Ombudsman: 36.000 pritužbi građana

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Ombudsman: 36.000 pritužbi građana
[/h] Izvor: Tanjug


Beograd -- Zaštitnik građana Saša Janković izjavio je da mu se u proteklih pet godina obratilo 36.000 građana i da je podneto oko 10.000 formalnih pritužbi.

7368349244f44bdfc40543758698105_368x245.jpg
On je dodao da je 8.000 postupaka okončano i da je pokrenuto skoro 3.000 postupaka kontrole.
Janković je dodao da je u 600 slučajeva postupak vođen do kraja i utvrđeni su propusti na štetu građana, a vlada, parlament i drugi organi prihvatili su 25 zakonskih i normativnih principa ombudsmana.
Ombudsman je izjavio da 96 odsto ispitanika danas podržava rad ombudsmana, iako je pre pet godina, kada je osnovana ta institucija, postojala sumnja da ombudsman može da radi nezavisno.

"Srbija je pokazala da u njoj može da živi institucija koja se zasniva na veoma delikatnim mehanizmima i nijansama demokratije, što govori o potencijalu društva", rekao je Janković na Međunarodnom stručnom seminaru o odnosima između nacionalnih institucija za ljudska prava i parlamenata.

Ustavni sud razmatrao je i prihvatio predlog ombudsmana da se odredbe jednog zakona proglase neustavnim, rekao je on.

Janković je, međutim, zaključio da broj i sadržina pritužbi i utvrđenih propusta koji govore o izostanku delotvorne zaštite i ostvarenja drugih prava, među kojima i pravo na suđenje u razumnom roku, mirno uživanje imovine, dobru upravu, a posebno prava pripadnika ranjivih grupa ne ostavlja prosto za zadovoljstvo nikome, a posebno ne zaštitniku građana.

On je podsetio da je institucija ombudsmana u Srbiji započela svoj pionirski rad pre pet godina i da je tada postojala sumnja da zaštitnik građana može da radi nezavisno i da snagom argumenata i bez prinude privoli druge državne organe koji imaju atribute državne moći, da isprave propuste u radu, na štetu prava građana.

Po Jankovićevim rečima, parlamenti i nacionalne institucije za ljudska prava su na istom zadatku i upućeni su na saradnju, a jedan od velikih protivnika tom poslu je populizam, koji zarad dnevnih interesa iziskuje povlačenje dugoročnog pogrešnog poteza.

"Princip slobodnog, a ne vezanog mandata narodnog poslanika, u kome oni, jednom izabrani, postaju slobodni da glasaju i rade po sopstvenoj savesti, a ne po diktatu svojih birača, prihvaćen je skoro univerzalno", rekao je Janković na seminaru u Domu Narodne skupštine.

Cilj seminara je izrada i usvajanje globalno primenljivih principa na kojima treba da se zasnivaju odnosi parlamenata i nacionalnih institucija za ljudska prava.

Seminar je otvorila predsednica parlamenta Slavica Đukić Dejanović, koja je navela da ni najstriktnije poštovanje ljudskih prava ne polarizuje civilizovani svet, a da najviše zakonodavno telo ima obavezu da pravni okvir zemlje prilagodi životu građana, po meri tih prava.
 
Natrag
Top