- Učlanjen(a)
- 19.09.2009
- Poruka
- 27.630
Odgovornošću do uspeha
Za sve koji nameravaju da započnu sopstveni posao stručnjaci imaju jednostavan savet - osnivanje sopstvenog preduzeća je smeo i odgovoran poduhvat, pa bi od samog početka preduzetnik trebalo da bude veoma obazriv i odgovoran.
U okolnostima svetske finansijske krize potrebno je biti dodatno oprezan i pažljivo proceniti svaki korak. Zato je na početku posla najvažniji biznis plan, dok je kasnije veoma važno imati i banku koja uvek može da pruži adekvatnu pomoć, bilo finansijsku, bilo savetodavnu.
- Često klijenti malog biznisa nisu kvalitetno upoznati s mogućnostima bankarskih proizvoda, kao i o njihovom uticaju na poslovanje. Tako, na primer, svrha overdraft kredita jeste finansiranje dnevnih gepova u prilivima i odlivima, a ne finansiranje nabavke osnovnih i obrtnih sredstava. Veliki je broj klijenata koji ne znaju kakve su pogodnosti korišćenja biznis platnih kartica - objašnjava Predrag Milenović, direktor Odeljenja za upravljanje prodajom u malom biznisu u „Banci Inteza”.
Prvi korak za svakog preduzetnika je pravljenje biznis plana u kojem će biti objedinjeni svi nedostaci i prednosti biznisa. Takođe, bitno je da se definišu izvori iz kojih će se poslovanje finansirati, a to mogu da budu sopstvena sredstva, pozajmljena sredstva ili krediti. Bitan je i uticaj koji na poslovanje mogu da imaju alternativni izvori finansiranja, kao što su dobavljači i ostali kreditori. Stručnjaci još savetuju da je za uspeh posla najbolje pokrenuti posao u oblasti koju vlasnik već poznaje ili voli. Na početku ne bi trebalo ni ulagati previše novca jer i to vrlo brzo može da dovede do zatvaranja firme. Najbolje je početi sa što skromnijom zgradom i opremom, a što više novca ulagati u znanje, sirovine, istraživanje tržišta i distributivne kanale.
Zajednički imenilac za skoro sve preduzetnike koji tek počinju poslovanje jeste hroničan nedostatak izvora za finansiranje obrtnih sredstava. Često se dešava da se u početnim godinama uglavnom sav profit ulaže u proširenje, a zanemare se trajna obrtna sredstva koja su potrebna za normalno funkcionisanje preduzeća. Takođe, svako širenje poslovne aktivnosti, što je naročito karakteristično za prve godine poslovanja, zahteva uvek dodatno angažovanje kapitala za nabavku obrtnih sredstava, kao što su širenje prodajne mreže, povećanje kapaciteta, proširenje baze kupaca. I tu je najčešće potrebna pomoć banke.
- Mi biznis klijentima možemo da pomognemo pre svega kroz finansijsku podršku u prevazilaženju tekućih potreba, kao i kroz finansiranje investicionih ulaganja za proširenje delatnosti, povećanje kapaciteta, smanjenje troškova ili za efikasniju distribuciju. Ujedno, banka omogućava da klijenti na osnovu leveridža mogu da postignu bolje rezultate u poslovanju nego da koriste samo svoja sredstva. Na primer, ukoliko za avansnu uplatu dobija rabat od četiri odsto, onda se preduzetniku isplati da uzme kredit sa kamatnom stopom ispod tog nivoa i da mu omogući da dodatno zaradi. U protivnom, nema avansa, pa nema ni rabata - kaže Milenović.
U „Banci Inteza” objašnjavaju da formula za uspešno prevazilaženje krize ne postoji. Svaki biznis je priča za sebe. Nekada se i dodatno ulaganje u, na primer, marketing ili kvalitet proizvoda može isplatiti, naročito ako je konkurencija posustala.
Blic