Organizatori borbi pasa diluju i drogu

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Zarade desetine hiljada evra na zlostavljanju životinja
Organizatori borbi pasa diluju i drogu

Tamara Marković-Subota | 29. 10. 2010. - 00:02h | Foto: S. Bečejić


Beograd - Organizatori ilegalnih borbi pasa često su povezani i sa drugim krivičnim delima, a pogotovo sa dilovanjem droge, saznanje „Blic“ od izvora iz policije. On navodi da organizovanje borbi pasa predstavlja unosan biznis, počev od ulaznica koje koštaju i do 100 evra, pa do kladioničarskog fonda koji, prema podacima policija iz zemalja u okruženju, može da bude i nekoliko desetina hiljada evra.
85456_4_f.jpg
Borbe pasa organizovane u mestu Jokin grab na imanju uhapšenog Zorana P.

I u jednoj nevladinoj organizaciji za zaštitu životinja navode da su pokušali da otkriju ko stoji iza organizovanja borbe pasa.

- Uspeli smo jednom da ubacimo svoje koji su prisustvovali nekim borbama. Imali smo i snimak borbe iz ranijih godina, kojoj su kao gosti prisustvovali i direktori naučnih instituta, veterinari, policajci u uniformi... - kaže za „Blic“ izvor iz jedne organizacije za zaštitu životinja koji je želeo da ostane anoniman.




On navodi da praćenje grupa koje se organizovano bave borbama pasa nije lako jer se radi o zatvorenom krugu ljudi koji su često ozbiljno upleteni u kriminal.
Elvir Burazerović, predsednik organizacije „Orka“, kaže za „Blic“ da njima već godinama građani prijavljuju ilegalne borbe pasa.


- Borbe životinja su sve do 2009. godine bile prekršajno sankcionisane kaznama od nekoliko stotina dinara. Mi smo vodili veliku kampanju i Ministarstvo pravde je prošle godine uvelo odredbu kojom je zlostavljanje životinja krivično delo za koje je predviđena kazna od tri meseca do tri godine zatvora. U slučajevima kao što su borbe pasa problem je što po zakonu u postupku mora da se dokaže i koristoljublje, što je u praksi veoma teško. Insistiraćemo da se ta odredba promeni jer je nebitno da li neko muči životinje iz koristi ili iz zabave - kaže Burazerović.


On kaže i da u slučajevima do sada otkrivenih borbi pasa nije izrečena nijedna presuda, ali se vode dva postupka.


- Naravno da je onima koji organizuju borbe životinja novac važan i zato se u ovakvim slučajevima organizuju klasične ilegalne opklade u kojima su ulozi po nekoliko stotina, čak i nekoliko hiljada evra - kaže Burazerović.


Prema njegovim rečima, postoji i nekoliko internet sajtova na kojima se propagiraju psi ubice.

85455_0404-borba-pasa-foto-s-becejic_f.jpg
Pas koji je nađen posle hapšenja


Dejan Jović, urednik jednog sajta o pitbulovima, inače je iz Bogatića, mesta u kome je u subotu i otkrivena borba pasa. On tvrdi da ne zna ništa o borbi kojoj je prisustvovalo više od pedeset ljudi, a među kojima i 22 strana državljanina. Tada je priveden organizator Zoran P. i vlasnici pasa Miroslav L. (27) iz BiH, Saša P. (35) iz Mačvanske Mitrovice i Dejan K. (30) iz Noćaja kod Sremske Mitrovice.


- Znam Zorana iz viđenja, ali nisam imao predstavu o tome čime se bavi. Koliko znam, on nema ni odgajivačnicu. Ne razumem zašto te pse vezuju isključivo za ilegalne borbe. Ja i mnogi drugi, ih odgajamo za takmičenja na kojima se oni bore u disciplinama kao što su skok uvis, vuča tereta... Vodimo ih na takmičenja po celoj Evropi - kaže Jović.


U policiji kažu da su u poslednjih godinu dana razotkrili tri slučaja borbi pasa i da su svi procesuirani.


- U sva tri slučaja su podnete prijave za mučenje i ubijanje životinja. Problem je u tome što ni u jednom od otkrivenih slučajeva kod prisutnih nije nađen novac, niti bilo šta što bi moglo da bude dokaz koji bi osumnjičene doveo u vezu sa ilegalnim klađenjem - kaže izvor „Blica“ iz MUP Srbije.


Poslednji slučaj je bio u junu, kada je kruševačka policija podnela krivičnu prijavu protiv Ivana Pribakovića zbog sumnje da je organizovao borbu pasa u selu Cerova, gde je žicom ogradio ring. U njegovom dvorištu policija je u momentu borbe zatekla dva psa, bulterijera i staforda, od kojih je jedan Pribakovićev, a drugi pripada Branislavu R. iz sela Meševo. Psi koji su bili izujedani po celom telu razdvojeni su, a privedeni Pribaković osumnjičen je za ubijanje i mučenje životinja.


85686_1012-borbe-pasa-foto-ap_hs.jpg


Osuda zlostavljanja životinja
U Kinološkom savezu Srbije kažu da borba pasa koja je u subotu otkrivena u Bogatiću nema veze sa izložbom nemačkih ovčara, koja je u ovom mestu organizovana dan kasnije.
- Borba pasa je zabranjena i mi osuđujemo svaki vid zlostavljanja životinja. Mi ne znamo ko su ljudi koji se time bave, oni to rade skriveno zbog kazne zatvora i sigurno o tome ne pričaju javno - kaže sekretar Saveza Mahmud Aldagestani.



Izvor: Blic
 
Natrag
Top