Odakle zaista potiče Stounhendž?

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.512
Odakle zaista potiče Stounhendž?
Profesor Majk Parker Pirson s Koledža u Londonu predstavio je kontroverznu teoriju prema kojoj Stounhendž nije originalno izgrađen u Engleskoj gde se trenutno nalazi, nego je tamo dovučen iz Velsa – i to 500 godina nakon što je tamo postavljen.

IZVOR: B92
95960470556659c313d61d311192806_v4_big.jpg
Foto: Neil Howard / flickr.com

"Vrlo je verovatno da je slavno kamenje raskomadano i dovučeno u engleski Viltšir. Stounhendž je zapravo ‘second-hand’ spomenik, u to sam prilično siguran. Jako retko naiđemo na nešto revolucionarno, ali ovo je definitivno takav slučaj", izjavio je Parker Pirson za Guardian.

Naime, oblici rupa koje su urezane u kamenje pored Preseli Hilsa u velškom Pembrokširu podudaraju se s oblikom kamenja slavnog spomenika. Upravo je to arheologe na čelu s profesorom Pirsonom dovelo do takvog zaključka.

Dosad se smatralo da su graditelji Stounhendža veliko kamenje doneli iz Preseli Hillsa kako bi, iz nepoznatih razloga, izgradili kružni spomenik. Smatralo se da su delovi spomenika doneseni iz Velsa, ali ne i da je današnji spomenik u celosti tamo bio postavljen. Pronađene rupe datiraju između 3.400 i 3.200 godina pre Hrista, dok se za Stounhendž procenjuje da je u Viltširu sastavljen 2.900 godina pre nove ere.

Studija Majkovog istraživačkog tima u kojoj su mu se pridružili stručnjaci Univerziteta u Mančesteru, Bornmutu i Sauthemptonu objavljena je u časopisu “Antiquityju”.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.512
Misterija Stounhendža nadomak rešenja
Da li je napokon otkriveno kako je kamenje Stounhendža dospelo na mesto gde se danas nalazi?

IZVOR: TANJUG





Nakon što su utvrdili da čuveni Stounhendž nije oduvek bio na mestu na kom je danas, kao i da je kamenje teško nekoliko tona prvobitno bilo na lokaciji udaljenoj više od 200 kilometara, naučnicima nije dugo trebalo da otkriju kako je tamo dospelo. Naime, oni tvrde da su kamenje pomerili – glečeri.

Arheolozi su na lokaciji u Viltšajeru pronašli dokaze da su kameni blokovi od kojih je Stounhendže napravljen prvo bili korišćeni na drugom mestu, i to u Velsu. Tamo je 'prvi Stounhendž' bio oko 500 godina i onda je premešten na sadašnju lokaciju. Ali, kako?

Drugi tim naučnika sada je objavio istraživanje u kom tvrdi da su pratili male krhotine pronađene u blizini Stounhendža sve do Velsa i otkrili da su kameni blokovi premešteni pre 1,5 milion godina pomeranjem glečera, a ne ljudskom rukom, drevnim zidarima, vanzemaljcima i sl. Tragovi koji bi ukazivali da je u sve bila upletena ljudska ruka, u stvari su tragovi koje su vremenom ostavljali sami arheolozi, tvrdi dr Brajan Džon.

"Arheolozi su toliko jako želeli da ispričaju dobru priču da su ignorisali i pogrešno tumačili dokaze koji su bili pred njima", kazao je Džon, a prenosi "Independent".

Više o misteriji Stounhendža znaće se sledeće godine, kada će arheolozi nastaviti iskopavanji.
 
Natrag
Top