Novi Sad: Najstarija knjigoveznica u regionu

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Najstarija knjigoveznica u regionu
[/h] Izvor: B92


Beograd -- Najstarija knjigoveznica u regionu nalazi se u vlasništvu porodice Ivković u Novom Sadu.

11827465014f4a23b983200837769847_368x244.jpg
Novi poslovi i savremene mašine naterale su nas da zaboravimo kako je nekada sve bilo mnogo sporije jer su predmeti pravljeni samo rukama. Ipak, u nastarijoj knjigoveznici na ovim prostorima, porodica Ivković još uvek veruje u ručni rad i tradiciju dugu više od 150 godina.
U istoj kući, u centru Novog Sada, već četiri generacije porodice Ivković rade sličan posao. Pre oko 150 godina, počeli su u štampariji, a sada je njihova knjigoveznica najstarija u regionu. Biolog po profesiji i samouk zanatlija, Dragomir je nakon specijalizacije u Rimu radio i u Vatikanu.

"Ja sam svako jutro, ulazeći u državu Vatikan kroz kapiju morao da popunim formular sa podacima o broju pasoša, ko sam, šta sam... Pošto formulara nije bilo za Srbe, jednom sam bio Slovenac, jednom Hrvat... Nije ni bilo predviđeno da jedan Srbin ulazi tamo", kaže Dragomir Ivković, vlasnik knjigoveznice.

Od svih knjiga koje je tokom duge karijere obložio kožom, Dragomir je najviše ponosan na Sveto pismo u luksuznom povezu, kojem je dodato nekoliko strana za porodični dodatak i spisak svih srpskih patrijarha.

"Kompletna korica je dekorisana sa reljefima iz srpskih srednjovekovnih manastira. Na taj način smo napravili jednu knjigu koja pokazuje i spolja kulturno-istorijsko nasleđe našeg naroda", objašnjava Ivković.

Nekada je bilo mnogo posla, a na to podsećaju mašine stare više od veka. Ipak, 21. vek je doneo i nešto više od knjigovezačkog zanata ali i specijalne klijente.

"Čak smo imali saradnju sa kraljem Bahreina, koji je insistirao da oružje koje uvozi iz Srbije bude specijalno upakovano, a to je poklanjao svojim bliskim prijateljima. Tako da je napravljena specijalna drvena kutija presvučena kožom za njegovo oružje", kaže Dragomirov sin Đorđe.

Ova knjigoveznica odolela je ratovima, režimima, čak i nacionalizaciji. Ipak, nakon Drugog svetskog rata, oslobodioci su ih, kako kaže Dragomir, oslobodili i sopstvene imovine. Sada su u svojoj kući podstanari i strpljivo čekaju da im po Zakonu o denacionalizaciji ona bude i vraćena.
 
Natrag
Top