Oblak vulkanskog pepela se neće proširiti na Srbiju u narednih 10 do 15 dana

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Oblak vulkanskog pepela se neće proširiti na Srbiju u narednih 10 do 15 dana



U narednih 10 do 15 dana oblak vulkanskog pepela sa Islanda neće se proširiti na Srbiju, izjavio je danas Tanjugu jedan od glavnih prognostičara vremena u Republičkom hidrometeorološkom zavodu Časlav Stanojević.


30221_island01-afp-_f.jpg


Ova pojava bi mogla da potraje i do godinu dana, kao prilikom aktivnosti istog vulkana pre oko 200 godina



Iznad Balkanskog poluostrva, Panonske nizije i Sredozemlja u tom periodu zadržavaće se zapadni vetrovi koji neće dozvoliti da se ta pojava proširi na Srbiju, izjavio je Stanojević, povodom nastanka oblaka vukanskog pepela, koji dolazi sa Islanda i nalazi na velikoj visini širom severnog dela Evrope.


Stanojević tvrdi da je reč o klimatskoj aktivnosti koja se zadržava na Britanskom ostrvu, u Zapadnoj Evropi, Švedskoj, Finskoj i u severozapadnom delu Rusije.


Stanojević smatra da "nema izgleda" da bi u narednom periodu takvi visoki vetrovi mogli da stignu sa Baltika na jug, ali da bi do "naših krajeva" mogli da dospeju tek "tragovi", koje će utvrditi hemičari.

Vulkanska aktivnost na Islandu traje već četiri meseca i isprva je ta pojava bila
blaga, pri čemu na nju nevernici i mnoge države nisu reagovale, iako su vulkanolozi upozoravali da bi mogla nastati lančana reakcija tog ognjišta i njegovo intenziviranje, rekao je Stanojević.

On navodi da su Islanđani tek u proteklih 20 dana osetili ozbiljne erupcije i preduzeli mere. Ostali Evropljani počeli su ozbiljno da shvataju tu pojavu tek kada su vetrovi počeli da izbacuju pepeo na 10.000 metara visine u pravcu juga i istoka, zbog čega su morali da budu zatvoreni i pojedini aerodromi, istakao je Stanojević.

Vulkanolozi nisu do sada dali optimističke prognoze, jer je reč o pojavi koja bi mogla da potraje i nekoliko meseci i godinu dana, kao prilikom aktivnosti istog vulkana pre oko 200 godina, smatra Stanojević.

Predstoji nastanak ogromnih šteta u privredi, transportu i poljoprivredi, ocenio je Stanojević, podsetivši da je vulkan Tambora u Indoneziji 1815. godine izazvao izbacivanje lave i bio takvih razmera da u severnoj Evropi i Americi tokom dve godine nije bilo leta kao godišnjeg doba i zavladala je glad.

Stanojević je ocenio da će dekontaminacija terena u delu severne Evrope trajati godinama i nije mogao da prognozira kako će se vremenske prilike razvijati posle narednog perioda od deset do 15 dana.


Ako čestice pepela dođu do Srbije, biće zabeležene
Ukoliko se oblak vulkanskog pepela sa Islanda eventualno proširi na Srbiju i ako se čestice spuste u niže slojeve atmosfere, one će biti zabeležene aparatima Gradskog zavoda za javno zdravlje, izjavila je danas u Beogradu pomoćnica direktora zavoda Snežana Matić-Besarabić.

Ona je objasnila da bi pojavu sitnih čestica u vazduhu zabeležili automatski monitori, koji mere čestice ispod 10 mirkona, dok bi krupnije čestice, koje su vidljive i golim okom, bile zabeležene drugim aparatima.
Kakve bi posledice po zdravlje ljudi imalo prisustvo čestica vulkanskog pepela, ne zna se dok se ne utvdi njihov hemijski sastav.

"Sve čestice su štetne i mogu negativno da se odraze na respiratorne organe, a njihov hemijski sastav određuje njihovo dalje negativno dejstvo. Negativno dejstvo će zavisiti i od toga da li će se one, ako uopšte dođu do Srbije, spustiti ispod 100 metara i doći do disajnih organa ljudi", objasnila je Matić-Besarabić, ujedno i specijalista za higijenu i humanu ekologiju Zavoda.

Stanojević: Bez panike
Meteorolog Časlav Stanojević je ocenio da nije potrebno podizati uzbunu ni izdavati upozorenja, već je važno pri svakoj reakciji konsultovati nadležne ustanove i pre svega Republički hidrometeorološki zavod.



Izvor: Tanjug
 
Natrag
Top