Oblak pepela iz vulkana dugačak kao Srbija

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Snimci NASE sačinjeni iznad Čilea

Oblak pepela iz vulkana dugačak kao Srbija




Izvor: Blic M.A. | 12. 07. 2011. - 12:16h

Nasin satelit “Tera” zabeležio je 8. jula kako se oblak pepela iz vulkana Pujeue-Kordon u Čileu pomera ka jugoistoku kontinenta, prema Buenos Ajresu. Oblak je dugačak je skoro 500 kilometara, koliko iznosi i razdaljina od Horgoša do makedonske granice.

158211_cile1_ff.jpg
Oblak vulkanskog pepela dostigao je dužinu od oko 500 kilometara

Iako situacija više nije dramatična kao prilikom inicijalne erupcije 4. juna ove godine, čileanski vulkan nastavio je da izbacuje pepeo i gasove i početkom jula.

158215_cile-02_ff.jpg


Oblak dima se pod uticajem vetra pomerao u različitim pravcima, između ostalog iznad Pacifika i Južne Amerike, gde je poremetio vazdušni saobraćaj.


Vulkan je nastavio stvara probleme u Južnoj Americi i početkom jula. Agencija “Frans pres” navodi da je oblak pepela omeo vazdušni saobraćaj u delovima Argentine, Brazila i Urugvaja. Zbog oštećenja koja je prouzrokovao vulkanski pepeo, u provincijama u jugozapadnoj Argentini proglašeno je vanredno stanje.


158216_cilevulkan-foto-ap-_f.jpg


Naslage pepela koje je izbacio čileanski vulkan

Vulkanski oblaci mogu da sadrže kombinaciju pepela, pare i gasova koji se ne mogu videti golim okom. Svetla boja oblaka na ovim fotografijama navodi na zaključak da su njihove vidljive komponente mešavina vodene pare i pepela. Pepeo koji se već spustio na zemlju obojio je predeo istočno od vulkana u bež nijansu.

Za razliku od laganog pepela koji se stvara prilikom požara, vulkanski pepeo sadrži komadiće stena i stakla. Ove čestice su abrazivne, blago korozivne i, kada su vlažne, stvaraju elektricitet.


Vulkanski pepeo izaziva komplikacije sa disanjem, prekriva biljke, koje više nisu jestive, a može i da prouzrokuje kvar na mašinama. Avionima koji ulete u oblak vulkanskog pepela preti opasnost od oštećenja motora.
 
Natrag
Top