Odnos majka - ćerka

Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Kakav odnos imate sa majkom?
Da li majka treba da vam bude kao drugarica ili ne?.........
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Imam sjajan odnos sa mamom, i uvek sam ga imala.
A mislim da sve ide u svoje vreme. Odnos kakav imamo danas, kada imam 38 godina, razlikuje se od onog kakav smo imale kada sam bila mnogo mlađa. Može se reći da smo sada mnogo više "drugarice" nego majka i ćerka.
Mislim da je taj "drugarski" odnos u detinjstvu i ranoj mladosti pogrešan i loš za decu. U to vreme, ipak, treba da se zna ko je roditelj i autoritet. Ne mislim da majke treba da budu stroge, ali neke stvari ipak treba da budu jasno definisane.
Moja nikada nije bila stroga, ali je uvek bila majka, u pravom smislu te reči. I hvala joj na tome. :)
 
Član
Učlanjen(a)
12.02.2010
Poruka
356
Slažem se crvendac_011. ;) Moj odnos sa mamom je takav da je ona potpuno upućena u moj život i ono što je najbitnije, ja nju posmatram kao svog najboljeg prijatelja koji mi, naravno, želi sve najbolje i koji će me u svakoj situaciji najiskrenije posavetovati.
 
Učlanjen(a)
09.07.2010
Poruka
2
Meni je moja mama jedina osoba kojoj verujem u zivotu i koja je uvek tu za mene,i u dobru i kad krene po zlu.Uvek je bila puna razumevanja i moja najveca podrska u svemu.Bilo da je kao drugarica ili samo mama divan je osecaj imati je.Obozavam je.
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Moja majka je dok sam bila mladja, bila dosta stroga ali i pravedna. Sad kad sam odrasla, ona mi je najveca podrska i pruza mi utehu kad god mi je potrebna. Posto ja imam dve devojcice, vidim da taj nacin vaspitanja dosta znaci jer me moje devocice vole i postuju, samo sto ih ja ipak malo vise mazim, za razliku od toga kako se mama prema meni ponasala kad sam bila u njihovim godinama...
 
Član
Učlanjen(a)
02.05.2010
Poruka
140
Naš je odnos čudan... Jedan dan se slažemo, drugi se svađamo i nije uvijek do mene... Unatoč svemu, volim ju jer mi nije okrenula leđa u teškim trenucima i omogućila mi je normalan život, kakav ona nije imala... No, njezina prevelika ljubav prema svom jedinom djetetu sputava moju slobodu, mogu to razumjeti, ali teško mi je podnositi... O svemu pričamo, osim o ljubavi, izbjegavam tu temu - učim na greškama... I koliko god da se ne slažemo, ne mogu zamisliti život bez nje...
 
Član
Učlanjen(a)
01.10.2009
Poruka
83
Ja ću reći iz ugla majke.Sa ćerkom imam divan odnos,skoro drugarski(naravno da majka i kći nemogu biti drugarice).Ona zna da sam za nju uvek ovde i u sreći,i u tuzi,i da može uvek da se osloni na mene.Lično mislim da odnos sa decom imate takav kakvog ga izgradite od malena i da sve zavisi od vaspitanja.
 
Član
Učlanjen(a)
06.08.2010
Poruka
8
kod mene je taj odnos veoma cudan...nikad je nisam pitala za savet, sve sama resavam bilo sta da je u pitanju...ona je vise sa bratom nego li sa mnom i zato joj nikad nista ne pricam,a mogu reci i da je bolje ovako...
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Odnos majka-ćerka

Nemojte da je prisiljavate da vam se poverava. Ako to spontano radi, stavite joj do znanja da deo svojih ljubavnih tajni treba da zadrži za sebe. I nipošto nemojte da razgovarate s njom o sopstvenim ljubavnim problemima!

Kad ćerka postane adolescentkinja, može da računa na veće razumevanje majke, ali ponekad je doživljava i kao suparnicu. Kako spustiti loptu?

Sasvim je prirodno što se ponosite svojom ćerkom dok je gledate kako raste. Ali, stvari nisu uvek tako jednostavne. Nije redak slučaj da majka ima osećaj da je vreme naprosto proletelo i da počne s nostalgijom da se priseća vremena kada je bila uzor svom detetu. Utoliko pre što je vaša ćerka odjednom postala agresivna prema vama i trudi se, po svaku cenu, da se što više distancira od vas. Treba, međutim, da znate da ni njoj nije lako: pokušava da se razlikuje od svoje mladolike majke koja nosi farmerke i patike i čak sluša istu muziku kao ona! Saveti francuskog psihologa Mariz Vajan pomoći će vam da izgladite odnose.
1. Budite popustljivi i ne reagujte na sitne provokacije. Ako vam naivnog izraza lica kaže nešto ružno, znajte da ne misli tako. Samo proverava da li ćete je i dalje voleti, čak i ako je drugačija od vas i ako se kune da ne bi želela da liči na vas! To, međutim, ne znači da treba da dozvolite da vam se ruga. Može, recimo, da iznese svoje mišljenje o vašoj novoj frizuri, ali ne i da vas vređa.
2.Trudite se da sačuvate bliskost. Da biste izgladile odnose posle svađe, pozovite je u restoran, u kupovinu, na bazen... Iskoristite zgodan trenutak da vodite ženske razgovore (po mogućstvu van kuće).
3. Ne ponašajte se kao da vam je drugarica. Možete da pozajmljujete jedna drugoj šminku i garderobu, ali ne smete da zaboravite da ste joj vi pre svega majka. Iz istog razloga nemojte da je prisiljavate da vam se poverava. Ako to spontano radi, stavite joj do znanja da deo svojih ljubavnih tajni treba da zadrži za sebe. Naravno, ako joj treba savet, dajte joj ga, ali nemojte previše zalaziti u njenu intimu. I nipošto nemojte da razgovarate s njom o sopstvenim ljubavnim problemima! Kad su majka i ćerka izuzetno bliske ili kad žive same, za majku je veliko iskušenje da je pretvori u svoju prijateljicu od poverenja. To, međutim, nije njena uloga!
4. Cenite njeno iskustvo i njene odluke. Sasvim je normalno da želite da je upozorite na neke stvari na osnovu onoga što ste sami proživeli. Ali to naprosto nije moguće. Ponekad adolescentkinje donose odluke koje zbunjuju njihove roditelje i bolje je da ih pustite da same lupe glavom o zid, pod uslovom da pri tom ne ugrožavaju sopstvenu budućnost. Ako poštujete njihove odluke, pokazujete im da ih cenite.
5. Podstičite susrete sa drugim ženama. Za adolescentkinju je vrlo važno da, pored svoje majke, ima i druge ženske uzore. Nemojte da izbegavate druženje sa prijateljicama. Naprotiv, pozivajte ih češće u goste, pošto će ona sa zanimanjem pratiti o čemu razgovarate, analiziraće kako su obučene, možda će zatražiti neki savet od njih... Tetke su takođe dragocene u ovakvim situacijama.


[INFORMACIJA]Izvor: blic.co.yu[/INFORMACIJA]
 
Natrag
Top