Od klijenata traže izjašnjavanje o nacionalnosti

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Од клијента траже изјашњавање о националности


Извор: Правда | 29. новембар 2010. | 19:11

Банке у Србији имају на десетине начина како да се осигурају да ће им позајмљени новац бити враћен, али поред обимних података о висини примања, кредитној задужености и фамилији или пријатељима који су јемци за добијање зајма, досада бар нису задирале у приватност клијената, попут оне да ли је по националности Словак, Мађар, Русин или Србин. Ипак, како је јавио новосадски „Радио 21“, њиховој суграђанки у „Алфа банци“ тражено је да у формулару за добијање кредита попуни рубрику о националности, а када је то одбила, речено јој је да то може утицати на одлуку банке о одобравању зајма.
alfa-banka.jpg

У „Алфа банци“ нису демантовали да траже од грађана и податак о националности, објашњавајући да у њиховом, од недавно примењеном информационом систему „питање националности постоји као техничко питање пре свега због статистичких података који се користе за интерна маркетиншка истраживања“. У београдској централи те банке тврде да националност клијента нема утицаја на процену њихове кредитне способности нити на процес одобравање кредита.
„’Алфа банк Србија’ део је ‘Алфа банк групе’ која са традицијом дугом више од 130 године послује у многим земљама југоисточне Европе. Сходно томе, у свакодневном пословању сусрећемо се са клијентима различитих националности и култура, обезбеђујући им стандардно висок ниво услуге и поштовања, без обзира на њихово порекло“, наводе у тој банци.
Како незванично сазнајемо, изјашњавање грађана о националности наводно у тој банци користе да би знали колико да штампају формулара на језицима мањина у Војводини.
Саша Јанковић, заштитник грађана, упозорава да нико није дужан да се изјашњава о својој националној припадности. „То каже наш Устав, а ако у случају банака такав захтев формално не представља принуду, јер грађанин може отићи у другу банку у којој га нико не пита које је националности, тешко је и замислити оправдан разлог да банка поставља такво питање. Сврха прикупљања података је један од главних критеријума по коме се цени законитост обраде података“, каже Јанковић. Он додаје да банке које прикупљају податке о националној припадности својих клијената треба да знају да прикупљају податке који по Закону о заштити података о личности имају статус посебно осетљивих података. „За такве податке постоји посебан правни режим. Законитост обраде таквих података проверава повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности“, објашњава Јанковић.
Верољуб Дугалић, генерални секретар Удружења банка Србије, у први мах није поверовао да постоји банка у Србији која би тражила од клијента податак о националности. „То је апсурдно, не да нема логике, него људи свашта измишљају. Можда је тај грађанин једноставно одбијен у банци јер нема довољну плату или је кредитно оптерећен, па себе уверава да је разлог можда његова национална припадност“, била је прва реакција Дугалића. Када му је речено да је информација тачна, и да су је потврдили у „Алфа банци“, Дугалић је упозорио да се међу захтевима које прописује Народна банка пословним банкама у Србији, нигде не појављује и захтев да од клијента траже и да се изјасне о томе које су националности.
Да је пракса „Алфа банке“ атипична за банкарски сектор, потврдили су нам и у новосадској централи „Опортунити банке“. „То не тражимо од клијената, ми такву ставку немамо у формуларима, нити нам је битна, јер је важно само да је наш држављанин. Сматрамо да то није битно за кредит и да је то задирање у приватне ствари грађана“, каже Мирјана Дмитровић, руководилац Службе маркетинга „Опортунити банке“. Она објашњава да за сада немају формуларе на мађарском језику, али да се труде да, ако постоји проблем, помогну клијенту.

З.М.-А.И.
 
Natrag
Top