NS: Protest zubara

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
NS: Protest zubara

Izvor: B92



Beograd -- Podela na stomatologe koji dobijaju plate iz RFZO i tržišnog odeljenja stomatološke službe Doma zdravlja kulminirala je protestom u Novom Sadu.

15070014554f0d70144a706951570565_368x276.jpg

Iako je Ustavni sud stavio van snage pravilnik kojim se određuju zarade stomatolozima koji su zaduženi za intervencije koje ne pokriva osnovno zdravstveno osiguranje, oni još nisu zadovoljni.

Todor Andorel je jedan od takozvanih tržišnih stomatologa u novosadskom Domu zdravlja. Norma koju mesečno mora da ispuni iznosi 242.000 dinara, ali, i kada je dostigne, iznenadi se sopstvenim mesečnim primanjima.

"Februarska plata, koja je trebalo po zakonu da bude 57.000, a ja sam je dobio 40.000, bez ikakvog objašnjenja. Dobio sam 83 odsto, a sestra koja radi u timu sa mnom je dobila 70 odsto, što znači 18.000, minimalac", kaže Andorel.

Umesto u belim mantilima i na svojim radnim mestima, novosadski stomatolozi su plate tražili na ulici.

Iako je Ustavni sud u februaru presudio u njihovu korist i doneo odluku da je pravilnik po kojem su godinama isplaćivani neustavan, stomatolozi tvrde da nisu zadovoljni ni novim obračunom.

"Direktor i poslovodstvo su se postavili iznad zakona i ustava ove zemlje, iznad preporuke zaštitnika građana Novog Sada, to je naš osnovni problem. Naša plata se izračunava cena rada puta koeficijent, kao svim ostalim zdravstvenim radnicima u ovoj zemlji. Eto to je naš problem", kaže Miodrag Mihailović, šef odeljenja tržišnih stomatologa.

U međuvremenu, iako je direktor bio službeno odsutan, održan je sastanak nezadovoljnih radnika i rukovodstva Doma zdravlja Novi Sad. Žučna rasprava je potrajala, ali je završena bez konkretnog rešenja.

"Za 80-ak ljudi ova ustanova nije u stanju da isplati 7 miliona mesečno. Mi smo se obraćali i Fondu i Ministarstvu zdravlja i zaista očekujemo da sa ostatkom domova zdravlja, koji imaju sličan problem, to bude rešeno", kaže Jasmina Peulja Vukobratović, pomoćnica direktora Doma zdravlja za finansije.

A pored sadašnjih, uskoro stiže na naplatu i novi problem - nakon presude Ustavnog suda, budžet Srbije bi mogao biti umanjen za pet miliona evra, koliko država duguje stomatolozima na ime nadoknade za neisplaćeni deo zarada. Prema računicama, pojedinim stomatolozima sleduje i do 7.000 evra.
 
Natrag
Top