Novi Zeland

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
U zemlji dugog belog oblaka


putovanje-velington.jpg


Da biste stigli do Velingtona, prestonice Novog Zelanda, iz Beograda potrebno je 30 sati leta avionom. Novi Zeland ima dva velika ostrva, severno i južno, smeštena na oko 2000 kilometara jugoistočno od Australije, gde se spajaju Tasmanovo more i Tihi okean. Netaknuta priroda, prekrasni i pomalo nestvrani krajolici od kojih zastaje dah ovekovečeni su u poznatoj filmskoj trilogiji "Gospodar prstenova".
Istorija Novog Zelanda relativno je kratka, jer je to poslednje naseljeno kopno na Zemlji. Otkrio ga je holandski istraživač Abel Tasman 1642., ali tek 1769. godine, kada je slavni morepolovac Džejms Kuk stigao do Novog Zelanda i napravio mapu oba ostrva, počeli su da pristižu britanski doseljenici. Na ostrvima su do tada živeli samo Maori, ljudi sa prostora istočne Polinezije. Na maorskom jeziku ime Novog Zelanda znači "zemlja dugog belog oblaka". Vremenom je ovo ime postalo sinonim za čitavo područje sastavljeno od tridesetak ostrva. Od četiri miliona stanovnika Novog Zelanda, pola miliona su domoroci, Maori ili "obični ljudi", kako su ih nazvali engleski mornari.
Velington je najjužniji glavni grad na svetu. Smešten je u zalivu Port Nikelson, između strmih zelenih brežuljaka. Većinu turista grad impresionira prekrasnom kolonijalnom arhitekturom, plažama, botaničkom baštom, parkovima, šumama i marinama. Među turističkim atrakcija izdvaja se Narodni muzej Te Papa, koji je prava riznica maorske kulture. U šetnji gradom ne propustite četvrt Courtenay Place sa mnoštvom ušuškanih mesta za uživanje u šoljici kafe ili piću, kao ni ulucu Cuba sa tatoo salonima, mnoštvom prodavnica i saecond-hand knjižarama.
Okland je najveći grad Novog Zelanda sa nešto više od milion stanovnika. Njegova glavna atrakcija je Sky Tower, toranj sa kojeg vam je grad kao na dlanu. Kao većina Novozelanđana i žitelji Oklanda najviše uživaju u prirodi, jedrenju i veslanju, ali i u biciklizmu, kriketu

i ragbiju. Najbolje ćete ih upoznati ako im se pridružite u ovim aktivnostima, ili na roštiljijadi, a u ovoj zemlji gotovo da nema plaže bez roštilja na dolar. Na samo jedan sat od centra grada nalazi se čak stotinu plaža, savršeno uređenih za uživanje u lepotama okeana. Grad je okružen sa 48 vulkana, među kojima najviše pažnje privlači One Tree Hill, najveći ugasli oklendski vulkan.
Na kraju severnog ostrva, uz samu obalu jezera Rotorua, nalazi se istoimeni grad poznat po geotermalnim izvorima, gejzirima i blatnim bazenima. Južno od Rotorue nalazi se Taupo, najveće jezero na Novom Zelandu, sa čijih obala se pruža prelep pogled na Ruapehu, najviši vrh ostrva u kojem se nalazi nacionalni park Tongariro.
Mešavina maorske i engleske kulture, navika i običaja, može se videti na svakom koraku. Maori su Britancima udahnuli egzotiku, maštovitost i opuštenost. Jedino na Novom Zelandu ne pije se popodnevni čaj u pet nego pivo u šest sati. Licencu za točenje alkohola nemaju sve kafane, pa mnogi kafići i bifei posluju po principu "donesi piće sa sobom". Svi piju mnogo i jako. Novozelanđani po glavi stanovnika godišnje popiju 78 litara piva, 19 litara vina, 110 litara sokova i samo litar čaja ili kafe.
Iako na kraju sveta, Novi Zeland svake godine poseti 2,5 miliona turista. Najviše ih privlači netaknuta priroda koja im omogućava da osete moć ledenih planina i vulkana, snagu mora i bistrinu voda. Čarobna priroda najbolje se može doživeti u dolini Gabrijel gali. Ovde, gde se stapaju linije neba i mora, jezera i livada - sve je plavo ili zeleno.
Na Novom Zelandu postoji mesto koje ima najduže ime na svetu - to je brdo Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahor-onukupokaiwhenuakkitanatahu (85 slova). Ili, u slobodnom prevodu "Vrh gde je Taumata, čovek sa velikim kolenima, koji je putovao zemljom, pentrajući se i klizeći po planinama, poznat pod nadimkom "Zemljožderač", svirao frulu svojoj voljenoj".
Samo na Novom Zelandu, usred leta, može se videti sneg na vrhovima planina, a u njihovom podnožju žetva pšenice. Samo na Novom Zelandu postoji spomenik šišaču merino ovaca. Inače, zemlja je poznata po merino ovcama, koje daju vunu ali ne i meso za ljudsku ishranu, kao i po farmama za uzgajanje divljih jelena, koji služe samo za
ishranu.

HILJADU UKUSA

Za novozelandsku kuhinju kaže se da je trpeza sa hiljaadu ukusa. I Maori i Englezi slažu se da je jagnjetina i junetina u menti jelo broj jedan. Drugo omiljeno jelo je hangi, sitno iseckano meso uvijeno u palačinku. I, naravno, na stolu je obavezna riba, pripremnjena na svakojake načine. Trenutno su popularne sardele i jegulj, koje se pripremaju kao čips. Kao brzu hranu Nozelanđani najčešće jedu sirove zelene školjke, ili sušene kamenice. Uz njih se servira slatki krompir kamar. Kao desert omiljen je sladoled od vanile sa bombonama.





 
Natrag
Top