Nove cijene struje u februaru

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
UKOLIKO REGULATORNA AGENCIJA PRIHVATI ZAHTJEVE ELEKTROPRIVREDE I PRENOSA, KILOVATI ĆE BITI DUPLO SKUPLjI

Nove cijene struje u februaru





Izvor: Dan 12-01-2011

ekonomija12012011.jpg

Struja bi u aprilu mogla da poskupi za 100 posto, ukoliko Regulatorna agencija za energetiku prilikom odobravanja regulatorno dozvoljenog prihoda Elektroprivredi i Prenosu uvaži njihove prijavljene ovogodišnje troškove. Prema informacijama "Dana", EPCG je od regulatora tražila da joj za pokrivanje troљkova u ovoj godini odobri iznos od 380 miliona eura, skoro 150 miliona ili 63 odsto veći nego za prethodnu godinu. EPCG u troškove nije uračunala 19,5 miliona eura, koje bi po volji agencije ove godine trebalo vratiti građanima na ime preplaćene struje. Zahtjev Prenosa je bio znatno skromniji - 32 miliona eura, 6,23 miliona ili 25 odsto više u odnosu na regulatorno dozvoljeni prihod za 2010. godinu. Ako struja za domaćinstva u aprilu poskupi sa devet na 18 centi po kilovatu, građanima je za utjehu što će to i dalje biti četiri centa niže nego u najbogatijoj italijanskoj provinciji- Lombardiji, iz koje dolazi strateški partner Vlade i aktuelni "upravljač" EPCG, milanska kompanija A2A.
Predsjednik upravnog odbora Instituta Alternativa Stevo Muk ocijenio je u izjavi za "Dan" da je nejasno zašto je RAE još 14. decembra odlučila da utvrdi privremene cijene i tarife koje će važiti do aprila.
- Još je manje jasno zašto ove odluke nemaju obrazloženje, na šta je RAE obavezna po Zakonu o upravnom postupku i što je ranije bila uobičajena praksa. Zato je nemoguće procjenjivati kojim razlozima se RAE vodila kada je donijela ove odluke i zašto ih je utvrdila na ovaj način.
EPCG i Prenos su dostavili svoje zahtjeve za 2011. godinu, a rok koji im je RAE dala za dopunu zahtjeva je istekao 23 decembra. RAE se prilikom donošenja privremenih odluka pozvala na član 52, stav 7 Zakona o energetici, koji se odnosi na slučaj kad zahtjevi nijesu blagovremeno podnijeti, ili se kasni sa utvrđivanjem cijena i tarifa. RAE još nije objavila dopunjene zahtjeve EPCG i Prenosa, iako je bila obavezna da to uradi. Generalno, imam utisak da RAE sprema novi udar na potrošače koji će domaćinstvima lakše pasti u aprilu i maju, nego što bi to bio slučaj u januaru, kad je potrošnja značajno veća. Činjenica da RAE ne poštuje odluke Upravnog suda, već po presudama ponovo donosi iste odluke, govori da joj interes potrošača još nije ispred interesa energetskih subjekata- istakao je Muk.
Iz RAE je juče nezvanično rečeno "Danu" da će krajem februara odobriti regulatorno dozvoljene prihode Elektroprivredi i Prenosu. Kako je objašnjeno, donošenju odluke prethodiće niz sastanaka sa predstavnicima EPCG, od kojih će neki biti otvoreni za javnost. RAE je i juče odbila da saopšti iznose koje su EPCG i Prenos tražili da im se odobre na ime pokrivanja ovogodišnjih troškova.
EPCG i Prenos su početkom decembra dostavili odvojene zahtjeve za odobravanje regulatorno dozvoljenog prihoda koje je RAE vratila na doradu, nakon čega su krajem prošle godine agenciji dostavljeni inovirani zahtjevi.

S.G.

Milioni za Moraču

Aktuelne cijene struje formirane su na osnovu prošlogodišnjeg regulatorno dozvoljenog prihoda EPCG od 233 miliona eura. Jedino logično objašnjenje za godišnji rast troškova od 147 miliona eura je da je crnogorsko- italijanska uprava Elektroprivrede u planirane rashode prijavila početak investicije u gradnju hidroelektrana na Morači, iako tender za izbor budućeg graditelja i koncesionara nije okončan. Nakon odustajanja Štrabaga i kineske firme Sinohidro, u trci za graditelja HE na Morači ostali su konzorcijum EPCG- A2A i italijanski Enel, od kojih se očekuje da do sredine aprila dostave ponude za gradnju. Predviđeno je da gradnja novog energetskog izvora traje šest godina i košta oko 540 miliona eura, od čega će početnih 150 miliona kapitala biti "namaknuto" od građana kroz poskupljenje struje, bez obzira na konstantne žalbe na iznose aktuelnih računa za utrošenu energiju.
Problematično je što u ovom scenariju apsolutno nema dobrobiti za finansijere gradnje - građane, jer se elektrane daju pod koncesiju na najmanje 25 godina. Kompletan profit za to vrijeme pripašće koncesionaru, a u slučaju da to bude konzorcijum EPCG- A2A javnosti nije poznato kako će crnogorska državna i italijanska privatna kompanija "dijeliti kolač".
 
Natrag
Top