Odgovornost za umetnička dela

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Odgovornost za umetnička dela

Prozor u svet: Kolekcionar Kornelijus Gurlit, sin Hildebranda Gurlita, jednog od dilera umetninama koje su nacisti oduzeli i opljačkali u Drugom svetskom ratu, traži povraćaj slika iz očeve kolekcije

1_zps83b3c97d.jpg


MINHEN KOLEKCIONAR Kornelijus Gurlit, sin Hildebranda Gurlita, jednog od dilera umetninama koje su nacisti oduzeli i opljačkali u Drugom svetskom ratu, traži povraćaj slika iz očeve kolekcije, za koje se verovalo da su uništene ili nestale.


Nadam se da će se čitava stvar brzo rešiti i da će mi slike konačno biti vraćene", rekao je Gurlit u čijem je stanu pre dve godine pronađeno oko 1.000 dela među kojima su i dela Matisa, Šagala, Pikasa, Bekmana... vrednih milijardu evra. Odmah po objavljivanju vesti (tek krajem prošle godine?!) formirana je radna grupa u kojoj su se našli nemački, ali i britanski, francuski, izraelski stručnjaci zaduženi da utvrde poreklo umetničkih dela. Slike, crteži i grafike su objavljeni na internet-sajtu njnjnj.lostart.de kako bi se javili naslednici vlasnika i utvrdilo poreklo radova.


Komisija je zasada utvrdila da se za 450 umetničkih dela sumnja da spadaju u kategoriju opljačkanih, odnosno da su tokom perioda nacionalsocijalizma, pod sramnim uslovima, otkupljivana od pravih vlasnika (uglavnom jevrejskog porekla) i prodavana galerijama ili trgovcima.


"Zasada za većinu slika ne postoje zahtevi za povraćaj", rekao je Gurlitov advokat, potkrepljujući tako tvrdnje svog klijenta da je njegov otac, uticajni trgovac umetninama u nacističkom režimu, do slika došao legalnim putem.


Ovaj slučaj ponovo je pokrenuo pitanje sudbine umetničkog blaga koje su opljačkali nacisti i odgovornosti Nemačke, u čijem parlamentu su čak pronađene slike sumnjive prošlosti.


Na kongresu "istraživača umetnina" održanom ovih dana u Kelnu, pripadnici uskog kruga specijalista koji tragaju za nestalim umetničkim delima, upozorili su da su stručnjaci nakon Drugog svetskog rata propustili da se ozbiljnije uhvate ukoštac sa tim mračnim poglavljem nemačke istorije.

2_zps84c932e4.jpg



Oni smatraju da samo ako se muzeji, nauka, trgovci i kolekcionari zajednički potrude da rasvetle prošlost, biće postignut uspeh na tom polju, a istoričar umetnosti Klemens Tusen apeluje na kolektivnu odgovornost Nemaca. "Na kraju krajeva, svi smo mi sinovi ili unuci počinilaca", kaže on.


LONDON
BRITANSKA biblioteka, po bogatstvu zbirki svakako jedna od najznačajnijih biblioteka na svetu, najavila je da će u maju otvoriti izložbu britanskog stripa. Tako je ova nacionalna institucija koja će predstaviti do sada najveću postavku britanskih stripova, pokazala, kako to kaže kustos Adrijan Edvards, da strip zaslužuje istraživački pristup jednak onom koji imaju velika književna dela. Uz konstataciju da su stripovi ovakvo poštovanje zaslužili i time što se sve više bave "pametnim temama", BBC navodi nekolicinu takvih objavljenih u poslednje vreme.


Tu je antologija Raš Kika u kojoj su se našla stripovana klasična dela od epa o Gilgamešu, Ilijade, Beovulfa do Šekspira, Tolstoja, sve do bit pesnika. Izdavačka kuća "Nobrov" objavila je grafički prikaz života i karijere, ali i psihoanalizu Sigmunda Frojda čiji je autor En Sejmon, a Džim Otaviani, bivši nuklearni fizičar, koji je autor stripa o Nilsu Boru, dao je grafički prikaz života, ali i predavanja o kvantnoj dinamici Ričarda Fejnmana. Strip o nobelovcu superheroju dugo je bio na listi bestselera "Njujork tajmsa".


Svakako je zanimljivo i stripovano tumačenje filozofskih ideja kroz lik Supergatarija, heroja, koji savija prostor i omogućava razmenu ideje svetski najuticajnijih mislilaca, strip o Čarlsu Darvinu, u kontekstu kreacionizma i naučne kulture u kojoj je rođena njegova teorija evolucije.


Naravno, najavljena postavka, bez obzira na naklonost kustosa prema "pametnim" temama, obuhvatiće najširu sliku britanskog stripa, od onih iz viktorijinskog doba, do futurističkog "V for Vendeta".

Izvor: Večernje novosti
 
Natrag
Top