Nova vredna otkrića u Sirmijumu

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Nova vredna otkrića u Sirmijumu


Izvor: Tanjug

Na lokalitetu 85 antičkog Sirmijuma pronadjeni su ostaci rimskih gradjevina i mnoštvo fresaka i novčića iz 4. veka, izjavila je danas rukovodilac projekta istraživanja, viši naučni savetnik Arheološkog instituta u Beogradu Ivana Popović.

6222250864ea56ad09f11e160989921_orig.jpg


"Na granici izmedju rezidencijalnog i ekonomskog dela Carske palate, iz koje se u vreme tetrerhije upravljalo velikim prostranstvom - od današnje Budimpešte do grčkog ostrva Krit, nalazila se velika rimska žitnica," kazala je Tanjugu Popovićeva i dodala da su ispod tog sloja pronađeni ostaci raskošne rimske gradjevine iz ranijeg perioda, s mnoštvom fresaka u fragmentima, a pronadjen je i veliki broj novčića koje su kovali rimski imperatori u 4. veku.
Arheološka istraživanja, prema njenim rečima, biće okončana do kraja nedelje na lokalitetu 85 antičkog Sirmijuma, na cijim ostacima je podignut najveći sremski grad.

Ta istraživanja obnovljena su 3. oktobra, a ceo projekat istraživanja na tom lokalitetu započet je 2003, a prekinut dve godine kasnije. Obnovljena su sredstvima od 800.000 dinara, koja je obezbedilo Ministarstvo za kulturu i informaticko društvo.

Beogradski Arheološki institut već je pripremio projekat s kojim će konkurisati za nastavak radova na ovom lokalitetu, koji se nalazi istočno od nove zgrade Muzeja Srema i Carske palete i hipodroma.

U okviru ovogodišnjeg projekta otvorene su tri sonde, a Popovićeva je ispričala da su istraživanja u potpunosti opravdala očekivanja.
U ranijem istraživanju pronadjena je srednjovekovna hrišćanska bogomolja s dobro očuvanom freskom Marije Magdalene. Ona će sada biti skinuta i za posetioce predstavljena u Muzeju Srema.

U toku iduće godine biće organizovan skup na kome će učestovati predstavnici Arheološkog instituta, Republičkog zavoda za zaštitu kulture, kao i Zavoda u Sremskoj Mitrovici, Muzeja Srema i Grada Sremska Mitrovica na kome bi trebao da bude postignut dogovor o konzervaciji i prezentaciji tog lokaliteta.



Sirmijum (Sirmium), danas Sremska Mitrovica, bio je antički grad i jedan od četiri prestonice Rimskog carstva, koji je izgradjen na južnim obroncima Fruške Gore u 1. veku. Sirmijum je postao prestonica Rimskog carstva 293. godine za vreme vladavine Galerija. Arheološka istraživanja otkrila su da je grad bio prostran, okružen bedemima i rovovima unutar kojih se nalazila carska palata.

Istraživanja radjena od sredine 20. veka otkrila su delove hipodroma, više luksuznih kuća i vila ukrašenih freskama i mozaicima. Vidljivi su ostaci javnih kupatila, nekropole, horeuma, trgovačkih i zanatskih centara.
 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Počinje konzervacija mozaika Carske palate u Sirmijumu

Počinje konzervacija mozaika Carske palate u Sirmijumu


Blic

U novembru pocinju konezervatorski radovi na mozaicima Carske palate antičkog Sirmijuma, a pocetak radova omogucio je Pokrajinski sekretarijat za kulturu koji je u tu svrhu obezbedio milion dinara.

77061_vopalata_f.jpg


S obzirom na to da je reč o velikom i složenom poslu, radovi će trajati više godina, izjavio je Tanjugu direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Sremska Mitrovica Ljubiša Ssulaja.


Reč je o konzervaciji 350 kvadratnih metara mozaika. U samoj palati se nalazi 250 kvadratnih metara mozaika, sada prekrivenog peskom dok je drugi deo sklonjen. Nakon što bude obnovljen biće vraćen u Carsku palatu, najvredniji arheološki lokalitet antickog Sirmiuma, koji je u doba tetrarhije bio jedna od prestonica Rimske imaprije, na čijim je ostacima podignuta Sremska Mitrovica.


Po bogatstvu ornamentike, ovo je jedan od najvrednijih mozaika do sada otkrivenih iz tog perioda Rimskog carstva . Njemu ima tek nekoliko sličnih. Kada budu završeni konzeravatorski radovi, Carska palata će zablistati starim sjajem, istakao je direktor mitrovackog Zavoda za zaštitu spomenika kulture.


Ostaci Carske palate otkriveni su slučajno, 1957. godine, prilikom izvodenja građevinskih radova, kada se počelo i sa sistematskim istrazivanjem antičkog Sirmiuma.


Sredstvima republickih ministarstava za kulturu i privredu i regionalni razvoj, u iznosu od oko dva miliona evra, Carska palata je stavljena pod krov i trajno zaštićena. Samo u septembru ovaj arheološki lokalitet obišlo je više od dve hiljade domacih i stranih gostiju.


Carska palata prva je na mapi projekta ,,Putevima rimskih imeratotora" koji će na putu dugom više od 600 kilometara duž Srbije povezati najznačajnije lokalitete iz doda Rimske imperije.
 
Natrag
Top