Novopečeni nepušači skloniji dijabetesu

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Novopečeni nepušači skloniji dijabetesu


Prestanak pušenja značajno povećava rizik za oboljevanje od dijabetesa tipa dva, a glavni razlog za to je debljanje.





Rezultati jednog nedavno objavljenog američkog istraživanja pokazuju da su oni koji su ostavili duvan, u prvih šest godina nakon toga, imali 70 odsto veći rizik da obole od dijabetesa tipa dva u odnosu na nepušače.

Glavni razlog je debljanje. Najveći rizik za bivše pušače predstavljaju prve tri godine zato što su u tom periodu najskloniji gojenju i u proseku "nabace" po 3,8 kilograma, prenosi BBC.

Oni koji su najviše pušili i oni koji su se najviše ugojili imali su najveću verovatnoću da obole od šećerne bolesti pošto ostave duvan, zaključili su naučnici sa Univerziteta Džons Hopkins.

Istraživači su 17 godina pratili skoro 11.000 sredovečnih osoba i na osnovu dobijenih podataka zaključili da su posle 10 godina bivši pušači, koji se nisu ugojili, ugroženi isto koliko i nepušači.

A oni koji nisu ni pokušavali da ostave pušenje imali su stalno oko 30 odsto veći rizik u poređenju sa nepušačima.

Bez obzira na to što rizik za oboljevanje od dijabetesa raste po prestanku pušenja, naučnici upozoravaju da ovi rezultati ne treba da posluže kao izgovor da se duvan ne ostavi.

"Ako pušite, prestanite, ali trebalo bi da vodite računa o težini", kaže naučnica Džesika Je.

S tim se slaže i Nataša Marsland iz nevladine organizacije Dijabetes ju-kej (Diabetes UK).

"Koristi za zdravlje koje donosi prestanak pušenja daleko premašuju rizik od razvoja dijabetesa tipa dva zbog umerenog, kratkotrajnog povećanja telesne težine", rekla je Nataša Marsland.

Naučnici podsećaju da je pušenje jedan od dobro poznatih faktora rizika za mnoge teške bolesti, kao što su moždani udar, rak i srčana oboljenja.

Pored pušenja, jedan od glavnih faktora rizika za oboljevanje od dijabetesa tipa dva, stanja u kome ćelije postaju neosetljive na dejstvo hormona insulina, je i prekomerna težina.

Uloga insulina je da omogući ćelijama da iz krvi uzimaju šećer glukozu i pretvaraju je u energiju. Ukoliko se bolest ne leči, dovodi do ozbiljnih komplikacija kao što su slepilo, oštećenje nerava, krvnih sudova i bubrega.

Istraživači su upozorili lekare da ne smeju da ispuste iz vida kontrolu telesne težine kada pacijentima savetuju da ostave pušenje. Korišćenje nikotinskih flastera ili žvaka, pokazalo se, smanjuje porast težine koji često prati prestanak pušenja.

"Ukoliko ste pušač i imate višak kilograma, trebalo bi da razgovarate sa svojim lekarom o tome kako da izvučete najviše za sebe iz ostavljanja duvana", rekao je Martin Dokrel iz nevladine organizacije za borbu protiv pušenja Pepeo (Ash).

On je podsetio na značaj fizičkog vežbanja za opšte zdravlje i održanje optimalne telesne težine.

"Nešto više vežbanja moglo bi da pomogne da se osećate bolje, manje se ugojite, kao i da se ublaže neke štetne posledice pušenja", rekao je Dokrel.



Izvor: Beta
 
Natrag
Top