- Učlanjen(a)
- 19.09.2009
- Poruka
- 27.630
Vesna Stanojević, koordinator Sigurne ženske kuće, najavila je pokretanje kampanje za izgradnju još jedne Sigurne ženske kuće, pošto je broj žena koje trpe nasilje u porastu, odnosno postojeći kapaciteti nisu dovoljni za sve one koje trpe nasilje
- Rok za izgradnju kuće je jul iduće godine. Nova zgrada je krajnje neophodna, jer ne možete žrtve ostaviti na ulici - kaže Stanojevićeva.
Komentarišući slučaj R. K. (38), koju je nevenčani muž Adnan S. (44) vezivao lancima da ga ne bi ostavila, naša sagovornica kaže da je ovaj slučaj drastičan primer nasilja nad ženama o kome se čulo zahvaljujući medijima. Nažalost, zvaničnih podataka o tome koliko žena trpi zlostavljanje i dalje nema, jer većina to i ne prijavljuje:
- Zlostavljanje uvek ima isti cilj, bez obzira na to kako se ono vrši. Onaj ko vezuje lisicama i onaj ko zaključava ženu rade istu stvar sa istim ciljem: da se zabrani komunikacija, da se izoluju i ponize - kaže Vesna Stanojević.
- Svih ovih godina u Sigurnoj ženskoj kući smo se susretali sa ženama prema kojima su se ponašali kao da su građani poslednjeg reda - kaže Stanojević.
Ona navodi da povećan broj žena koje se javljaju Savetovalištu protiv nasilja u porodici može da se poveže i sa krizom u državi i da je najprisutnije upravo u porodici.
- U našoj kući žene ostaju uglavnom tri meseca. Pomažemo da se osamostale, da završe neki kurs o našem trošku i da nađu posao. Za razliku od inostranstva, gde postoji razvijen socijalni program za žene žrtve nasilja, u Srbiji im se dodeljuje samo jednokratna pomoć u iznosu od oko 5.000 dinara, što je nedovoljno za samostalan život - navodi Vesna Stanojević. Ona je apelovala još jednom na sve žene žrtve nasilja da to prijave Savetovalištu protiv nasilja u porodici svakog dana i vikendom od 10 do 19 sati na brojeve telefona (011) 2787 - 573, 2769-466 i 0800-011-011.
Press