Novi Sad: Uskoro muzej Mileve i Ajnštajna

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.981
29. 01. 2010. 05:50h| R. K. - Vesti

Novi Sad: Uskoro muzej Mileve i Ajnštajna

Gradska uprava u Novom Sadu preuzeće konačno kuću koja je nekada bila u vlasništvu porodice Mileve Marić i u kojoj su ona i njen muž Albert Ajnštajn živeli u tri perioda od 1907. do 1910. godine. Zavod za izgradnju grada obezbedio je stan za porodicu koja živi u Kisačkoj ulici 20, a obnova kuće počeće čim se sadašnji stanari isele.

29131_012908s2_if.jpg

ČEKA MAJSTORE: Kuća u kojoj je živeo naučnik sa suprugom

Potom će nekadašnji dom Marićevih biti pretvoren u muzej Mileve i Alberta Ajnštajna, što je, kako nam je potvrđeno u Gradskom veću, bila i izričita želja Bernarda Cezara Ajnštajna, praunuka tvorca teorije relativiteta, koji je formalni vlasnik kuće.

U kući živi šestočlana porodica Kecman, koja već više od četiri decenije ima status zaštićenih stanara. Oni koriste oko 100 kvadratnih metara stambenog prostora i dosad su, u skladu sa svojim mogućnostima, održavali objekat sagrađen početkom prošlog veka.

29132_012908s3_kf.jpg


Mileva Marić i Albert Ajnštajn


Kuća je, međutim, ozbiljno načeta zubom vremena i potrebna je obimnija sanacija, za koju sadašnji stanari nemaju sredstava, pa su, kako sami kažu, rado prihvatili ponudu da se presele u drugi stan i tako oslobode prostor za budući muzej.


Istoričari kažu da je kuća sačuvala autentičnu spoljašnjost i raspored prostorija iz perioda kad je u njoj boravio poznati bračni par. Ideja da se ona pretvori u muzej nije nova, a već nekoliko godina Muzej grada prikuplja i materijal za buduću postavku.


Pokloni Srbina iz Slovenije
Srbin iz Slovenije Đorđe Krstić, jedan je od ljudi koji je inicijator osnivanja muzeja Mileve i Ajnštajna. On je dugo proučavao život slavnog naučnika i njegove pametne supruge.

Skupljao je kolekciju i njihovih ličnih predmeta, koju je pre tri godine poklonio Novom Sadu, a u kojoj su, između ostalog, Ajnštajnova lula (s kojom je pozirao za jednu od najpoznatijih fotografija), porodični fotoaparat i Milevina pisma iz perioda između dva svetska rata.
 
Član
Učlanjen(a)
05.01.2010
Poruka
1.849
Konacno da se novac gradjana iskoristi na pravi nacin.Ima toliko vrednosti pored kojih prolazimo svakodnevno a i ne znamo za njih.Strasno mi je kad sa jedne strane vidim spomen plocu(znak da je nesto od vaznosti) na zgradi koja je potpuno oronula.Renoviranje ce osigurati i da ne bude zamenjna nekom "divnom"visespratnicom.Mi u Srbiji imamo raznih dobara,jos da pocnemo vise da ih cenimo.
 
Natrag
Top