Odviknite decu od samokritičnih misli

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Odviknite decu od samokritičnih misli



B. Tasić | 04. 11. 2010. - 00:02h | Foto: Shutterstock | Izvor: Blic


Glup sam, ne znam to, mrzim sebe, najbolje bi bilo da se nikada nisam... i druge samodestruktivne dečje izjave najbolje je odmah saseći u korenu, savetuju dečji psiholozi.
87068_svkritika-foto-shutterstock3201813_f.jpg


Prema njihovim rečima, negativno zaključivanje o sebi mnogo je gore od ostalih loših navika, poput grickanja noktiju, jer direktno napada detetovu ličnost i može da utiče na doživotno shvatanje samog sebe. Jer, nedostatak samopouzdanja, loše raspoloženje, depresija, otežano sklapanje prijateljstava i ljubavnih veza, loše ocene i neuspesi na poslu - samo su neke od štetnih posledica negativnih misli i rečenica koje upućuju na lošu sliku o sebi. Stručnjaci upozoravaju roditelje da moraju da reaguju odmah i da naprave “plan akcije” kako bi pomogli detetu da prestane s lošom navikom.

Pohvale i reči potpore ne treba potcenjivati, jer one imaju veliku moć.



Hvalite ih pred drugima. Ako čuju da prijateljima govorite da je sposobno ili dobro, naučiće da poštuju sebe. Kroz igru i smeh objasnite detetu da biste hteli da prestane sa samodestruktivnim komentarima. Ako ga čujete da govori da je glupo, odmah ga zaustavite i podsetite da treba pozitivno da misli. I na kraju, ako čuju vas da negativno govorite o sebi, ni oni ne mogu da budu mnogo drugačiji.
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Ja ne mislim da ih treba odgovarati od samokritičnih misli, jer samokritika tjera na bolje, bude dobar pokretač za ostvarivanje uspjeha i novih ciljeva. Samo treba naći pravu mjeru, da ne bi dijete upalo u krajnosti, ili mda postane krajnje nemarno i da ne osjeća nikakvu odgovornost prema svojim postupcima, ili da sebe previše forsira i navuče neku psihičku bolest. Požali mi se jedna majka ispred škole, kada smo čekali naše prvake i kaže, moj sin se toliko sekira i nameće sebi da uradi domaći do savršenstva, da je jako nervozan, ne može da spava. Ja joj rekoh, ženo, preduzimaj sve da ga opustiš, da od nervoze ne dobije stresni šećer ili štitnu žlijezdu. Bolja mi je varijanta moj sin, koji se mnogo oko toga ne uzbuđuje, što ne zna da crta i da piše i kojem moram da namećem odgovornost kroz priču.
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Deca koja su toliko samokritična sigurno imaju nekog ko ih stalno na to podstiče. Obično su to stariji brat ili sestra koji stalno govore kako je glup, smotan, ponižavaju ga, da bi se i dete vremenom počelo tako osećati. Treba na to obratiti pažnju.
 
Natrag
Top