Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Marinci SAD dobijaju moćan elektromagnetni top, baziran na radovima čuvenog srpskog naučnika.
VAŠINGTON - Oružje 21. veka.
Američka mornarica uskoro će dobiti najmoćnije oružje na svetu, i to zahvaljujući istraživanjima čuvenog srpskog naučnika Nikole Tesle. Reč je o elektromagnetnom topu rejlgan (šinski top), koji će smrtonosne projektile, bez trunke baruta, ispaljivati supersoničnom brzinom.
Naime, nakon Tesline smrti nestali su neki njegovi radovi za koje se veruje da kriju tajnu moćnog elektromagnetnog oružja. Dugo se sumnjalo da su Amerikanci došli do tih radova i da na osnovu njih razvijaju oružje. To je potvrđeno pre nekoliko dana, kad je američka štampa objavila da je mornarica SAD potpisala ugovor vredan deset milijardi dolara s firmom „Rejteon“, koja inače radi za vojsku, za pravljenje napajanja za novi elektromagnetni top.
Oružje 21. veka, kako su ga nazvali ruski stručnjaci, testira se već nekoliko godina. Američki eksperti u oblasti odbrane zadovoljni su poslednjim testovima, tako da su sad započeli proizvodnju oružja.
Električna struja teče od napajanja preko šine, zatim preko armature na drugu šinu. Te dve šine deluju kao žice koje se odbijaju, a oko njih se stvara jako magnetno polje. Sile koje deluju u topu daju veliku brzinu armaturi na kojoj se nalazi projektil. Projektil, koji nije punjen nikakvim eksplozivnim sredstvom, postaje razarajuć usled supersoničnog ubrzanja.
Amerika je prvi put testirala ovaj top 2008. Tada se ispostavilo da projektil ispaljen iz rejlgana može da dostigne brzinu od čak 9.000 kilometara na sat. Poslednji test obavljen je u decembru 2010. Tokom tog testa postavljen je rekord jer je projektil izbačen silom od 33 megadžula.
Svrha tog novog oružja biće da se pogode mete na udaljenosti do 400 kilometara, a glavna prednost mu je to što nije opasan za rukovanje jer nema eksplozivno punjenje.
Zagreb -- Amerikanci napravili elektromagnetni top velike snage i dometa 160 km, koji ispaljuje municiju više puta brže od zvuka, a za koji se veruje da je Teslin top.
Print skrin sa Jutjub snimka
Oružje je namenjeno ratnoj mornarici SAD, za sada postoji kao prototip, kreće se po šinama i ispaljuje municiju uz pomoć magnetnog polja i električne struje. Testiran je u Severnoj Virdžginiji, a u sledećih pet godina će se utvrđivati može li se to oružje brzo ohladiti i ispaljivati više municije u minuti, piše Dnevni.hr. Ispaljena municija kreće se brzinom i do 9.010 kilometara na sat, što je više od sedam puta brže od zvuka. Za sada je želja američke mornarice da taj top ispaljuje do 10 komada municije u minuti, odnosno jedno svakih šest sekundi.
Projektil koji ispaljuje težak je 18 kilograma i potrebno je da se ispita mogu li projektil i ugrađeni sistem za satelitsko praćenje (GPS) podneti takvo ispaljivanje.
Kako piše Dnevnik.hr, smatra se da ovakav top može da pruži podršku desantu, gađa neprijateljske brodove, kao i da brod na kojem se nalazi, brani od dolazećih projektila.
Razvoj elektromagnetnog topa počeo je 2005. i do sada je koštao 240 miliona dolara.
Mediji u Americi, međutim, podsećaju da su radovi Nikole Tesle, za koje se veruje da kriju tajnu moćnog elektromagnetnog oružja, nestali nedugo nakon njegove smrti, kao i da Amerikanci na osnovu njih razvijaju oružje.
Oružje 21. veka, kako su ga nazvali ruski stručnjaci, testira se već nekoliko godina, a američki stručnjaci u području odbrane zadovoljni su poslednjim testovima.
[h=1]Top jeste, da li je Teslin [/h] Buduće američko artiljerijsko oruđe, čiji je preteča isproban, neki su pohitali da pripišu zamislima našeg velikana
Amerika je nedavno opalila iz elektromagnetskog topa, koji su neki pohitali da proglasom izumom Nikole Tesle. Da li je, zaista, napravljen prema zamislima našeg i svetskog velikana?
Odavno se uobičajilo, i u nas i u svetu, da mu se svakojaka tajanstvena oružja (i oruđa) pripisuju. I sam je za života voleo pokatkad da zagolica znatiželju brojnih obožavalaca koja, po svemu sudeći, ni u naše vreme ne jenjava.
U bogatoj zbirci maštovitih pretpostavki (pojedine su već pretočene u tehnološke novotarije), nalaze se nekolike u kojima su, u grubim crtama, nagovešteni usavršeni postupci odvraćanja ma kog neprijatelja. Najviše prašine uskovitlali su „zraci smrti” i „Teslin štit”, koje svako, upućen ili neupućen, doživljava i objašnjava prema vlastitom znanju i nahođenju.
Tridesetih godina prošlog stoleća nenadmašni izumitelj i istraživač obelodanio je dva rečena oružja, iako ih nikada nije potpuno opisao. Otuda tolika sporenja i među pristalicama i među osporavaocima, a tek jednih s drugima, kao što se to sredinom devedesetih desilo nakon izjave Vladimira Žirinovskog da će Rusi Srbima poslati svemoćni „Teslin bacač”, neku vrstu akceleratora čestica ili energetskog lasera.
Govorkalo se da je još u sovjetsko doba dovršen i isproban.
Krajem februara 1941. Nikola Tesla je izvestio sestrića Savu Kosanovića da je osmislio i proverio „novo načelo prenosa neograničene sile” koje će „uništiti svaku spravu, upaliti barut i tako dalje”.
Prvog dana marta poslao mu je novi telegram u kojem piše da „energija ide u istom pravcu bez ikakvog širenja i jednaka je na sve daljine. Sastoji se iz neutrona. Zrak je u promeru jednak prečniku (atoma) vodonika. Prodire kroz oklop najvećih ratnih brodova, dakle što je u njima – može se upaliti na neograničenu daljinu. Isto tako aeroplani”.
Tri dana docnije dopunio je svoj opis: „Čestice mogu biti veće od prečnika atoma vodonika i s njima se metal i svakojaka materija može istopiti na sve daljine i važni rezultati u ratu i miru postignuti. Čestice su uvek praktično neutroni, jer nose 3.723 puta manje elektriciteta nego elektroni koji se ne mogu proterati kroz vazduh”.
Pomenuti dokument se, prema navodima publiciste Aleksandra Milinkovića, čuva u Muzeju Nikole Tesle u Beogradu.
„Politika” je iz pera dolepotpisanog novinara 4. oktobra 1993. objavila ekskluzivni razgovor s Amerikancem Kenetom Korumom, koji je prvi u svetu proizveo čuvene kuglaste munje, istina kudikamo sitnije:
„Nikola Tesla je govorio istinu, najavljujući tajno čestično oružje. Primenjujući više patenata, jer Tesla nije sve opisao na jednom mestu, bojeći se neodgovornih sledbenika, možete da izradite napravu sa snopovima čestica visoke energije koje putuju velikom brzinom. A to je takozvano čestično oružje koje se pominje u nekim knjigama i napisima... Još je nepoznato šta je Tesla podrazumevao pod antimagnetnim štitom”.
Ostavićemo po strani ostale nesvakidašnje pretpostavke kojima je, najblaže rečeno, zbunjivao i uzbunjivao javnost, istovremeno strahujući da ne budu zloupotrebljene. Niko ne navodi, međutim, da je ikada pomenuo elektromagetski top na šinama. Kako to novo artiljerijsko oruđe izgleda, prema škrtim američkim podacima?
Najavljeno je da će ga mornarica postaviti na svoje brodovlje da bi s pučine pogađala ciljeve na kopnu, čak 463 kilometra udaljene. Da bi se to postiglo, bilo je neophodno povećati izlaznu brzinu granate i poboljšati tačnost. Upravo to omogućuje ubrzavanje municije pomoću magnetnog polja i električne struje, zbog čega je sprava nazvana elektromagnetnim topom.
U jednoj od maltene hiljadu provera uživo granata je sedmostruko premašila brzinu zvuka (9.060 kilometara na sat) i za dva minuta završila u meti dalekoj 160 kilometara. Za sada se dostiže šest, a očekuje se deset ispaljivanja u minutu.
Stručnjacima prepuštamo da procene postoji li i koliki udeo Nikole Tesle u tome.