Osam fabrika delova iz Srbije u trci za dobavljače „Fijata“

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Domaće kompanije sve bliže „poslu veka”


Osam fabrika delova iz Srbije u trci za dobavljače „Fijata“





Izvor: Blic Nebojša Radišić | 25. 04. 2011.

KRAGUJEVAC - Dok su četiri najveća „Fijatova“ dobavljača automobilskih delova, čiji se proizvodi ugrađuju na samoj montažnoj traci, već dobili lokacijske dozvole za gradnju četiri hale površine 35.000 kvadrata u Grošnici, i osam srpskih kompanija se, kako „Blic” saznaje, približilo uključivanju u porodicu koja radi za auto-industriju i koja će, prema procenama menadžmenta „Fijata“, u naredne tri godine uposliti oko 10.000 srpskih radnika.
117612_regkragujevac1-nraus_f.jpg

Italijani su odredili firme koje će u Kragujevcu praviti delove za prvu ugradnju za najnoviji model njihovog automobila

Prema rečima Igora Vijatova, direktora Klastera proizvođača automobilskih delova Srbije, „vreme ističe, jer proizvodnja počinje do kraja ove godine“, a najbliži „poslu veka“ su „Tigar tehnička guma“ iz Pirota, „Trajal“ iz Kruševca, TPV Šumadija koja će praviti otpreske za karoseriju, „Zastava tapacirnica“ (koja će verovatno raditi za „Džonson kontrol“, jednog od najvećih „Fijatovih“ dobavljača koji zapošljava 130.000 radnika), Fabrika akumulatora iz Sombora... Tu su i „Gama lajn“ iz Kragujevca koja pravi kočiona creva i kedere, Livnica iz Kikinde i FKL iz Temerina koja već radi delove za „Renoovu“ fabriku u Iranu.

– Jedina fabrika koja je do sada prošla sve testove i koja je počela da radi u prvom krugu dobavljača je „Promotor irva“ iz Kragujevca, koja pravi dizalice. Pored nje, direktno do trake mogu da se nađu akumulatori i gume. Svi ostali će postati deo drugog ili trećeg kruga dobavljača, odnosno da rade za već proverene firme, manje i veće, na koje „Fijat“ ozbiljno računa i sa kojima već posluje. Naš klaster je već informisan da će većina sadašnjih srpskih fabrika raditi za „Fijat“, ali tek pošto se postepeno uključe u posao, usavrše tehnologiju i sakupe znanja, a to može da traje i tri godine – kaže Igor Vijatov.


Kako je za „Blic” izjavio Nebojša Zdravković, zamenik gradonačelnika Kragujevca, Italijani su odredili firme koje će u Kragujevcu da prave delove za prvu ugradnju za najnoviji model njihovog automobila, i one moraju da krenu s proizvodnjom do kraja oktobra ove godine. To su „Džonson kontrol“, „Promo magneto“, HTL i „Sigip“, a oni proizvode vitalne delove – kočione i izduvne sisteme, tapacirung, karoserije, sve osim menjača i motora koji će da stižu iz Italije. Još tri fabrike će, osim ovih koje će raditi u Grošnici, u samom početku biti locirane u samoj „Fijatovoj“ fabrici, a jedna od njih je i „Manjeti mareli“.


Sama kompanija „Fijat“ je do sada u kompletnu rekonstrukciju starih „Zastavinih“ hala uložila preko 150 miliona evra, a kupila je robotizovane linije, najmoderniju lakirnicu i prese za 400 miliona evra.



Sajam proizvođača auto delova

Najznačajniji dobavljači „Fijata“ učestvovaće na ovogodišnjem Drugom međunarodnom sajmu proizvođača auto-delova jugoistočne Evrope, koji će se od 10. do 12. maja održati na Šumadijasajmu u Kragujevcu. Učešće su već potvrdili češki „Boš”, austrijska „Magna”, italijanske kompanije „Metod”, Grupa SILA, PMC, a svakodnevno pristižu potvrde i ostalih „Fijatovih“ dobavljača, što predstavlja jedinstvenu šansu za uspostavljanje poslovnih veza i saradnje srpskih malih i srednjih preduzeća sa dobavljačima jedne od najvećih svetskih kompanija u oblasti auto-industrije. Uz njih će biti još oko stotinu proizvođača auto-komponenata, mašina i opreme, iz Srbije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Italije i Slovačke. B. K.

Uslovi da se postane dobavljač „Fijata“

Italijanska kompanija, koja samo u Torinu i okolini ima preko 17.500 dobavljača, malih firmi sa po tri do 25 radnika, ima jasne propise koje svako preduzeće, bilo gde u svetu, mora da ispuni. To su: Princip rada „tačno i na vreme“ – podrazumeva da svaki dobavljač isporuči tačan broj delova u unapred najavljenim rokovima i dinamikom, jer nema magacina i gomilanja komponenata; Firma mora da ima stabilno poslovanje i da joj račun najmanje tri godine u kontinuitetu nije bio u blokadi; Uveden najviši standard kvaliteta za auto-industriju ISO TF 16949; Dobavljač mora da ima svoju laboratoriju za ispitivanje i kontrolu kvaliteta proizvoda, kao i da stalno inovira, istražuje i razvija ono što pravi.
 
Natrag
Top