Orbović: Cene rastu tiho i perfidno

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Orbović: Cene rastu tiho i perfidno

Izvor: Novosti

Beograd -- Socio-ekonomski savet u ponedeljak referiše o ispunjavanju tačaka sporazuma od aprila. Poskupele namirnice i komunalije, uprkos uveravanjima da neće.

17558240054e74a1dd0c58f590324376_640x360.jpg


Predstavnici Vlade, sindikata i poslodavaca okupiće se u ponedeljak, nakon letnje pauze, na sednici Socio-ekonomskog saveta i podvući crtu koje su se sve tačke sporazuma realizovale od aprila do danas, a šta će se sve raditi tokom jeseni.
I mada su članovi ovog saveta manje-više zadovoljni dosadašnjim učinkom, nije baš sve proteklo bez primedbi. Najveću imaju sindikalci i to, pre svega, zbog različitih poskupljenja, uprkos obećanju iz Vlade da do toga neće doći.

“Nema dovoljno državne kontrole nad cenama iako je Socijalnim sporazumom predviđeno da neće biti poskupljenja”, ocenjuje Ljubisav Orbović, predsednik Saveza samostalnog sindikata Srbije.

“Cene, ipak, rastu i to na tih i perfidan način. Tako smo, s jedne strane, podigli minimalnu cenu rada, pa samim tim i prosečnu zaradu za desetak procenata, ali se to u odnosu na potrošačku korpu ne oseća i zato ispada da nismo ništa ni uradili. Porasle su cene osnovnih životnih namirnica, komunalija i pojedinih energenata, a uz to imamo i najave da će poskupeti gas, smatra on.

Sindikalci nisu zadovoljni ni načinom na koji se odvijaju dogovori sa poslodavcima oko potpisivanja opšteg i granskih kolektivnih ugovora.

Poslodavci podsećaju da najveći deo obaveza u Socijalnom sporazumu preuzela Vlada, ali nisu zadovoljni načinom na koji država rešava probleme oko naplate potraživanja.

“Rok da se nađe rešenje za bolju naplatu istekao je u septembru, ali teško da će se do sednice nešto promeniti. A, čak i da Vlada donese neku uredbu kojom bi to regulisala, kako nam je najavljeno, pitanje je koliko će ona biti ostvariva, jer se i sadašnji propisi tek selektivno primenjuju”, ocenjuje Dragoljub Rajić iz Unije.

Predstavnici Vlade iz ovog Saveta ističu da je najveći deo ključnih obaveza već realizovan i kao primere nabrajaju povezivanje radnog staža, određivanje minimalne cene rada, overavanje zdravstvenih knjižica radnicima čije su firme u dugovima...


Zamerka poslodavaca je i što su neka obećanja samo delimično ispunjena. "Država je promenila praksu po kojoj naplaćuje duple namete porodiljama-preduzetnicama, ali nije obeštetila hiljade onih koje su to već platile. Pod pitanjem je i osnivanje Razvojne banke, a sporan je deo koji se odnosi na razvoj poljoprivrede, jer su rešenja kratkoročna i Vlada nema jasnu strategiju”, kaže Rajić.
 
Natrag
Top