O iznenadnoj smrti

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
O iznenadnoj smrti


nlsj8k.jpg


Bezumnice, ove noci uzecu dusu tvoju od tebe;
a ono sto si pripremio, cije ce biti?
" (Lk. 12,20)


Okrenuvsi ledja Stvoritelju i masivsi se onoga sto nije njegovo i sto mu ne pripada, covjek se otisnuo na put bez Boga, na put kojim se ide u propast, na put na kojem ce sve vise slusati savjete satane i sve dalje odlaziti od Tvorca svog. Bjezeci od Boga, covjek se krio gdje je stigao i, pod raznoraznim okolnostima, cinio sve veci i veci grijeh pred Gospodom. U toj njegovoj bjezaniji, sve mu je postalo blize i radosnije od Onoga koji ga je zadahnuo zivotom vjecnim. Nije vise ni pridavao narocitog znacaja dusi svojoj nego se sav usrdesredio na tijelo kome je trebalo sve vise ugadjati. Pricu o jednom takvom ugadjanju tijelu, koja je zapisana kod jevandjelista Luke i koju smo danas culi na svetoj Liturgiji, iznio nam je sam Spasitelj.
I zabrinu se bezumni bogatas vidjevsi rod na poljima svojim, pa veli: sta cu ciniti? Nemam u sta sabrati ljetine svoje. Ni rijeci hvale za darove koje je primio od Gospoda, a cinjenica je da nije mogao on samostalno uticati na prinos letine svoje. Otpavsi od Boga, on je sav u materijalom, nema ni pomisli da udjeli nekome ko nema, da ucini nesto za spasenje duse svoje. Da ucini sevap dusi svojoj, kako bi smjelije i bezbriznije stao pred Tvorca. Ne, ne misli bezumnik na onoga koji mu dade sve to, niti na bliznje koji su mozda gladni i zedni. Prva pomisao mu je kako to zadrzati sve za sebe, kako smjestiti da sta ne propadne i ne dopadne susjedima njegovim.


I resi da sagradi nove i vece zitnice, da sve smjesti u njih, pa da onda uziva u svemu tome na mnogo godina.


Samo covjek koji ne misli na Boga moze ovo izreci. Jer covjek koji misli na Boga i cija je nada u Gospodu, nece ovo ni pomisliti, jer zna da on nije gospodar niti blaga svog niti pak zivota svoga. Zna da je sve u Tvorcu i Gospodu, i zna da mu moze biti kao i ovom bezumnom bogatasu, kome Gospod rece: bezumnice, jos ove noci uzecu dusu tvoju od tebe, a sta si pripravio cije ce biti? Sveti Jovan Zlatousti savjetuje: "Jesi li se ti nasitio, sjeti se i gladnoga. Jesi li utolio svoju zedj, sjeti se i zednoga. Jesi li se ogrijao, sjeti se i zamrzloga". Ako budes milostiv i snishodljiv i sam ces dobiti milost za dusu svoju.


Koliki li pak znacaj ima milostinja za spasenje nase, najbolje govori ona prica o dvojici egipatskih isposnika, koji su trazili da vide da li ima iko na svijetu da bolje sluzi Gospodu od njih. I njima se to zaista otkrije, i zapovjedi im se da idu tu i tu, tome i tome covjeku i saznace sta su zeljeli da znaju. Oni dodju, kako im je receno, i vide obicnog covjeka koji je uzgajao stoku. Posto nisu vidjeli nista narocito, upitase ga kako se on stara da ispuni volju Bozju? I rece im da sve sto stekne dijeli na tri dela. Prvi deo daje siromasima, drugi deo potrosi na gostoprimstvo strancima, a treci deo zadrzi za sebe i svoju cjelemudrenu zenu. Evo zaista divnog primjera kako valja ciniti i koliko je milostinja bogougodna.


Ali malo je onih koji ovako cine sa svojim bogatstvom, koristeci ga na spasenje svoje, nego ga uglavnom, kao i onaj nerazumni bogatas, gomilaju i cuvaju, cesto ni sami ne znajuci cemu.


No vratimo se na ono sta Gospod rece bezumnom bogatasu, "kako ce uzeti dusu njegovu". O ovome treba svi mi dobro da razmislimo i da se zamislimo nad ovim, jer nas sve moze zadesiti iznenadni cas smrtni. Nazalost, u nasem narodu se udomacilo misljenje kako je dobro kada neko bez muke i patnje umre, naprecac. Kazu, imo je laku smrt. Mozda je imao laku smrt, ali je veliko pitanje koliko je korisna tako laka smrt za spasenje duse njegove. Sveti oci vele: "Blago onome ko se razboli pred smrt, te ima vremena obazrijeti se na sve sto je cinio i pokajati se za grijehe svoje". Pogledajmo samo kroz istoriju izabranog naroda, kako su umirali Bozji ugodnici i pravednici. Svi oni boluju pred smrt, i u bolesti ne ispustaju imena Gospodnjeg iz usta svojih. Kako bi izgledalo da je car David umro na precac, ne pokajvsi se i u pokajanju ne ispjevavsi najljepse molitve. Za ljude koji su nespremni za onaj zivot, bolest pred smrt je milost Bozja, jer im je dato vremena da se pokaju za sve i da udju spremni u radost Oca svog.


Naravno, bilo je primjera da su mnogi pravednici umrli brzo, reklo bi se iznenada, Ali nije tako: pravednici nikad ne umiru iznenada. Pravednici se uvek spremaju za smrt, i svakoga dana ocekuju rastanak sa ovim zivotom. Tako i mi moramo ciniti, jer nam Gospod tako zapovjeda: "Strazite, dakle, jer ne znate ni dana ni casa u koji ce Sin coveciji doci" (Mt. 25, 13). Ko se priprema za smrt, taj se priprema za zivot vjecni i on ne zali za bilo cime. Pojedini misle da ako iznenadno umru nece osjetiti bol, ili se boje smrti. Boje se zasto? Zato sto se nisu pokajali i boje se pravednog suda Bozjeg. Nisu u pokajanju pretrpili bol i patnju, pa bi zato da je izbjegnu iznenadnom smrcu. Varaju se grdno, jer onaj ko ne osjeti bol ovdje, osjetice ga u vjecnosti. A ovdje je bol prolazan i kratak a tamo vjecan. Zato se molimo Gospodu da nam se smiluje i zastiti nas od brze i iznenadne smrti. Moramo uvijek biti spremni za smrt, kao i za dolazak Hristov ponovni, kako bi smo ga docekali spremni i veseli. Kako ne bismo bili kao onih pet ludih djevojaka. Sveti Antonije veli: "Misli sam u sebi i govori: ja necu ostati u ovome svijetu dalje od danasnjeg dana, i nikad neces sagrjesiti pred Bogom". Molimo se, dakle, Gospodu da nam ne posalje iznenadnu smrt usred grehova nasih, nego da nam prodari dana za pokajanje. Amin.




Izvor: Istočnik
 
Član
Učlanjen(a)
19.12.2009
Poruka
193
Lijepo si ovo napisao,to je ono o cemu ja pricam svo vrijeme da se ljudi pokaju za svoje grijehe jer neznaju kada ce im kraj biti da takvi ogrizli u grijehu ne pogube dusu svoju.Jer covjece sa cim ces da otkupis dusu svoju?Ne bojte se onog sto tijelo ubija bojte se onog sto dusu ubija!!!Ali posle ovog foruma jasno mi je da Gospod nece svima da otvori oci da se pokaju i da se spasu!Zasto je to tako dugo sam razmisljao i dosao do zakljucka da:Gospod gleda kakvo je njihovo srce,u kakve su sekte upali i jednostavno sto Gospod ne voli mudrijase koji misle da nesto znaju a u stvari ne vide dalje od svog nosa.Ali sto je isto tako vazno a to im niko nije rekao da posle pisanja nas vjerujucih i upoznavanja sa Bogom i istinom oni su jos vise krivi jer sada znaju kako treba a to negiraju i za to ce odgovarati!!Mozda bi bolje prosli da mi ovdje nismo pisali pa da im opravdanje bude da nisu znali pa bi Gospod mozda i oprostio ali ovako mislim da su neki vec pogubili dusu ali to neznaju jer im necastivi neda da im se oci otvore jer su pod njegovom vlascu!I jedan savjet citiracu sv,starca Pajsija svetogorca :Ako vam sve ide u zivotu niste na dobrom putu,dobro se zagledajte sta to cinite na volju demonima pa vas ne diraju!!!:this:
 
Natrag
Top