"Od mrtvog konja napravili smo kasača"

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Dušan Bajatović o slučaju „Azotara“ Pančevo

"Od mrtvog konja napravili smo kasača"




Izvor: Blic Ivana Mastilović Jasnić | 03. 07. 2011. - 00:02h | Foto: B. Belić

BEOGRAD - Odgovorno tvrdim da je izveštaj Saveta za borbu protiv korupcije, po kojem je Radosav Vujačić oštetio pančevačku Azotaru za 17,9 miliona evra, čista glupost, kaže u razgovoru za “Blic nedelje” generalni direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović.

155156_0802-dusan-bajatovic-foto-branko-belic_f.jpg
Dušan Bajatović: Najlakše je pljačkati kroz stečajeve

Kada se sve sabere, precizira slikovito Bajatović, „Srbijagas“ je dobio mrtvog konja koji je danas kasač, koji će uskoro dobiti ugovor o snabdevanju jeftinim gasom i koji će za najviše godinu dana dobiti strateškog partnera.

Bajatović kaže da je uveren da bi mnogima odgovaralo da je državni kapital propao, a kako kaže, najlakše je pljačkati kroz stečajeve i upravo odatle ide pritisak na kompaniju na čijem je čelu.

Kako se dogodilo da “Srbijagas” upravlja Azotarom, a da vlasnička transformacija nije završena?

- Za nekoliko dana na sednici Vlade će biti pitanje konverzije po kojoj će “Srbijagas” biti vlasnik 99 odsto akcija Azotare. “Srbijagas” je ubedljivo najveći poverilac u Azotari, a ne samo Azotara, nego su i MSK i “Staklara” u Paraćinu firme koje “Srbijagas” nije kupio nego preuzeo po osnovu dugova, a sve zbog loših privatizacija. Kao generalni direktor doneo sam odluku da mi za svaki kapital, državni ili društveni, moramo da se borimo kao što se za njega bori bilo koja banka ili privatni preduzetnik. Trenutno tamo se nalaze zastupnici državnog kapitala i njime upravlja upravni odbor na čijem čelu je moj zamenik Radosav Vujačić.


Savet za borbu protiv korupcije je naveo da je Vujačić protivzakonito sklapao štetne ugovore na račun Azotare.

- To nije tačno. Kada je poništena privatizacija, Azotara je dugovala preko 100 miliona evra. Bilo je prodato postrojenje “karbamid”, devastirana je imovina, uništena proizvodnja, bez zaliha repromaterijala i gotovih proizvoda, radnici godinu i po dana nisu primili plate. “Srbijagas” je finansirao jedan deo plata i obnavljanje proizvodnje. To je bio način da se fabrika strateški pokrene. Posle toga, kupljene su komponente za proizvodnju, MAP, KCL, obezbeđena obrtna sredstva. To nismo mogli sami. Tražili smo pozajmicu od Robnih rezervi i umesto 150.000 tona pšenice, dobili smo 60.000. Ostatak smo pozajmili od „Viktorija grupe“. Priča da je ta pšenica posle prodavana ispod cene “Ju pointu” i “Inveju”, nije tačna.

Odakle onda Savetu ove informacije?

- Savet je pravio izveštaj “šta bi bilo kad bi bilo”! Šta bi bilo ako bi Azotara platila pšenicu 27 dinara? Nije i neće. Oni su radili po prijavama koje su dostavljali radnici, ali mi znamo da su radnici vrlo raspoloženi prema novom rukovodstvu i da te akte nisu sastavljali oni, već lopovi i kriminalci koji su istu tu Azotaru opljačkali, isti oni koji su navikli da u Azotari dobijaju ispod cene žito sa velikim diskontima, što smo mi ukinuli. Danas u Srbiji kada nekom ne izađete u susret on odmah piše MUP, tužilaštvu , Agenciji, Savetu...Po tim prijavama tužilaštvo i MUP već su postupali i sve to je strašan pritisak na Azotaru.


Ali postoji papir na kojem piše da ste pšenicu pozajmili za 12 i po dinara, a da ste je potom prodali za samo 11 dinara?

- Da, ali roba je bila namenjena izvozu, a te dve kompanije su bile u obavezi da plate transport i PDV. Kada se sve izračuna, prodajna cena bila je veća za 0,20 dinara po kilogramu. Reč je o robnom zajmu i berzanskoj robi gde ne možete uvek računati na poslovanje u plusu. Vlada je bila upoznata sa ovim poslom, ali ne mogu da kažem da je znala za svaki potez, kao što ni ja ne znam za svaki potez svojih saradnika.

Da li se zna šta se dogodilo sa postrojenjem “karbamid” i hoće li neko odgovarati?

- Kupila ga je ruska firma “Evrohim”. Za to još niko nije odgovarao. Ja sam podneo krivičnu prijavu, u njoj su i čuveni Litvanci. Podneo sam krivičnu prijavu i protiv Dušana Stupara i Vujadina Jankovića, kao i protiv određenih ljudi koji su uzeli robu a neće da plate. Iza njih stoje organizovane kriminalne grupe i za robu koja je uzeta u iznosu od 18 miliona evra ići će prijave za organizovani kriminal, pa nek se država bavi time.


Ukidanje UO loša ideja

Predlog za ukidanje upravnih odbora je deo izborne kampanje. Ta ideja je loša. Mislim da javna preduzeća treba korporatizovati. Ne treba da funkcionišu po Zakonu o javnim preduzećima već kroz korporatizaciju i formiranje zatvorenih akcionarskih društava treba omogućiti da rade po Zakonu o privrednim društvima. Time bi dobili direktora koji ima poslovni plan i koji je odgovoran za sve što (ne) uradi.

Gas bi trebalo da poskupi i do 30 odsto

- Nova cena biće oko 480 dolara, plus transport oko 50, 60 dolara. To znači 500 i nešto dolara za hiljadu kubnih metara. Ako bismo sada pravili projekciju, do Nove godine gas bi trebalo da poskupi 30 odsto, a za domaćinstva od 23 do 25 odsto sa sadašnjim inflatornim očekivanjima i kretanjem dolara. Međutim, tek treba sačekati odluku Vlade, a ukoliko ona to ne dozvoli, čekaju nas nova kreditna zaduženja.
 
Natrag
Top