Obilje informacija menja mozak

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Obilje informacija menja mozak

Zbog ekspanzije medija poput interneta, televizije, radija i štampe ljudi su zatrpani sa čak 100.500 reči dnevno, odnosno sa 23 reči u sekundi, tvrde naučnici sa Univerziteta u San Dijegu koji su obavili istraživanje o tome koliko je za ljudski mozak štetno neprestano pretpravanje informacijama. Zbog toga bi ljudski mozak mogao da počne da se razvija na
drugačiji način.

18525_info_if.jpg


Istraživanjem je utvrđeno da svakodnevno bombardovanje ljudskog mozga svakojakim informacijama ima veoma stresan učinak, piše britanski dnevnik "Dejli Telegraf".

Naučnici tvrde da zbog potrebe za obradom svih tih informacija koje neprestano pristižu ljudi postaju otuđeniji, te pate od poremećaja koncentracije.

"Jedna stvar je jasna, naša pažnja je 'rastrgana' na manje intervale i to verovatno nije dobro za neko dublje razmišljanje", izjavio je Rodžer Bon, naučnik koji je učestvovao u studiji.

"Čovečanstvo je danas obasuto brojnim informacijama koje se moraju obraditi. Imamo generaciju ljudi koji najveći deo svog vremena provode ispred kompjutera ili im je u rukama mobilni telefon ili Blekberi. I zbog toga što su ljudi toliko zauzeti obradom informacija koje dolaze iz svih smerova izgubili su sposobnost da razmišljaju i osećaju", izjavio je Edvard Halovel, psihijatar iz Njujorka i dodao da ljudi postaju sve otuđeniji jedni od drugih.

Studijom je otkriveno da količina reči koja svakodnevno dolazi do prosečnog čoveka zauzima 34 GB prostora, odnosno onoliko koliko je potrebno da se za sedam dana pretrpa memorija laptopa.

Pod tim informacijama se smatra čitanje elektronske pošte, tekstualnih poruka, vesti, ali i sve ono što čovek čuje na radiju ili televiziji.

"Dokazano je da mozak raste i razvija se u zavisnosti od toga koliko se koristi. Upravo zbog toga što ljudi moraju svakodnevno da obrađuju veliku količinu informacija moguće je da dođe do razvijanja novih nervnih ćelija", istakao je profesor Kolin Blekmor sa Univerziteta u Oksfordu.

Vesti

 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Ovaj tekst me podseti na razliku između našeg i npr. američkog sistema obrazovanja. Naša deca uče gluposti tipa "koliko ima merino ovaca u kotlinama srednje Australije", dok na zapadu čoveka nauče da postane ekspert za npr. zavrtanje šrafova! I na kraju od silnog obrazovanja mi ne znamo ništa (ili od svega po malo), a onaj napaćeni Amerikanac ima znanje u rukama! Jedan stručnjak za šrafove, jedan za matice, jedan za... i tako u timu predstavljaju moćnu celinu!
 
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
5.533
Ovaj tekst me podseti na razliku između našeg i npr. američkog sistema obrazovanja. Naša deca uče gluposti tipa "koliko ima merino ovaca u kotlinama srednje Australije", dok na zapadu čoveka nauče da postane ekspert za npr. zavrtanje šrafova! I na kraju od silnog obrazovanja mi ne znamo ništa (ili od svega po malo), a onaj napaćeni Amerikanac ima znanje u rukama! Jedan stručnjak za šrafove, jedan za matice, jedan za... i tako u timu predstavljaju moćnu celinu!
Upravo tako, našem obrazovnom sistemu treba jedna velika reforma,...ovo što mi učimo je neviđena glupost, ali neviđena!
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Naravno, ali da bi do reforme našeg školstva došlo, biće potrebno da prođe bar još 200 godina... :-(
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Ovaj tekst me podseti na razliku između našeg i npr. američkog sistema obrazovanja. Naša deca uče gluposti tipa "koliko ima merino ovaca u kotlinama srednje Australije", dok na zapadu čoveka nauče da postane ekspert za npr. zavrtanje šrafova! I na kraju od silnog obrazovanja mi ne znamo ništa (ili od svega po malo), a onaj napaćeni Amerikanac ima znanje u rukama! Jedan stručnjak za šrafove, jedan za matice, jedan za... i tako u timu predstavljaju moćnu celinu!

Slažem se da je u našem školstvu preširoko shvaćen pojam opšte kulture i nije teško zaključiti da ne postoji skala vrednosti informacija kojima smo svakodnevno bombardovani. Tu treba imati jasan i odlučan stav a ne neko neodređeno spominjanje svega i svačega s vremena na vreme:confused2:
Ali ni američko rešenje nije sjajno. Koliko samo ima klipova na youtube-u u kojima Ameri ne znaju osnovne stvari :D
 
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
5.533
Slažem se da je u našem školstvu preširoko shvaćen pojam opšte kulture i nije teško zaključiti da ne postoji skala vrednosti informacija kojima smo svakodnevno bombardovani. Tu treba imati jasan i odlučan stav a ne neko neodređeno spominjanje svega i svačega s vremena na vreme:confused2:
Ali ni američko rešenje nije sjajno. Koliko samo ima klipova na youtube-u u kojima Ameri ne znaju osnovne stvari :D
I to što kažeš, pitaju lika gde se na karti nalazi Francuska, on pokaže na Australiju i kaže "mislim da je ovde negde" :rofl: Još bolje ne znaju ko je bio Hitler, a zapanjujuće je da je više od pola mladih ljud ispitanih u nekoj anketi u Britaniji mislilo da je Hitler fudbalski menadžer wacko2
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Naravno, ali da bi do reforme našeg školstva došlo, biće potrebno da prođe bar još 200 godina... :-(

Otprilkike,ako ne i više....jel ovo danas srvarno ne da je preterano nego strašno....pre neki dan mene zamoli čerka od brata da joj pokažem nešto iz matematike,ja kada sam videla šta oni rade u 4 osnovne,pa moja generacija je takve zadatke radila tek negde u 6-7 razredu....em što su zakomplikovali sa udžbenicima i uveli još jedno Edukino izdanje sem Zavodovog,em što je puno puno je....:vorred:
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top