Olakšajte detetu da prihvati novog člana porodice − bebu

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Olakšajte detetu da prihvati novog člana porodice − bebu






Izvor: Blic Mariota Vlaisavljević, Foto: Shutterstock, 24. 11. 2010. 00:02

http://zena.blic.rs/preporuka/4846/Olaksajte_detetu_da_prihvati_novog_clana_porodice__bebu

Nova beba, novi život donose bezrezervnu radost u porodicu. Ali, nužno izaziva i diskretnu borbu starijeg deteta za svoje mesto, ljubav roditelja. Da biste prvencu olakšali period prilagođavanja, pročitajte savete iskusnih mama.


11608_shutterstock_25823767_if.jpg

Razgovarajte sa detetom i pre porođaja, ali ne očekujte da starija sestra ili brat budu odmah odrasli kada beba stigne kući




Kada je Jovana imala pet godina dobili smo Srđana. Nisam joj nametala ulogu starije sestre, poštovala sam njen ritam i kada se rodila beba, ona nije odmah zbog toga porasla. Igrala se sa bebom koliko je htela, nisam joj prepuštala neke obaveze. U početku ga nije mnogo primećivala, ali kada je primetila da se njen život nije mnogo promenio počela je da se uključuje. Rado mi je donosila maramice, kreme , mleko, cuclu... Njih dvoje su sada najbolji drugari.
Ivana Milić (40)


Čim sam došla kući iz porodilišta sa bebom, okačila sam na ulazna vrata znak da svi gosti koji nam dolaze u stan pitaju našeg starijeg sina, trogodišnjeg Dušana da im pokaže svog mlađeg brata. Dušan se tako osećao veoma počastvovano i bitno i odmah je obožavao bebu.

Milena Hristić (28)


Da bih pripremila svoju dvogodišnju ćerku Hanu za bebu, kupila sam joj nekoliko različitih knjiga o starijim sestrama i jednu lutku bebu. Išli smo u posete kod prijatelja koji imaju malu decu, da bi ona shvatila kako su male bebe slatke. Kada sam rodila svoju malu devojčicu Hana je dobila poklon od bebe, a i ona je već pripremila neki crtež za sestricu. Mislim da je sve ovo olakšalo privikavanje na novog člana porodice.

Tanja Visić (37)

Prvi dan u kući mi je bio veoma naporan i tada sam učinila jednu grešku. Zamolila sam supruga da izvede u park našeg sina Nikolu. Mislila sam da će mi tako biti lakše da se posvetim bebi. Ubrzo sam shvatila da sam distancirala klince na samom početku, pa sam promenila taktiku. Čim bi se moj muž vratio sam posla sa Nikolom sam išla u šetnju, ali smo nas dvoej gurali kolica. Sada planiram i treće dete.

Ana Dalić(31)



Moja starija ćerka Milica je imala pet godina kada sam ostala u drugom stanju. Želela je silno da postane starija sestra. zajedno smo birale krevetac, posteljinu, razne bebeće stvari. uživala je sa mnom da priprema tako neke sitnice. Kada su prijatelji dolazili da vide bebu, prvo su se malo družili sa Milicom, a onda i sa mlađim bratom. Meni je to bilo nekako prirodno, ona je bila velika devojčica.
Katarina Vidosavljević(44)
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.679
Imam četvoro dece,i sa drugom suprugom čekamo bliznakinje....uostalom znate moju priču......elem......preživeo sam dva dolaska novih beba,dok sam imao decu (dete),naime,kad je supruga ostala trudna sa blizancima.......najstarija,Kaća....imala je 6 godina i bila je centar sveta.......čitajući gornji posr,setio sam se kako je upruga postupila u njenom slučaju,naime kad je saznala da čekamo bate,bila je presretna.......međutim,blizanci.....veliki je,pa da kažem,posao,naročito prvih tri meseca..tako da smo,povremeno,onako nervozni i neispavani vikali na Kaću......u jednom momentu....zaplakala je i,dandanas se sećam tih njenih reči.....povikala je "dođe mi da ih vratim u taj tvoj stomak",i izašla je,mislili smo da je otišla do komšnice......međutim,posle dva sata.....stvar se otela kontroli...jer sam otišao do komšinice da idemo na sladoled,TATA,MAMA,SEKA I BATE.....nija bila kod komšinice,nego......prešla je preko ulice.....i otišla kod drugarice,mislim vaspitačice.......sad da ne davim priču........žena nas je zvala,da vidi kad ćemo da je vodimo kući.......a tih dva sam sata proveo kao dve godine,elem,vratili smo je kući,nekako,htela je kod vaspitačice da ide kući.......imali smo jedan LEP razgovor......a u međuvremenu,to sam zaboravio da napomenem.....imali smo svađu,uobičajenu ja i supruga......znate već.......Iz celog smo razgovorasa Kaćom uvideli NAŠU (roditeljsku) grešku,naime,nikad joj nismo dali da,sad da budem grub,da priđe bebama...hoću reći, "tu su mama i tata....idi se ti igraj"kad je htela (kaća)da se jedan od nas dvoje igra sanjom,naravno,nismo imali kad,uveče samo tuširanje,poljubac pred spavanje......i opet u krug.........Pamtim njenu rečenicu......a preporučio bih je i ostalim roditeljima.....koji imaju dete, čekaju bebu "taj poljubac više nije onaj koji je bio pre nego što su došla ta dva mala derišta",sve nam je rekla.......sutradan,


Čim sam došla kući iz porodilišta sa bebom, okačila sam na ulazna vrata znak da svi gosti koji nam dolaze u stan pitaju našeg starijeg sina, trogodišnjeg Dušana da im pokaže svog mlađeg brata. Dušan se tako osećao veoma počastvovano i bitno i odmah je obožavao bebu.
pa nismo baš okačili tablu,nego su MAMA i ĆERA podelile dužnosti........a svima je na telefon pričala da je,recimo.......išla tri puta u radnju da batama kupi mleko,ili šta već......ali od tog dana osećala se važna....jer je IPAK ONA čuvala bate......a mama ih je hranila......
sad kad je došao Nidza....već je bila druga priča,i sa Kaćom,i sa bliznacima........već su bili stariji,imali su,pa da kažem "osećaj deljenja".......

Sad sa suprugom,drugom,čekamo bliznakinje..........sad.....o tome........otvorili smo ja i Tamara temu "dolazak novog člana"..........svi učestvujemo u tom važnom dogođaju.......treba da "izađu" sredinom januara.........nemože da sačekaju taj dan......čak je namlađi,sad je prvi razred..........iscrtao sa mojom suprugom kaledar na kompjuteru,napravili smo da je termin 15 januar.....i kako se probudi....prvo upali komp........precrta,recimo današnji dan......i polako odbrojava.......dane,kad će doći seke,već imamo i plan dežurstva.......ko je za šta zadužen.......



Elem,da zaključim priču,po meni je bitno da se dete (deca)uključe od trenutka kad se "pročuje" da će nam doći beba.......da sami steknu važnost celog tog događaja........i da,što je najvažnije ostati mamini i tatini "ljubimci".......gledali ste seriju "grlom u jagode" garant.......Bane bumbar i ekipa.......dan danas mi je jedna rečenica ostala u glavi.....a taj sam deo izvukao u MP3,i stavio kad se pali komp "deca nisu igračke,nego nešto što je za ceo život,jer ne možeš reći,kao i sa igračkom.......e sad ću da stavim pod krevet....."tako nešto,pozdrav od Baneta i Tamare.....malo smo bili neaktivni....imali smo zdravstvenih problema.......a kalendar i dalje radi.....do 15 januara je ostalo......47 dan.......sitno brojimo....kao stara vojska....kaže moj matori.......
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Najgora stvar koja može da se dogodi je da dođu u posetu razni rođaci i prijatelji (koji inače nemaju decu) pa zavitlavaju starije dete kako ga sada niko ne voli, kako više volimo bebu....To može veoma da poremeti dečija osećanja i sav trud koji roditelji ulože da se starije dete ne oseća odbečeno.
 
Natrag
Top