Nova arheološka otkrića u Jagodini

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Nova arheološka otkrića u Jagodini

Tri skeleta starih nekoliko stotina godina u hrišćanskim grobovima pronađeni su u Jagodini prilikom kopanja temelja za jednu zgradu.


4scluh.jpg


Pored skeleta pronađeni su i ostaci praistorijskih kuća iz perioda oko 1.300 godina pre nove ere, izjavio je direktor Zavičajnog muzeja u Jagodini Zoran Petrović. "Arheolozi Zavičajnog muzeja Jagodine i Zavoda za zaštitu spomenika kulture Kragujevac našli su i nekoliko keramičkih posuda, od kojih su neke cele", dodao je Petrović.

Areheolog Zavičajnog muzeja Smiljana Dodić, napominje da je reč o poznatom arheološkom lokalitetu, na kome su vršena iskopavanja šezdesetih godina prošlog veka. Ona je dodala da je značajno i to što je presečen praistorijski sloj, jer su otkriveni objekti iz perioda prelaza iz bronzanog u gvozdeneo doba.

Na lokalitetu, gde su pronađeni ostaci praistorijskih kuća, postavljene su dve sonde. Arheolog i praistoričar Sonja Perić navela je da su pronađene kuće jako dobro izgrađene, sa tragovima pruća i kolja. "Još nismo stigli do nivoa poda, jer je taj deo sonde uništen ukopavanjem pokojnika", rekla je Perić, koja je i kustos muzeja.

Izvor: B92
 
Natrag
Top