Opovrgnuti najrasireniji "naucni" mitovi

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Opovrgnuti najrasireniji "naucni" mitovi

Većina rasprostranjenih naučnih mitova može da se proglasi za zabludu ili grešku, utvrdio je američki časopis "Live science".

Neki od mitova su, međutim, izdržali proveru, a oni koji nisu uglavnom spadaju u zablude koje ne ugrožavaju život.

1. mit: U kosmosu nema gravitacije

U članku nije navedeno u kojim se zemljama i društvima pojavio taj mit. Ako nema gravitacije, zbog čega Zemlja ne "odleti" od Sunca, a Mesec od Zemlje?

Prema poznatoj formuli, sila teže se stvarno primetno smanjuje sa udaljenošću , ali nikada ne iščezava. Neke male planete se, na primer, kreću oko Sunca i nikuda od njega ne mogu da odlete, mada se nalaze na rastojanju stotinu puta većem od rastojanja Zemlje od Sunca.

2. mit: Naš mozak radi sa pet odsto kapaciteta

Neko je nekada negde napisao da koristimo samo pet ili deset odsto svog mozga. Kao prvo, nije jesno čega pet odsto - mase ili površine.

Taj mit je opovrgnut čak i eksperimentalno, metodom magnetno-rezonantne tomografije, pri kojoj snimci pokazuju da u rešavanju nekog zadatka učestvuju praktično svi delovi mozga.

3. mit. Žvakaća guma šteti želucu

Žvakaća guma, koja se "namrtvo" zalepi za odeću ili nameštaj, poslužila je kao osnova za mit o njenom dugom varenju u želucu čoveka - čak sedam godina. Čudno je kako su oni koji su proširili taj mit mogli da izmere trajanje varenja. Naućnici tvrde da se žvaka svari za nekoliko dana, a ono što se ne razgradi izbaci se iz tela.

4. mit: Život posle smrti

Užasan mit o posmrtnom rastu kose ili noktiju kao da ima i svedoke. Kada su, na primer, otvorili grob Nikolaja Gogolja na Danilovskom groblju, kod tog ruskog pisca-mistika su ugledali veoma duge nokte na rukama i nogama, kao i veoma izraslu kosu. Odmah se pojavio mit da su Gogolja sahranili živog, čega se on, uostalom, i bojao.

Ništa od toga, međutim, nije bilo, a objađnjenje je jednostavno - posle fizičkog gašenja organizma dolazi do njegovog sušenja, zbog čega se čini da su kosa i nokti porasli.

5. mit: Može se pobeći od kiše

Postoji fama da ako trčite po kiši manje pokisnete jer, tobože, kapi kiše ne stignu da padnu na vas. Razume se da je tu reč o tome da onaj koji trči pre stigne u zaklon i manje pokisne jer je kraće bio na kiši, tako da je taj mit u nekom smislu i istina.

6. mit: Zevanje je zarazno

To i nije mit. Efekat podražavanja sačuvao se kod ljudi još od njihovog davnog pretka. Kako je taj predak bio rodonačelnik ne samo čoveka, već i čovekolikih majmuna, današnji majmuni počinju svi listom da zevaju kada to čini makar jedan član njihovog čopora.

7. mit: Kifle s makom su narkotik

Zrno maka na kifli stvarno sadrži opijum, što nije mit, već istina. Hemijska analiza krvi onoga ko je pojeo par kifli s makom nesumnjivo će otkriti opijate, ali će njihova količina biti tako mala da nikakvog narkotičkog efekta ni u kom slučaju neće biti.

8. mit: Misli o seksu

Muškarci, tobože, misle o seksu na svakih sedam sekundi. To čak nije ni potrebno opovrgavati jer nije moguće ni proveriti takvu besmislicu.

9. mit: Ubistvena sila privlačenja

Ako bacimo novčić s oblakodera, on može da ubije vašeg neprijatelja. Ništa slično se, međutim, ne može desiti jer će novčić kovitlati vetar, on će nailaziti na otpor vazduha i na kraju će najverovatnije pasti s daleko manje snage.

Časopis "Live science" predlaže da se za takve svrhe koristi cigla, pri čemu čak i nije potreban neboder - dovoljna su tri-četiri sprata.

10. mit: Šta je palo, a šta ne

Brzo podignuti predmet (časopis navodi da je to pet sekundi posle pada) ne smatra se palim. Naučnici, međutim, ukazuju da bakterije s poda prelaze na hleb namazan puterom ili parče torte odmah, u prvim delovima sekunde.

Kao rezultat, onaj koji veruje u mit da se brzo podignuta stvar ne smatra palom pojede celu koloniju patogenih mikroorganizama.

Izvor:SAEF
 
Natrag
Top