Obala Slonovače: Ulice kao masovne grobnice

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Bivši predsednik i dalje je na funkciji


Obala Slonovače: Ulice kao masovne grobnice





Izvor: Blic L. Tomić | 04. 04. 2011. - 00:02h

ABIDŽAN - U napadu koji su pristalice Alasana Uatare, međunarodno priznatog predsednika Obale Slonovače, pokrenule kako bi s vlasti svrgnule Lorana Gbagba i time prekinule četvoromesečnu političku krizu u zemlji, poginulo je više stotina ljudi u samo jednom gradu - Duekueu na zapadu zemlje. Tačni podaci o broju pobijenih civila nisu poznati. Ujedinjene nacije tvrde da je u međuetničkim sukobima stradalo 330 osoba, Crveni krst 800, a humanitarna organizacija Rimokatoličke crkve “Karitas” tvrdi da je poginulo više od 1.000.
131168_0607_origh.jpg

Zvaničnici “Karitasa” naveli su da su prilikom obilaska Duekuea pronašli tela civila ubijenih iz lakog naoružanja ili posečenih mačetama.

- Grad je pun leševa! Videli smo beživotna tela rasuta po ulicama, u žbunju i u masovnim grobnicama. Ovo je masakr - rekao je Patrik Nikolson, portparol “Karitasa”, naglasivši da se još ne zna ko su počinioci.

On je naveo da su stanovnici Duekuea ubijeni tokom trodnevnih sukoba u četvrti Karfur pod kontrolom boraca koje podržavaju Uataru. Misija UN je pokrenula istragu i istovremeno rasporedila 1.000 pripadnika mirovnih snaga u tom kvartu.

- Naš zadatak je da štitimo katoličku misiju u koju je prebeglo više hiljada izbeglica, međutim oni nam nisu preneli informacije o masakru. Da znaju, rekli bi nam. Mada, u principu, tamo gde ima sukoba, ima i incidenata, a ponekad i preterivanja - rekao je portparol UN Hamadun Ture.

Portparolka Crvenog krsta Dorotea Krimitsas izjavila je da su njihovi timovi prilikom obilaska Duekuea videli “značajan broj leševa”.

- Bili smo šokirani. Videli smo najmanje 800 tela ostavljenih da trunu na ulicama. Ne znamo ko je odgovoran za ubistva - rekla je ona.

Zvaničnici Uatarine vlade negirali su navode da su njihovi vojnici učestvovali u zločinima na zapadu Obale Slonovače. Oni, naime, tvrde da su pronašli masovne grobnice u drugim gradovima i za masakr okrivili Gbagbove snage. Ipak, nameće se pitanje da li Uatara može da kontroliše svoju vojsku jer ukoliko se dokaže da su njegove trupe odgovorne za masakr, zapadne sile će mu uskratiti podršku. Većina Uatarovih pristalica učestvovala je u brutalnom građanskom ratu (2002-03) koji je doveo do političkog raskola između muslimanskog severa i hrišćansko animističkog juga. Oni su kasnije bili optuženi za kršenje ljudskih prava i uglavnom su se držali po strani. Ubistva civila dosad su pripisivana pripadnicima Republičke garde i specijalnih snaga koji jedini podržavaju Gbagba.

U međuvremenu, u Abidžanu, najvećem gradu Obale Slonovače, nastavljene su žestoke borbe. Francuske trupe zauzele su aerodrom u tom gradu, a Gbagbove snage preuzele kontrolu nad državnom televizijom. Stanovnici Abidžana su se u strahu povukli u svoje kuće. Kako sami kažu, dane provode ležeći po podovima ne bi li izbegli zalutale metke.

- Pucnjava na ulicama ne prestaje. Većina porodica iz mog komšiluka se sklonila u izbeglički kamp nadomak škole - rekao je Ben Sila, koji živi u blizini vojne baze u Abidžanu.
 
Natrag
Top