Oduzeti automobili podijelili UO UIO

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Oduzeti automobili podijelili UO UIO








Izvor:
Nezavisne.com





BANJALUKA - Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH nema jedinstven stav kada je u pitanju rješavanje problema u vezi sa 2.000 vozila koja već godinama propadaju u skladištima ove uprave.Naime, radi se o vozilima koja su zbog raznih carinskih prekršaja oduzimana u posljednjih desetak godina. Među oduzetim vozilima ima najviše onih koji su pomoću falsifikovanih carinskih deklaracija ocarinjena u BiH i vozila koja su oduzeta jer prilikom uvoza nisu ispunjavala uslov od najviše sedam godina starosti.



slikac.php



Dok jedni tvrde da ta vozila treba uništiti, drugi smatraju da vozila koja imaju vrijednost treba prodati na javnoj licitaciji. Prvi svoj stav da vozila treba uništiti pravdaju time da država sebe ne smije stavljati u privilegovan položaj jer ljudima od kojih su oduzeta ta vozila zbog carniskih prekršaja nije dozvoljeno da ocarine i registruju ta vozila.
Drugi, koji zastupaju tezu da vozila treba prodati i staviti u upotrebu, kažu da ne postoje zakonske prepreke da se ta vozila prodaju na javnoj licitaciji.

Vladimir Trifković, član Upravnog odbora UIO iz reda eksperata iz RS, kaže da ako bh. građani nisu imali prava da na takav način stave vozila u upotrebu, onda ne bi smjela ni država.
"Normalno je da se može izvući korist, ali pitanje je pravičnosti. Ako važe propisi za građane, treba da važe i za državu", kategoričan je Trifković.

Ismet Suljendić, član UO UIO iz reda eksperata Savjeta ministara BiH, međutim smatra da je šteta uništavati vozila, te da prije nego što se nešto uradi, treba vidjeti da li to ima vrijednost, kolika je ta vrijednost i da li je upotrebljivo.
"Ne postoji nikakva zakonska smetnja da se ta vozila izlože javnoj prodaji", tvrdi Suljendić i objašnjava da je većina tih vozila oduzeta zato što je postojala odluka o zabrani uvoza vozila starijih od sedam godina.
Suljendić kaže da ta vozila koja su oduzeta stiču status robe BiH, te da je samim oduzimanjem problem zbog kojeg su oduzeta riješen.
"Bilo bi fer i pošteno da ljudima koji tada nisu mogli da uvezu vozilo, a prestale su te okolnosti, bude ponuđeno da oni otkupe vozilo i plate dažbine, a ukoliko oni to neće, onda da se ide na tender da se to proda", ističe Suljendić.
On čak i tvrdi da UO UIO nema mandat da donosi odluke za uništavanje, jer oni treba da donose upravne akte. Međutim, UIO je, kako nezvanično saznajemo, čak i napisala "odluku o postupku uništenja motornih vozila" i samo čeka da je odobri Upravni odbor, koji je već mjesecima po ovom pitanju podijeljen.
Naime, i jedni i drugi krivicu za nastalu situaciju prebacuju na sudove, koji su vozila od vlasnika oduzeli pravosnažnim sudskim presudama u kojima nema obrazloženja da li ta vozila treba uništiti, prodati ili pokloniti.
Prema podacima UIO, kod njih se nalazi 1.509 vozila oduzetih pravosnažnim sudskim rješenjima, dok je za oko 500 vozila postupak još u toku.

U UIO su mišljenja da vozila treba uništiti jer se radi o vozilima koja ne mogu biti predmet prodaje, odnosno ne ispunjavaju uslove za stavljanje u slobodan predmet. Takođe u ovoj upravi kažu da treba raspisati javni poziv za izbor ponuđača za uništenje, te da za to nisu potrebna dodatna finansijska sredstva, jer će pozivom biti definisano da izabrani ponuđač koji će vršiti uništavanje vozila sredstva namiri kroz vrijednosti korisnih ostataka nastalih uništenjem ove vrste robe.

"To znači da će neko kupiti vozila, uzeti farove, haube i prodati, a ostatak će biti uništen. To onda nije uništavanje", kaže Suljendić.
Niti jedan od sagovornika nije siguran da u BiH postoji firma koja ima licence i koja je sposobna za uništavanje vozila jer uslovi iz javnog poziva koji predlaže UIO će biti više nego strogi, tako da će najvjerovatnije morati da raspišu međunarodni poziv, ali samo ukoliko UO UIO postigne saglasnost da vozila budu uništena.




 
Natrag
Top