Novom Sadu ukradu struje koliko potroši Vršac

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Novom Sadu ukradu struje koliko potroši Vršac










Izvor:
Novosti.rs








KRAĐA električne energije u domaćinstvima, ali i odsustvo adekvatne kaznene politike postaju sve ozbiljniji problemi za "Elektrovojvodinu". Razmere neovlašćenog trošenja, kako upozoravaju stručnjaci ovog preduzeća, su sve ozbiljniji.


voj-kradja-struje_310x186.jpg



U Novom Sadu, prošle godine, naime, "ukradeno" je toliko struje, da bi se njome, cele godine, mogao snabdevati grad veličine Vršca. "Iza rešetaka" je, i pored toga, u poslednjih pet godina, u celoj Vojvodini, završio samo jedan kradljivac struje.

Neovlašćena potrošnja električne energije, odnosno, krađa struje, kako objašnjava Dragan Tunguz, šef Službe za pretplatničke odnose u "Elektrodistribuciji Novi Sad", prošle godine je dostigla gotovo 120 miliona kilovat-časova.

Ako se uzme u obzir da je, prošle godine, Novi Sad potrošio oko 2,3 milijarde kilovat-časova, jasno je da se krade oko pet odsto potrošnje - kaže Tunguz. - Vrednost jednog kilovat-časa je 5,89 dinara, tako da je, izraženo u dinarima, otuđeno 707 miliona dinara.

Prosečna mesečna potrošnja električne energije jednog domaćinstva, dodaje Tunguz, je 378 kilovat-časova.
- Kada se ovo preračuna, lako se stiže do podatka da se ukradenom električnom energijom moglo godinu dana snabdevati 26.473 domaćinstva što je ravno gradu veličine Vršca - kaže Tunguz.

Usvajanje novog Zakona o energetici, prema rečima Relje Popovića, rukovodioca Sektora za pravne i opšte poslove u "Elektrovojvodini", takođe nije išlo naruku pokušajima sprečavanja neovlašćenog korišćenja električne energije.

- Novim zakonom, naime, i pored sve svoje specifičnosti, krađa električne energije prebačena je u Krivični zakonik - objašnjava Popović. - To, konkretno znači da mi za nekog, koga uhvatimo u neovlašćenoj potrošnji električne energije, moramo, kao da je u pitanju "klasična" krađa, da utvrdimo vreme izvršenja krivičnog dela, a do sada je bilo dovoljno samo da ga zateknemo na delu.

Kada se uspešno dokaže krivica, dodaje Popović, kazne za počinioce tog krivičnog dela su blage.

- Sudije, čak i za one koji su više puta uhvaćeni u krađi struje, najčešće izriču uslovne kazne - kaže Popović. - Jedini slučaj, u poslednjih pet godina, osuđivanja na zatvorsku kaznu, zabležen je, pre par godina u Bečeju. I tu je, međutim, kazna bila relativno kratka. Uz to tužilac može da odustane od gonjenja, ako se počinilac "pokaje" i ako izmiri štetu koju je naneo.


DOKAZIVANjE

DA bi se dokazala krađa struje, objašnjava Popović, sada je neophodno i da se utvrdi tačna vrednost pribavljene protivpravne koristi.

- Da bismo to utvrdili, moramo da saznamo koje električne uređaje je lopov koristio i koliko dugo ih je koristio - navodi Popović. - Uz sve to, pošto naši monteri nemaju status službenih lica, oni ne smeju da uđu u stan. Samim tim, dovesti do toga da neko bude osuđen za krađu struje, postalo je jako teško.

 
Natrag
Top