Oko 300 državljana Srbije čeka crnogorski brod za spas iz Libije

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Evakuacija naših radnika

Oko 300 državljana Srbije čeka crnogorski brod za spas iz Libije



Tanjug | 27. 02. 2011. - 09:12hhttp://www.blic.rs/Vesti/Svet/23815...a-crnogorski-brod-za-spas-iz-Libije/komentari

Zamenik premijera i ministar unustrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da da crnogorski brod, koji je iznajmilo rusko Ministarstvo za vanredne situacije, iz libijske luke Ras Lanuf danas treba da u Istanbul evakuiše ruske građane i oko 300 naših radnika.
119248_aerodrom-putnici-foto-n-markovic-_f.jpg

Avionima "Jata" dosad je evakuisano ukupno oko 500 državljana Srbije


Dačić je to rekao posle sinoćnjeg dočeka aviona "Jat ervejza" koji je iz libijskog grada Sebhe dovezao u Beograd još 36 državljana Srbije, a zajedno sa njima i oko 20 državljana Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Ukrajine. Pored članova porodice, putnike su na aerodromu "Nikola Tesla" dočekali Dačić, predsednik Skupštine Beograda Aleksandar Antić i ambasador BiH u Beogradu Boriša Arnaut.

Dačić je novinarima rekao i da je iz Bengazija isplovio turski brod za Marmaris, na koji su se ukrcala 24 državljanina Srbije, koji bi trebalo, uz pomoć našeg konzulata, u ponedeljak da stignu u Beograd. Prema njegovim rečima, u Tripoliju je ostalo još oko 40 ljudi koji su zainteresovani da se evakuišu u Srbiju ili druge krajeve Evrope.


Podsetivši da "Jat" ima redovnu liniju za Libiju, Dačić je naglasio da će, ukoliko bude potrebno, biti organizovan i još jedan specijalni let. On je ukazao da se evakuacija srpskih građana uspešno privodi kraju, imajući u vidu težinu akcije, kao i činjenicu da jedan broj naših gradjana nije bio u Tripoliju, već u unutrašnjosti zemlje.


- Najvažnije je da nijedan srpski građanin nije povređen ili izgubio život - istakao je ministar policije koji rukovodi vladinim Štabom za evakuaciju, u kome su i ministri spoljnih poslova i odbrane.


"Libijci su prema nama bili uljudni i ljubazni"

Putnici koji su se sinoć vratili u Beograd istakli su da nisu imali problema prilikom povratka, osim čestih kontrola na putu. Miodrag Čelebić je objasnio da su tri grupe radnika bile na jugu zemlje, gde je situacija znatno mirnija nego na severu, navodeći da su domaćini bili "uljudni i ljubazni, kao i uvek do tada". On je naveo da su radnici iz Sebhe, Murzuka i Barija odmah po izbijanju sukoba stupili u kontakt i potom organizovali prevoz.

- Često su nas zaustavljaji i kontolisali, ali nismo imali problema - izjavio je jedan državljanin Bosne i Hercegovine i dodao da je iz Sebhe stigao u Beograd zahvaljujući angažovanju ambasade BiH.

Obrad Knežević, koji već tri godine radi za jednu libijsku firmu, rekao je da radnici nisu bili u opasnosti od sukoba, ali da je "psihološki situacija bila teška". On je ispričao da je rukovodstvo firme, u kojoj je radio kao geometar, napustilo radna mesta i da su kamioni i mašine preseljeni u toku noći. Knežević je dodao da su bili upozoreni da postoji mogućnost da ih napadnu siromašni gradjani, ali da do toga, srećom, nije došlo.

Od izbijanja sukoba u Libiji, avionima "Jata" dosad je evakuisano ukupno oko 500 državljana Srbije.
 
Natrag
Top