Нормативна граматика српског језика

Član
Učlanjen(a)
24.04.2012
Poruka
173
rgucemI.jpg

Граматика као део језика јесте систем морфолошких и семантичких категорија, односно њима обухваћених јединица, њихових облика, значења и функција. Граматику у ширем смислу чине сва правила по којима су језичке јединице организоване и по којима се оне употребљавају.

Граматика као део лингвистике има за предмет проучавање граматике као дела језика. У основи граматичких проучавања неког језика је, пре свега, утврђивање, описивање и објашњавање онога што је у неком језику обавезно и правилно.

Нормативна граматика је део нормативне лингвистике. Свако друштво настоји да буде што боље уређено, укључујући и област знања и употребе језика. Зато се лингвисти баве проучавањем и утврђивањем књижевнојезичке норме као и облицима њеног учвршћивања, неговања и примењивања у различитим друштвеним областима.

У складу с терминолошком традицијом која постоји као преовлађујућа у свим словенским језицима, а није прекинута ни у српском језику, термин књижевни језик овде се користи у значењу ширем од значења изразауезмк књижевности, а блиском значењу термина стандардни језик, а о језичкој норми овде се не говори као о језичком узусу, који је присутан у сваком језику и дијалекту независно од степена њихове књижевнојезичке развијености, него као о кодификованом узусу, односно као о оним особинама неког језика које меродавне институције или појединци предлажу као прописани, односно друштвено прихватљиви облик понашања на том језику.

File Type: PDF File Size: 12.20MB


Download:
Hidden content
You need to react to this post in order to see this content.
Rezervni link
Hidden content
You need to react to this post in order to see this content.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top