Očarana snagom gora i livada

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Očarana snagom gora i livada


travarka.jpg


Ako želiš da budeš srećan jedan dan, napij se, da budeš srećan nedelju dana oženi se, a celog života - gaji cveće. Kao u ovoj drevnoj japanskoj poslovici i Kruševljanki Ljiljani Stanković se posrećilo, mada 2003. godine nije izgledalo tako. Jer, ostala bez posla. Do tada je radila kao inženjer tehnologije i šef proizvodnje u Hemijskoj industriji "Župa".

- Da mi tada nije bilo gorske snage i ljubavi ne znam kako bih prebolela posrnuće firme i gubitak posla - priča Ljiljana dok podiže kutiju majčine dušice i duboko udiše snažan miris listića. - Srećna okolnost je bila što sam oduvek bila očarana prirodom, a od 1983. godine za sebe i porodicu, ali i za prijatelje, berem lekovito bilje. Od tada su mi se mirisi, lepota boja i oblika listova i cvetova darova prirode lagano uvlačili "pod kožu". Posle gubitka posla "zaronila" sam svom snagom u brda i livade prepune lekovitog bilja tako da sada raspoznajem oko 600 vrsta biljaka. Nema planine u Srbiji koju nisam pohodila. Bila sam na Kopaoniku, Staroj planini, u Homolju, na Tari, Zlatiboru, Goču, Željinu... Do Jastrepca se i danas odvezem biciklom.
Vremenom je Ljiljanino druženje sa čudotvornim, miomirisnim lekovima iz prirode, postalo korisno i za porodični budžet. Otvorila je preduzetničku radnju "Herbalist" za sakupljanje i proizvodnju lekovitog bilja i spravljanje čajeva i začina. Osim iskustva i ogromne volje naša sagovornica poseduje i seftifikat Evropske Unije koji potvrđuje da ume i može da pravi čajne mešavine.

- Zdrava sam kao dren - kaže. - A, zar može da bude drugačije s obzirom na to da moj radni dan traje od pola pet ujutru, pa do devet uveče. To uključuje i vreme koje provedem i kao prodavac. Odmaram se dok berem lekovito bilje. Branje i prerada lekovitog bilja postepeno postaje i naš porodični biznis jer se, po odlasku u penziju, posla u sušarama latio i suprug Milovan. Podržavaju nas i sinovi.

Ljiljina bašta

Teško je i da se zapiše bogatsvo biljnog sveta kojim raspolaže Ljiljanina bašta, kako prijatelji i kupci zovu njenju prodavnicu. Tu su jagorčevina, kantarion, majčina dušica, hajdučka trava, vidac, virak ili gospin plašt, brezin list, ivanjsko cveće, broć, lazarkinja, rastavić, brusnica, borovnica, čelebi grana... Kao i pet vrsta kopriva (žara, mrtva, bela, žuta, crvena, smrdljiva), čičak, korenje gaveza...

Sterilitet

Naša sagovornica prati savremena dostignuća u fitoterapiji i medicini i poštuje dijagnoze lekara. Spravlja i čajeve kao pomoćno sredstvo za lečenje steriliteta. Gotovo 90 odsto parova kod kojih je sa medicinske tačke bilo sve u redu ali dece nisu imali, uspelo je da dobije naslednike posle tretmana čajnim mešavinama čije recepture Ljiljana ljubomorno čuva.

Pravila

Kada je reč o tretmanu čajevima Ljiljana kaže da postoji pravilo da se napici koriste mesec dana, pa pravi pauza od nedelju dana. U slučaju da se upotrebljavaju tri meseca pauza je mesec dana. A, ima i čajeva kod kojih se koriste na drugačiji način.

RECEPTI

Protiv nadimanja i gorušice

Protiv nadimanja i viška kiseline u želucu (gastritis) naša sagovornica preporučuje mešavinu matičnjaka, nane, kamilice, listova belog i crnog sleza i bokvice (muško-ženska). Kašika ove mešavine se prelije šoljom proključale vode i sačeka 2 sata. Čaj bi trebalo da se pije nezaslađen 1/2 sata pre svakog od tri obroka dok se ne oseti poboljšanje. Posle toga bi trebalo da se pije jednom dnevno.

Za štitastu žlezdu

Kašiku mešavine matičnjaka, ivanjskog cveća i biljke gagamije (raste u blizini koprive) prelijte šoljom proključale vode i pijte 3 puta dnevno.

Za urinarni trakt

Pomešajte list breze, brusnicu, rastavić, uvu, hajdučku travu, gladiđevinu i koprivu, pa četiri kašike mešavine prelijte sa 6 dl ključale vode, sačekajte pola sata i pijte 3 puta dnevno.

Za izbacivanje otrova

Kašiku mešavine majčine dušice, nane, ruzmarina, matičnjaka, anisa, bosiljka, rizoma zubače, devojačke trave prelijte sa 2,5 dl proključale vode, sačekajte 10 minuta i pijte (sveže spremljen čaj) 2-3 puta dnevno.

Izvor: B&Z/Z.Avramović
 
Natrag
Top