Odluka o odmrzavanju zarada u utorak

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Odluka o odmrzavanju zarada u utorak

Da li će penzije i plate u javnom sektoru biti omrznute? - pitanje je koje i četvrtog dana pete revizije aranžmana misije Međunarodnog monetarnog fonda ostaje bez odgovora. I dok Mlađan Dinkić, potpredsednik Vlade, kaže da je MMF izneo ovaj predlog jer „se mora prekinuti sa obezvređivanjem primanja stanovništva u Srbiji“, ministar za rad Rasim Ljajić kaže da ne vidi spremnost MMF da razmatra odmrzavanja plata.

68751_0808-mmf-foto-fonet_f.jpg


- Dva miliona ljudi ima konstantan pad primanja - upozorio je Mlađan Dinkić i ocenio da rast od 1,5 odsto bruto domaćeg proizvoda „nije nešto previše“, ali dozvoljava „blago odmrzavanje“ plata i penzija. Ipak, kako je napomenuo, treba sačekati do utorka, kada će biti završeni pregovori misije MMF i predstavnika Vlade Srbije. Tada će javnost konačno saznati ono što je već mesecima i te kako zanima.

Odgovarajući na pitanje novinara da li je njegov predlog o odmrzavanju plata i penzija usamljen u Vladi Srbije, Dinkić kaže da „to nije važno, već da li je taj predlog koristan za privredu i građane Srbije“.


S druge strane, Rasim Ljajić, ministar za rad i socijalnu politiku, uz opasku da ne vidi spremnost MMF da razmatra odmrzavanje plata, ukazuje da bi takav potez mogao da ugrozi i naš kredibilitet, s obzirom na to da je dogovoreno kada je moguće očekivati odmrzavanje plata. A to je april 2011.

- Što se tiče Zakona o platama u javnim službama, on bi trebalo da izjednači plate, odnosno da se za iste poslove u različitim javnim službama dobija sličan ili isti iznos - kazao je Ljajić i istakao da „sada imamo ogromne razlike, a taj zakon predviđa uvođenje platnih razreda i platnih grupa“.

Inače, Ljajić je juče razgovarao s delegacijom MMF, a glavna tema susreta bila je dinamika realizacije socijalnog paketa pomoći od milijardu i po dinara koji je dogovoren prilikom prethodne posete ove delegacije.

- Složili smo se da treba da se krene sa operacionalizacijom paketa što pre, što podrazumeva pomoć, pre svega, najugroženijima - kaže Ljajić i dodaje da će se deo sredstava obezbediti sada, dok će drugi deo za te namene biti obezbeđen prilikom rebalansa budžeta.

Osim toga, sa delegacijom MMF bilo je reči i o novom Zakonu o socijalnoj zaštiti, za čiju primenu je potrebno dodatno obezbediti oko četiri milijarde dinara.
Juče po podne i Jovan Krkobabić, potpredsednik Vlade, imao je takođe sastanak sa misijom MMF. On je istakao da su prioriteti Vlade u narednom periodu doslovna primena dogovora iz prethodne revizije, okončanje reforme sistema penzijsko-invalidskog osiguranja, kao i donošenje zakona o fiskalnoj odgovornosti. Upravo taj zakon, kako smatra Krkobabić, garantovaće redovnu isplatu penzija i njihovu stabilnost.

U razgovoru je takođe istaknuto da je potrebno stvoriti i uslove za isplatu bonusa penzionerima, a koji je u skladu sa ranijim dogovorom sa MMF.

Zvanični razgovori predstavnika Vlade Srbije i misije MMF počeli su u ponedeljak, 23. avgusta, plenarnom sednicom i predviđeno je da traju do 31. avgusta.



D. N. | 27. 08. 2010.
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
MMF: Nema odmrzavanja plata

27. avgust 2010. | 23:14 | Izvor: B92
11997635334c6ccdd7cef41799460588_200x198.JPG
Beograd -- Misija MMF-a saopštila je predstavnicima sindikata da penzije i plate u javnom sektoru ne mogu biti odmrznute pre aprila 2011, jer za to nema novca u budžetu.

Kako je za B92 izjavila predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Ranka Savić, predstavnici sindikata su nezadovoljni.

Dva sata proveli su predstavnici MMF-a i sindikata iza vrata zgrade Narodne banke Srbije u pokušaju da približe stavove o odmrzavanju plata i penzija i predlogu zakona o Penzijsko invalidskom osiguranju, ali od toga nije bilo ništa.

Predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata kaže za B92 da predstavnici MMF-a nisu prihvatili sugestije sindikata na predloženi zakon, a da povećanja plata i penzija u javnom sektoru nema pre aprila.

"Naši zahtevi su pre svega usmereni na usklađivanje penzija i postojanje u zakonu mehanizama koji bi devalviranje penzija sprečili. Tu nismo naišli na razumevanje i mislim da će biti potreban izuzetno veliki pritisak sindikata i organizovano delovanje, da eventualno dođemo do određenih uspeha“, kaže Ranka Savić.

Savićeva kaže da su sindikalci izuzetno nezadovoljni rezultatima razgovora, ali da je sa MMF-om postignuta saglasnost da je neophodna reforma poerske uprave.

Prema njenim rečima, neki proračuni MMF-a govore da potraživanja za neplaćene penzijske doprinose iznose čak 340 milijardi dinara. Ona takođe najavljuje da će sindikati sledeće nedelje dogovoriti dalje poteze.

"Ono što je za sada aktuelno je 29. septembar, protest u Boru. Jedan veliki protest gde će učestvovati svi sindikati zajedno. I Iz rudarskog Bora krenuće jedno veliko nezadovoljstvo predvođeno sindikatima“, objašnjava ona.

Sastanku sa predstavnicima MMF-a prisustvovali su predstavnici Saveza samostalnih sindikata, Konfederacije slobodnih sindikata, Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata, Udruženog sindikata Srbije Sloga i Industrijskog sindikata Srbije.
 
Natrag
Top