On ima devojku! Sta da radimo?

Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
On ima devojku! Sta da radimo?

Tek ste se pomirili s činjenicom da vaše dete raste, da vam već neko vreme ne seda u krilo, da vam se ne poverava i ne traži poljubac pre spavanja, a već vas je stigla nova muka – zaljubilo se. Samo polako, preguraćete i to, iako baš i ne znate kako da se ponašate, da li da se mešate ili ne, kako da ga posavetujete, smete li da komentarišete njegovu prvu ljubav.

– Odrastanje zapravo započinje kada se vaš tinejdžer okrene od vas prema grupi vršnjaka, kad stvori prva bliska prijateljstva i, na kraju, kad uspostavi ljubavni odnos koji će na kraju biti krunisan seksualnim odnosom – objašnjava Svetlana Virijević-Mudrić, psihoterapeut, i navodi da je odvajanje teško i za roditelje i za adolescente.
Zaljubljivanje deteta, objašnjava ona, roditelji treba da prihvate sasvim normalno, kao deo odrastanja i normalnog razvoja. To bi svakom roditelju trebalo da donese zadovoljstvo i radost. Nažalost, često dolazi do pokretanja lavine raznih emocija, od kojih neke nisu prijatne.
– Ako vaša prva ljubav nije bila uzvraćena, ako ste bili razdvojeni, napušteni, grubo ostavljeni, sigurno ćete brinuti za svoje dete i njegova osećanja – objašnjava naša sagovornica.

5181747.jpg


BUDITE UVEK TU ZA NJEGA
Roditelji treba da se ponašaju sasvim prirodno i da detetu, kao i u svim drugim situacijama, pokažu da brinu i da će uvek biti tu za njega. Važno je da dete oseća sigurnost, da zna da će ga roditelji saslušati, da će ga posavetovati i pomoći mu ako zatreba. Naravno, to ne znači da treba previše da se upliću u detetovu vezu i da se nameću.
– Objasnite detetu da ljubavni odnos između dve osobe, makar one bile i tinejdžeri, treba da se zasniva na poštovanju i poverenju. Ne diktirajte im kako da se ponašaju u vezi i kako da se ophode prema osobi u koju su zaljubljeni. U suprotnom, dete će mislite da mama i tata treba da mu uređuju vezu i da će tako biti i kad poraste.

ZABRANE NISU DOBRE
– Ako vam se ne sviđa dečak u kog se zaljubila vaša ćerka ili devojčica koju simpatiše vaš sin, zadržite to za sebe – kaže Svetlana Virijević-Mudrić i dodaje da zabrane sputavaju adolescente i podrivaju im samopouzdanje, a najčešće izazivaju kontraefekat.
Zato, ako nećete da vam dete postane buntovno i ljuto, ako ne želite da vas laže gde ide i s kim se viđa, ne pretite zabranama.
– Čak i kad je izabranik zaista problematična osoba, najčešće se direktnim zabranama ne može mnogo postići. Nenametljivim pružanjem korisnih argumenata koji mladoj osobi šire okvire razmišljanja uz stvoreni doživljaj da je on taj koji procenjuje i donosi odluku uz potporu roditelja može mu se više pomoći. Svakako, za roditelje je veoma važno da u toj situaciji razmisle i o tome šta je doprinelo da njihov tinejdžer napravi loš izbor, kakav je pre toga bio njihov odnos, kao i odnos roditelja.

NE ŽURITE SA UPOZNAVANJEM
– Ne insistirajte na upoznavanju sa simpatijom svog deteta. Sve što vas interesuje moći ćete da saznate bez ispitivanja, isleđivanja i insistiranja, kroz uobičajen, svakodnevni razgovor sa svojim tinejdžerom. Sačekajte da osete potrebu da vam se predstave kao par – poručuje Svetlana Virijević Mudrić.

I patnja je deo ljubavi

Gde je ljubav, tu je i patnja, pogotovo kada su u pitanju strasne, mladalačke veze.
– One su uvek povezane s prenaglašenom idealizacijom, u kojoj se ogleda vlastito samoljublje. Tako mlade devojke i momci lebde na rubu odraslog doba obuzeti idealnim drugim kao samootkrićem. Sve je to deo procesa odrastanja, koji neminovno mora da bude i bolan. Roditelji su ti koji će podrškom i empatijom svom detetu pomoći da kroz patnju prođe i shvati da se od toga ne umire, a ne da ga u potpunosti zaštite od svake patnje ili se trude da spreče da je doživi – kaže Svetlana Virijević-Mudrić.

Izvor:Žena
 
Natrag
Top