Osuđen zbog časa na Kalemegdanu

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
[h=1]Osuđen zbog časa na Kalemegdanu[/h]



Beograd -- Zorana Pavlovića, profesora istorije u OŠ „Despot Stefan Lazarević”, Prekršajni sud u Beogradu proglasio je krivim jer je "pružao usluge turističkog vodiča".Naime, on je grupi dece učesnika manifestacija "Mala matura, veliko srce" pružao informacije o "kulturnoistorijskim karakteristikama lokaliteta, a ne ispunjava propisane uslove iz Zakona o turizmu".


38623530250abfbe0ebc86929333036_orig.jpg



Dok govori o onome šta ga je snašlo, u ruci drži opipljiv dokaz da sve to nije samo ružan san. Crno na belo, u presudi Prekršajnog suda u Beogradu navedeno je da je okrivljeni profesor istorije kriv zato što je „pružao usluge turističkog vodiča, odnosno informacije o kulturnoistorijskim karakteristikama lokaliteta grupi dece učesnika manifestacije ’Mala matura – veliko srce’, a ne ispunjava propisane uslove iz Zakona o turizmu”.

Proglašen je krivim zato što je osnovcima na Kalemegdanu govorio o prestonici srpske države i izgradnji bedema i kula Beogradske tvrđave u doba despota Stefana. Izrečena mu je mera opomene i naloženo da škola u kojoj radi plati sudske troškove.

Pavlović nema položen stručni ispit za turističkog vodiča, ali se i bez tog sertifikata odvažio da deci skrene pažnju na materijalne tragove prohujalih vremena, kad su se već našli na poprištu nacionalne istorije. Zato je ova priča poučna i za sve njegove kolege kojima nije teško da suvoparne lekcije đacima dočaraju na terenu.

"U obilazak Kalemegdana tog 21. maja prošle godine poveo sam dvadesetak đaka OŠ „Despot Stefan Lazarević” i njihove goste, decu sa Kosova i Metohije. Prema planu manifestacije „Mala matura – veliko srce” koju su organizovali Ministarstvo prosvete i nauke, Ministarstvo za Kosovo i Metohijui grad Beograd, a ta aktivnost je i u skladu sa programom i planom naše škole. Dok smo prolazili pored kule koju je podigao despot Stefan Lazarević, deci sam objašnjavao po čemu je taj deo tvrđave značajan. Tada nas je zaustavila turistička inspekcija. Pitali su ko sam i da li imam licencu za obavljanje posla turističkog vodiča. Objasnio sam da se ne bavim turizmom, da me je škola uputila... Insistirali su da naprave zapisnik. Nije mi bilo jasno zašto me legitimišu", prepričava Pavlović.

Lane u septembru mu je stigao poziv da se javi Prekršajnom sudu zbog optužbe da je neovlašćeno pružao usluge turističkog vodiča. Program manifestacije, izjava direktora škole da je tog dana bio na službenom zadatku na osnovu godišnjeg plana rada škole, kao ni drugi dokazi, nisu bili dovoljni za oslobađajuću presudu. Uprkos tome što nastavnik istorije ima pravo i preporuku prosvetnih vlasti da učenike vodi u obilaske kulturnoistorijskih spomenika – početkom ovog meseca, stigla je presuda: kriv je!

"Ne radim u turističkoj nego u obrazovnovaspitnoj delatnosti, po Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja. Zbog čega sam kriv? Zato što u Zakonu o turizmu ne stoji da nastavnici mogu da vođe đake u obilazak spomenika istorije? Mnogo je bolje držati čas istorije na mestu nekog istorijskog događaja, kada za to postoje uslovi. Najmanje 70 puta sam to i uradio za 11 godina nastavničkog staža. Zar je to za osudu", negoduje Pavlović.

Bilo bi za osudu da je predavanja na otvorenom đacima naplatio – pošto nema licencu, a „samo” je profesor istorije. Nameće se i zaključak da bi škole ubuduće za preporučenu nastavu van učionice trebalo da angažuju i plate vodiča i da se nadaju da će bolje od nastavnika biti kadar da predavanje prilagodi uzrastu učenika i nastavnom programu.

Šire posmatrano, ispada da onaj ko nema licencu turističkog vodiča ne sme ni reč da zucne o kulturnoistorijskim simbolima Srbije, niti da na njih ukaže prijatelju neznancu – da ga ne bi „ukebao” turistički inspektor. Ako je tako, pravo je čudo što turistička inspekcija nije sačinila zapisnik nedavno kada je Ivica Dačić, u svojstvu potpredsednika vlade, i to pred kamerama, francuskom ministru za migracije Eriku Besonu sa Beogradske tvrđave pokazivao spomenik koji gleda na ušće i pričao o planinama i brdu koje se na turskom kaže kale...

Upitani da li je turistički inspektor ovlašćen da legitimiše građane, u Turističkoj inspekciji su objasnili da on „ima pravo i dužnost da utvrđuje identitet zaposlenih kod privrednih društava, preduzetnika ili ogranka drugog domaćeg ili stranog pravnog lica kao i fizičkih lica koja obavljaju delatnost i pružaju usluge uređene Zakonom o turizmu”. A na pitanje da li nastavnici mogu da vode đake u obilazak znamenitosti ili to mogu da rade samo vodiči sa licencom, ogradili su se stavom da je kontrola sprovođenja propisanih nastavnih i vannastavnih aktivnosti u nadležnosti prosvetne inspekcije.

"Godišnjim planom rada škola mora da isplanira sve aktivnosti a među njima su i obilasci muzeja, ustanova kulture, kulturnoistorijskih lokaliteta, znamenitosti. To nisu turistička putovanja i sa tim turistička inspekcija nema veze. Profesor koji vodi đake u šetnju Kalemegdanom, ili na primer u pozorište pa im usput pokazuje važne ustanove i spomenike kulture nije dužan da pokaže lična dokumenta turističkom inspektoru, jer on nema pravo da legitimiše nastavnika", kategoričan je Velimir Tmušić, načelnik republičke prosvetne inspekcije.



Izvor:
B92.net
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
[h=1]Nikad više čas na Kalemegdanu?[/h]


Slučaj profesora koji je osuđen zato što je na Kalemegdanu đacima držao čas, bez legitimacije turističkog vodiča, postavio je nov problem pred sistem.


images



Iako ovaj profesor ima podršku škole u kojoj radi i nadležnih u prosveti, pitanje je da li posle presude suda ijedan profesor sme da vodi decu na nastavu van školske zgrade.
Za razliku od Ivice Dačića, čiji je "čas" na Kalemegdanu, održan francuskom ambasadoru, postao hit u javnosti, Zoran Pavlović je, takođe želeći da upozna svoje đake i njihove goste iz Gračanice sa istorijom prestonice, dobio prekršajnu prijavu.

Turistička inspekcija ga je presrela na Kalemegdanu, legitimisala pred decom i podnela prekršajnu prijavu:

“Presuda je bila još šokantnija. Piše: U ime naroda kriv je, zato što je pružao usluge turističkog vodiča, a nema licencu. Pri kraju presude se kaže da se sud nada da ja to više nikada neću ponoviti”, kaže Pavlović, koji je profesor istorije u OŠ “Despot Stefan Lazarević”.

Što se tiče obrazovno-vaspitnog sistema - dileme nema, profesor je radio svoj posao. Međutim, odluka suda sada dovodi u pitanje njegov entuzijazam.

“Pogledajte, imate ovde u Mirijevu Hram Svetog Ilije, koji je star 178 godina. To nije više verski objekat, to je kulturno-istorijski spomenik, to je najznačajnija građevina na opštini Zvezdara, a nalazi se sto metara od škole. Da li ja sad smem da izvedem decu tamo? Mogu direktno sa nastave, za minut smo tamo. Ili ja moram da unajmim vodiča da me on sačeka pa da on priča deci?”, pita se Pavlović.

Turistička inspekcija i sud zaključili su da su turisti i đaci jedno te isto, odnosno da turistički vodiči u grad mogu da izvedu i jedne i druge, dok profesori svoje znanje mogu da prenose isključivo deci, i to između četiri zida.

To je za savremeno obrazovanje nedopustivo, kaže Milena Bićanin, članica gradskog veća Beograda.

“Što više izlazaka van škole doneće kvalitetnije obrazovanje, funkcionalnije, zanimljivije, i onda ćemo svi biti na potpunom dobitku, a ovo što se dogodilo zaista nije ni smelo niti je trebalo da se dogodi, jer se naravno postavlja jedno pitanje: a šta ćemo sad? I da li smemo da izvedemo decu, ko je to sve na ulici, ko će nas zaustaviti i reći vi nemate pravo”, zapitala se Bićaninova, koja je i sama nekada u OŠ “Drinka Pavlović” predavala istoriju.

Turistički inspektor nije smeo ni da traži lična dokumenta od nastavnika, tvrde u prosvetnoj inspekciji.

[h=2]Turistički inspektor će dobiti ukor[/h]Turistički inspektor koji je tražio licencu za turističkog vodiča profesoru istorije dobiće ukor zbog birokratskog postupanja, rekao je državni sekretar u Ministarstvu finansija i privrede Goran Petković.

"Ovde je reč o birokratskom odnosu turističkog inspektora, jer je ustanovio činjenice, ali nije pozvao školu i zatražio informacije o nastavniku", rekao je Petković novinarima, povodom odluke Prekršajnog suda da opomenom kazni profesora Zorana Pavlovića jer je "pružao usluge turističkog vodiča", a "ne ispunjava propisane uslove iz Zakona o turizmu".

Petković je najavio da će o čitavom slučaju povesti razgovor u turističkoj inspekciji.

On je objasnio da je inspektor čekao da škola u određenom roku dostavi informaciju da li je u pitanju nastavnik te škole i nakon toga čitav predmet prosledio sudu.

"Sa druge strane i škola je mogla biti aktivnija", rekao je Petković i objasnio da nastavnik ali ni škola ni nakon tri meseca od događaja nisu dostavili nikakav dokaz.

U Ministarstvu prosvete imaju jasan stav o tome i nastavnicima se preporučuje da, u okviru plana i programa, izvedu decu van učionice.

"Profesor je bio na radnom mestu", rekao je Tanjugu republički prosvetni inspektor Velimir Tmušić, tvrdeći da turistički inspektor nije trebalo da ga legitimiše.

Tmušić je naveo da je prosvetna inspekcija bila spremna da u dopisu sudu objasni o čemu se radi, ali je, kako kaže, u međuvremenu nastupila zastarelost.

U Ministarstvu finansija i privrede Tanjugu je rečeno da će vrlo brzo dati odgovor i svoje viđenje čitavog događaja.


Izvor:
B92.net
 
Natrag
Top