Obnovljena crkva Svetog Aleksandra Nevskog

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Obnovljena crkva Svetog Aleksandra Nevskog











Izvor:
Novosti.rs









CRKVA Svetog Aleksandra Nevskog, koju su komunisti porušili pre više od pola veka da bi ustupila mesto hotelskoj terasi, ponovo je „na nogama“. U istim gabaritima i na istom mestu - u gradu hotelu Sveti Stefan.

Hram oko kojega je tokom prošle godine bilo žestokih svađa između meštana, Paštrovića i vlasti, ponovo je mesto mira i vere, svedok daleke prošlosti i tradicije.

- Posle dosta drame sve je lepo završeno, na korist i zadovoljstvo i nas koji vodimo najpoznatije letovalište Crne Gore, i meštana, i Crkve, i posebno turista koji ovde dolaze - rekao nam je Kevin Bruk, glavni menadžer zakupca turističkog kompleksa Sveti Stefan - Miločer, kompanije „Aman rizorts“.


reg-nevski_620x0.jpg



- Od letos, dakle, „Svetac“ ima više duše i duhovnosti. Jedan od naših ciljeva i jeste čuvanje istorije, koja je na kamenim hridima čuvenog poluostrva utisnula veliki trag.Crkva posvećena Uspenju Bogorodice, najstarija na Svetom Stefanu (15. vek), preimenovana je na zahtev jugoslovenske kraljice Marije Karađorđević, koja je leta provodila sa svojom familijom u njihovom letnjikovcu u Miločeru, u hram Aleksandra Nevskog. Tom svecu se, naime, molila i Sinod SPC je njen zahtev usvojio. Bilo je to 1938. godine, kada je crkva i obnovljena. Po mišljenju oponenata SPC u Crnoj Gori - proširena, a po mišljenju meštana, „kakva je i bila“.

Godine 1959, pošto su uveliko tekli radovi na pretvaranju gradića Sveti Stefan, administrativnog centra Paštrovića u dalekoj prošlosti, u grad hotel, porušen je gornji deo crkve. I ona je dopola zazidana. Našla se ispod velike terase, na kojoj će se decenijama odmarati turistički svet. Učinjeno je to, naravno, uprkos apelima Mitropolije crnogorsko-primorske da se svetinja ne dira.

Pre neku godinu, kada je počela obnova grada hotela, koji je na 30 godina zakupila singapurska kompanija, pronađeni su ostaci crkve. Meštani Paštrovića i Mitropolija crnogorsko-primorska su odlučno krenuli u obnovu. No, u aprilu prošle godine porušen je deo nadgrađenog zida, jer se, kako su vlasti kazale, radilo o divljoj gradnji. Ubrzo nakon toga Vlada Crne Gore je zaključila da će crkvu obnoviti u istim, srednjovekovnim gabaritima i da će vratiti staro ime.
- Sve je završeno na najbolji mogući način - kaže za „Novosti“ mitropolit crnogorsko-primorski gospodin Amfilohije.

- Crkvu su pod krov doveli, za svega 27 dana, vredni majstori firme nikšićkog biznismena Dake Davidovića. U crkvu smo vratili stari ikonostas, koji je nakon rušenja crkve prenet u obližnji manastir Praskvica. Ima još posla u unutrašnjosti crkve, ali je najvažnije da su svi sporovi nestali, da je ona opet na istom mestu. Pobedio je, dakle, razum.

Pored Crkve Svete Gospođe sagrađen je bazen, u blizini se gradi i teretana za goste hotela. Kevin Bruk ističe da to ne smeta jedno drugom, da takvih primera, gde staro i novo čine lepu simbiozu, ima u svetu. Turističku, duhovnu, kulturnu.


 
Natrag
Top