- Učlanjen(a)
- 19.09.2009
- Poruka
- 27.630
Gotovo 70 odsto razvedenih roditelja u Srbiji ne plaća alimentaciju za svoje dete, procena je Udruženja samohranih roditelja Srbije. Ovaj procenat obuhvata roditelje koji uopšte ne plaćaju mesečno izdržavanje ili ga neadekvatno i neredovno plaćaju, kao i slučajeve u kojima roditelj staralac nije imao sredstava da pokrene tužbu za plaćanje alimentacije protiv svog bivšeg supružnika.
U većini slučajeva, po odluci suda, deca ostaju sa majkama, osim ukoliko se ne dokaže da ona nije podobna za njihovo odgajanje. Takođe, maloletnicima iznad 15 godina zakon dozvoljava da odluče s kojim od roditelja bi želeli da žive. Međutim, kako nam je objasnio Dragan Vulević, načelnik Sektora za brigu o porodici u Ministarstvu rada i socijalne politike, konačnu procenu o tome s kojim roditeljem je bolje da deca žive daju psiholozi u nadležnim centrima za socijalni rad.
Među roditeljima koji posle razvoda dobijaju starateljstvo nad decom pet puta je više majki nego očeva. To bi jednostavno trebalo da znači da su uglavnom očevi ti koji zanemaruju svoju roditeljsku dužnost, odbijajući da svojoj rođenoj deci uplaćuju redovno mesečno izdržavanje.
Podaci iz sudske prakse govore da je zaista tako i da svake godine oko 1.000 do 1.200 majki mora preko suda da podseti nesavesne očeve da bi trebalo da izmire svoje obaveze prema deci. Nažalost, većina onih koji napuštaju porodicu smatra da s prestankom bračnih dužnosti prestaju i one roditeljske, pa neretko posle mučnog razvoda sledi još mučnija borba oko plaćanja alimentacije.
Imućni posebno škrti
Izbegavanju ove obaveze podjednako su skloni i siromašni i bogati, od nekvalifikovanih radnika do estradnih zvezda koje svoju nesavesnost pred sudom obrazlažu najneverovatnijim, čudesnim objašnjenjima.
Često se dešava da veoma imućni očevi prilože sudu na uvid potvrdu iz firme da su prijavljeni na minimalni lični dohodak. Pojedini čak idu dotle da tvrde kako su trenutno nezaposleni i da ih izdržavaju roditelji, donose lažne potvrde o navodnim bolestima, prebacuju imovinu sa svog na imena bliskih srodnika, dok drugi jednostavno ne žele da daju novac za decu jer su u žestokoj zavadi s njihovom majkom.
– U svojoj dugogodišnjoj praksi imala sam slučaj gde je otac slučajno povredio oko u nekoj tuči, a zatim doneo potvrdu sudu da je slep i da ne može da radi, pa samim tim ni da plaća alimentaciju. Kako je živeo sa majkom koja ga je navodno izdržavala, ja sam u korist svoje klijentkinje tužila njegovu majku i dobila spor – priča nam Vera Totić, pravnik i predsednica Udruženja samohranih roditelja Srbije, koja već devet godina bije bitku protiv roditelja koji izbegavaju svoju najvažniju obavezu.
Zatvor za nesavesne majke
Gotovo je nepoznat podatak da je u Srbiji sve više nesavesnih majki, u šta su se najbolje uverili zaposleni u sudovima, uveravajući da bi čitavo društvo konačno trebalo da se oslobodi predrasude da gotovo uvek očevi „beže“ i ostavljaju porodicu. Nažalost, to sve češće čine i majke.
– Četiri nesavesne majke strpala sam iza rešetaka zato što nisu htele da plaćaju alimentaciju za svoju decu. Dve od njih su domaćice koje su se preudale, izrodile decu sa novim muževima, a na onu iz prvog braka potpuno zaboravile. Na sudu su se pravdale time da su i one same izdržavana lica i da nemaju prihode. Međutim, zakon je tu jasan i kaže da izdržavano lice ne plaća alimentaciju samo u onom slučaju ako je proglašeno nesposobnim za rad, ili mu je iz nekog razloga oduzeta dozvola za rad. Istina, domaćice nemaju prihode, ali ni u kom slučaju nisu nesposobne za rad. To što su nezaposlene nije opravdanje – kaže Vera Totić.
Iako je u njenom udruženju više samohranih majki, Totićeva kaže da se u poslednje vreme sve više očeva usuđuje da javno kaže: “Mene je žena ostavila i ne mogu sam da izdržavam decu.” Samim tim što su smogli snage i društvu priznali jednu, za njih tako poražavajuću istinu, sve veći broj očeva spreman je da zatraži alimentaciju preko suda.
Samohrani očevi
– Mnogi samohrani očevi doskoro su se stideli da podnesu prijave protiv bivših supruga jer im to nije dopuštala sujeta, ili još veoma opterećujući balkanski mačizam. Većina njih i dalje veruje da bi muškarac trebalo da bude stub porodice i da mora sam da obezbedi novac kako bi prehranio svoju decu – objašnjava Totićeva, koja je mnogim očevima pomogla da savladaju stid i upuste se u borbu za alimentaciju.
Nažalost, izborena alimentacija preko suda ne znači i da je problem trajno rešen. Naknada za izdržavanje trebalo bi da bude isplaćena 15 dana po donošenju presude, ali u praksi je to drugačije, pa se na alimentaciju ponekad čeka između šest meseci i nekoliko godina. Tako je u Srbiji gotovo svaki drugi rastavljeni roditelj prinuđen da borbu nastavi preko izvršnih sudova.
Uvek pate deca
Naravno, najgore je što u sukobu između očeva i majki, vođenom prvo oko razvoda, a potom i alimentacije, stradaju deca. I ma koliko da se jedan od roditelja trudi da njegovi lični sukobi s partnerom ne dotiču decu, nemoguće ih je zaštititi u potpunosti.
Prema mišljenju psihologa, razvod roditelja najteže podnose najmlađa deca i pubertetlije. Mališani prestanak ljubavi između roditelja i njihov razlaz doživljavaju kao sopstvenu krivicu, a tinejdžeri se nalaze u specifičnom životnom dobu kada i sami trpe mnoge promene, pa im ova u roditeljskim odnosima dođe kao kap u prepunoj čaši.
– Deca u pubertetu su mnogo senzibilnija i veoma ranjiva. U tom životnom dobu sklona su da se upoređuju s vršnjacima i ako ta druga deca ne prolaze kroz iskustvo kao što je razlaz roditelja, smatraju sebe drugačijima, često i manje vrednima. Deca u srednjem uzrastu, od pet godina do puberteta, zahtevaće od roditelja odgovore na mnoga pitanja, ali su istovremeno to deca kojima roditelj može da pruži zadovoljavajući odgovor. U svakom slučaju, da li će neko dete teško ili lako podneti razvod svojih roditelja, ne zavisi toliko od uzrasta, koliko od zrelosti samih roditelja i njihovog nastojanja da od svojih ličnih sukoba zaštite bar vlastitu decu – smatra psiholog Radmila Vulić-Bojović iz Savetovališta za brak i porodicu Gradskog centra za socijalni rad u Beogradu.
Višestruke posledice
Bez obzira na to da li je brak u potpunosti „propao“, psiholozi smatraju da deca ne smeju da izgube porodicu i da je briga oba roditelja veoma važna za normalan razvoj deteta. U suprotnom, ukoliko su deca neprekidno rastrzana između dve suprotstavljene strane, ili zanemarivana od jednog roditelja, mogu da se jave brojne posledice.
– Takva deca vremenom gube samopouzdanje, povlače se u sebe, popuštaju u školi, zanemaruju obaveze i iz tog stanja lako mogu da skliznu u delinkvenciju. Njima će svakako biti teže da kasnije u životu ostvare normalne veze, jer pred sobom nisu imali dobar primer – objašnjava psiholog Radmila Vulić-Bojović, i dodaje da u suštini nijedno dete nije srećno kada se roditelji razvode i pri tom svađaju, mada je kroz praksu imala i obrnutih slučajeva:
– Bila sam iznenađena zrelošću jednog devetogodišnjeg deteta koje mi je na terapiji reklo: „Jedva čekam da se razvedu, ne mogu više da ih slušam i gledam kako se svađaju.“
Autor: Žiža Antonijević