Obnova Njegoševe crkve deo zakonskog predloga

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Obnova Njegoševe crkve deo zakonskog predloga












Izvor:
Novosti.rs







Ideja o obnovi crkve na Lovćenu u Crnoj Gori već pretočena u predlog zakona. Kapela u koju bi bili premešteni ostaci vladike Rada trebalo bi da bude uz postojeći mauzolej.


Lovcen_620x0.jpg



PODGORICA - Samo dan pošto je mitropolit Amfilohije zatražio od crnogorske vlade da odobri ponovnu izgradnju Njegoševe crkve na Lovćenu, u skupštinsku proceduru ušao je Zakon o obnovi kapele vladike Petra Drugog Petrovića.

Zakon je predložio Emilo Labudović, poslanik Nove srpske demokratije, izazvavši - baš kao što se to desilo i sa inicijativom vladike Amfilohije - buru reagovanja. U delu javnosti, naime, obnavljanje više puta rušene zavetne crkvice ocenjeno je kao pokušaj da se na vrh Lovćena vrati simbol vladavine Karađorđevića i nova ”velikosrpska propaganda”. Ipak, predlog zakona prošao je na sednici odbora za ustavna pitanja zahvaljujući glasovima opozicije i SDP, ali i jednom glasu poslanika vladajuće partije - Ljuiđa Škrelje (DPS).


”Novosti” otkrivaju da predloženim zakonom nije predviđeno rušenje Meštrovićevog mauzoleja u kojem su od 1974. godine smešteni posmrtni ostaci velikog pesnika.

[SIZE=-0]- Predviđeno je da se kapela sagradi na platou pored mauzoleja - kaže Emilo Labudović. - To bi samo dodatno obogatilo Jezerski vrh, a obnovljena crkva bila bi pod upravom Mitropolije crnogorsko-primorske, ali i dostupna široj javnosti. Rečju, to će biti i crkva i kulturni spomenik.

Zakonom je precizirano da će se u gradnji koristiti kamen od prethodne kapele, porušene po nalogu komunističkih vlasti početkom sedamdesetih radi oslobađana prostora za mauzolej izgrađen po idejama vajara Ivana Meštrovića. Nažalost, deponija građevinskog materijala od stare crkve, na Ivanovim koritima, odavno je poharana, dobar deo klesanog kamena razneli su građani...

- Naravno, tamo nema dovoljno kamena i drugog materijala, ali je bitnije da arhitekte postignu što veću autentičnost sa crkvicom koju je Njegoš za života izgradio, i izneo poslednju želju da u njoj bude sahranjen. To nema veze sa Karađorđevićima, ni sa politikom, niti sa identitetskim pitanjima kako pokušavaju da podmetnu. Cilj je, prosto, da se ispuni oporuka velikog pesnika, pa je zakonom predviđen i sarkofag u koji bi Njegoševe kosti bile smeštene, da počivaju po zavetu - objašnjava Labudović, koji je na tom zakonu radio ravno godinu dana.

Naš sagovornik kaže da njegov predlog nije ”sinronizovan” sa idejom Mitropolije-crnogorsko primorske, već da je, jednostavno, pravo vreme za ovakvu akciju, pošto se u oktobru 2013. navršava dva veka od rođenja vladike Rada, državnika i pesnika. I - jedinog vladike u pravoslavlju čije mošti ne počivaju u crkvi!

- Osim toga, postoji i formalni ”pravni osnov” da se i na ovakav način odužimo velikom pesniku - kaže Labudović. - Kada je Skupština opštine Cetinje 1971. donela odluku o izgradnji mauzoleja, država se obavezala i da će kapelu sa Jezerskog vrha premestiti na mesto koje će biti naknadno određeno. To nije učinjeno, ali je sada prava prilika i verujem da će crkva biti izgrađena do 31. oktobra naredne godine.

Hoće li mala kapela, nekadašnji simbol Lovćena i cele Crne Gore, zbog čijeg su se rušenja i premeštanja u više navrata vodile teške polemike, ponovo nići na Jezerskom vrhu, sada zavisi od crnogorske vlade. Odluka je, zasada, odložena i ostavljena Koordinacionom timu za obeležavanje 200 godina od rođenja Njegoša. To telo će, kaže portparol Vlade Anđela Čelebić razmotriti svaku inicijativu, pa i predlog mitropolita Amfilohija i Nove srpske demoratije.

[/SIZE]
 
Natrag
Top