Oboleli Semberci nemaju novca za lečenje bruceloze!

Učlanjen(a)
29.04.2009
Poruka
3.068
Poljoprivrednici koji su pre dve godine zaraženi brucelozom više se ne leče jer nemaju 200 maraka za analize krvi koje bi morali da plaćaju svakih šest do osam nedelja. Država prestala da finansira njihove terapije

rs-0805.jpg


ZARAZA STIGLA PREKO GRANICE... Bolesne krave uvezene iz Nemačke

Poljoprivrednici iz Semberije i članovi njihovih porodica koji su se pre dve godine zarazili brucelozom od uvezenih junica, prestali su sa obaveznim terapijama jer nemaju novca za lečenje! Dok je država plaćala njihovo lečenje, redovno su išli na kontrole. Sada to ne mogu jer im za terapije treba i po nekoliko hiljada maraka godišnje!

Godišnja izdvajanja za posete lekaru dostižu i po nekoliko hiljada maraka i većina poljoprivrednika to sebi ne može da priušti iako niko od njih još nije potpuno izlečen od ove opake zarazne bolesti!


Obolele cele porodice!


Očajni poljoprivrednici tvrde da je pre dve godine samo na području Semberije bilo više od 200 obolelih ljudi. Oni svakih šest do osam nedelja moraju da daju krv na analizu, za šta treba da izdvoje oko 200 KM, bez obzira na to da li imaju zdravstveno osiguranje ili ne. Kako su u mnogim slučajevima obolele i cele porodice, račun dostiže i više hiljada maraka godišnje.
- Kako će neko kome je u kući obolelo četvoro ljudi, a takvih ima dosta, izdvojiti svaka dva meseca 800 KM. Možda je to za nekoga malo, ali za nas je čitavo bogatstvo - kaže za Press RS poljoprivrednik Dragan Milivojević iz sela Amajlije kod Bijeljine, koji je početkom 2008. godine zajedno sa suprugom oboleo od bruceloze, pošto su kupili pet zaraženih junica uvezenih iz Nemačke posredstvom firme „Agrimeks" iz Sarajeva.
On dodaje da je država u početku finansirala lečenje obolelih i svi su redovno išli na preglede. Međutim, čim je to ukinuto, većina je prestala da posećuje lekare.



I Zoran Đukanović iz Velike Obarske, koji je oboleo, kao i njegov otac i tast, kaže da svi još osećaju posledice. Imaju bolove u zglobovima i druge tegobe, ali zbog besparice nemaju izbora i moraju da ih trpe.
- Ovo je bruka i sramota za državu jer smo prvo oboleli zbog nestručnosti nadležnih veterinarskih službi, koje su samo par dana držale uvezene junice u karantinu i to na Manjači, području koje je već tada bilo zaraženo brucelozom! Zaražene junice su potom stigle u bijeljinska sela i bolest se proširila na ostalu stoku, ali i na ljude. Osim što smo zaraženi greškom države, sada nam ne daju ni da se lečimo, jer umesto da nam odobre besplatne kontrole, traže sume koje niko od nas ne može da izdvoji - kaže Đukanović.
Aleksandra Radojčić, infektolog u opštoj bolnici „Sveti Vračevi" u Bijeljini, potvrdila je da je pre dve godine na području Semberije od bruceloze obolelo najmanje 200 osoba, ali da se većina njih više ne javlja na kontrole, iako nisu izlečeni.
Ona ističe da bolnica nije u mogućnosti da obezbedi besplatnu kontrolu jer se rezultati obolelih šalju u Veterinarski institut u Banjaluku, kome moraju da plate usluge.
a


Optužnica zbog širenja zaraze


Kako Press RS saznaje, Okružno tužilaštvo u Bijeljini 14. aprila ove godine podiglo je optužnicu protiv republičkog veterinarskog inspektora Branka Sabljića i Mubina Hasanovića, vlasnika preduzeća „Agrimeks", koji se terete za zloupotrebu službenog položaja, odnosno širenje bruceloze u RS.
Optužnica protiv njih podignuta je pošto je Ministarstvo poljoprivrede RS još u maju 2008. godine podnelo krivičnu prijavu zbog širenja bruceloze u RS. U prijavi se navodilo da stoka koju je „Agrimeks" uvezao nije bila bolesna, ali je zbog ignorisanja pravila o dezinfekciji kamiona kojim se prevoze iz karantina do farmera, dobila virus koji se raširio na drugu stoku i ljude.


- Pre dve godine na lečenje se javilo 200 obolelih od bruceloze, ali postoji ogroman broj onih koji to nisu učinili, iako su verovatno zaraženi. Lečila sam poljoprivrednike, koji su se tada razboleli i trenutno nemam nijednu osobu koja se smatra potpuno izlečenom. Svi oni su prošli lečenje i sada su u fazi praćenja da ne dođe do reaktivacije bolesti. Reč je o stočarima ili veterinarima, koji su u stalnom dodiru sa životinjama i lako bi moglo doći do toga pa su kotrole neophodne. Primera radi, u junu prošle godine imali smo vakcinaciju sitne stoke u Semberiji i tada je kod većine došlo do reaktivacije bolesti, ali i novoobolelih - ističe Radojčićeva.


Teške posledice bolesti


Prema njenim rečima, bruceloza predstavlja akutno, ali i hronično infektivno oboljenje. Do sada nije bilo slučajeva da se bolest prenosi sa čoveka na čoveka kontaktom. Ona ističe da ova bolest, ako se ne leči kako treba, može ostaviti ozbiljne posledice po mišićni i koštani sistem, ali i neurološki i kardiovaskularni sistem i pluća.
Radojčićeva kaže da je pre dve godine bilo potrebno uništiti svu stoku koja je bila u kontaktu sa zaraženim grlima, a sve ljude preseliti dok se potpuno ne dezinfikuju dvorišta, kuće, štale i svi objekti. Međutim, to tada nije urađeno i Semberija će se zbog toga u narednih 30 do 40 godina boriti sa posledicama bruceloze iz 2008. godine.
b


fakti


- U Osnovnom sudu u Bijeljini početkom oktobra počelo je suđenje po tužbi dvadeset jednog poljoprivrednika iz Semberije zbog dobijanja zaraženih junica
- Na optužnici se nalaze Ministarstvo poljoprivrede RS i preduzeća „Agrimeks" i „Agrosemberija"
- Poljoprivrednici traže oko 420.000 KM za nadoknadu materijalne i nematerijalne štete koju su pretrpeli

Izvor:press
 
Natrag
Top