sa kursom dinara i evidentnog pada tražnje na domećem i inostranim tržištima.

"Privredni rast u Srbiji je generisao izvoz. Nema povećanja zapošlavanja dok ne dobijemo stabilan privredni rast. Tek kada iz meseca u mesec budemo imali privreni rast, možemo očekivati rast zaposlenosti", kazala je DŽagićeva.

Kako je dodala, više od 50 odsto preduzeća u Srbiji ima i problem nelikvinosti.

Sve to navodi privrednike da očekuju rast cena i da imaju veoma negativna očekivanja za naredni period, ocenila je Džagićeva.

U decembarskoj anketi MAT-a zabeležen je pad tromesečnih očekivanja privrednika, a pre svega pad očekivane prodaje u naredna tri meseca, a zabeležen je i rast inflatorinih očekivanja.

5759044274f040804bea18173461484_orig.jpg
Ekonomista Miladin Kovačević je ocenio da bi na osnovu pada tražnje pre trebalo očekivati deflatorne pritiske i dodao da su pritici na smanjenje cena već prisutni zbog manje kupovne moći građana i preduzeća.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Republički zavod za statistiku objavio je u ponedeljak da je stopa nezaposlenosti u Srbiji na kraju novembra 2011. godine bila 23,7 odsto, dok je na kraju aprila 2011. ona bila 22,2 odsto. Stopa nezaposlenosti u Beogradskom regionu iznosila je na kraju novembra 20,8 odsto, a u Vojvodini 24,2 odsto. U Regionu Šumadije i Zapadne Srbije ta stopa je bila 23,2 odsto, a u Regionu Južne i Istočne Srbije 26,6 odsto.

[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Predsednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin smatra da je najveći problem srpske privrede nizak privredni rast a to dovodi do smanjenja broja zaposlenih.

"Mislim da je pored stranih direktnih investicija, kojih nije realno očekivati u vreme krize u nekom većem oblimu, jedini način zaustavljanja tog trenda je iznalaženje viših oblika saradnje na tržištima Rusija, Belorusija, Kazahstan i zemalja sa kojima Srbija ima potpisane Ugovore o slobodnoj trgovini", kazao je Bugarin.

On je dodao i da je neophodno unapređenje korporacijskih odnosa i korišćenje prednosti potpisani multilateralnih sporazuma.

Bugarin je naglasio da je tržište sa kojima Srbija ima potpisane Sporazume o slobodnoj trgovini "potencijalno tržište od preko 800 miliona potrošača".

 
Natrag
Top