Nojeva kletva

Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Pošto vidim da na forumu ima dobrih poznavalaca Biblije evo jednog pitanja.

Za Nojevu barku znaju mnogi,ali za Nojevu kletvu se retko ko interesuje.

Dali bi bio neko tako dobar da mi objasni smisao i razloge.

Nadam se da je posle pretresanja ko je iz koje crkve ,ko bolje ...ko lepše

ovo jedna tema iz Biblije za promenu opšteg svađalačkog stanja u ovom delu foruma.

Ustvari da kažem ovako...nemojte se molim vas udaljavati od teme ,ako vam je do toga

otvorićemo temu svađaonica pa idite tamo da se siti nasvađajte.
 
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
prvo da definisemo da li si siguran da je u pitanju kletva ili obecanje-prorocanstvo sta ce biti sa Hamom?:thinking:
 
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
prvo da definisemo da li si siguran da je u pitanju kletva ili obecanje-prorocanstvo sta ce biti sa Hamom?:thinking:

Pa ti kao dobar poznavalac biblije verovatno znaš da je ovako rekao:

И рече: Проклет да је Ханан, и да буде слуга слугама браће своје!

Piše: Proklet,znači da je kletva jel tako?

Ne liči mi na obećanje.

E sad ,imamo posledicu 1.proklet
2.da bude sluga

Pitanje nije bilo koja je posledica nego koji je razlog .
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
Pa ti kao dobar poznavalac biblije verovatno znaš da je ovako rekao:



Piše: Proklet,znači da je kletva jel tako?

Ne liči mi na obećanje.

E sad ,imamo posledicu 1.proklet
2.da bude sluga

Pitanje nije bilo koja je posledica nego koji je razlog .
Ne vidim u cemu je problem ? :dntknw:
Ok, (1. Mojsijeva 9,25 ) " I rece : Proklet da je Hanan, i da bude sluga slugama brace svoje"

Ako je nejasan jedan stih, onda treba da procitas nekoliko pre i posle ili celo poglavlje.
A imash i konkordans pa mozesh da pogledash i procitash gde se sve nalaze slicni ili isti pojmovi u Bibliji.

U konkretnom sluchaju se radi o tome da je uvredio oca. Podsmevao mu se.
Dalje sledi : (5.Mojsijeva 27,16 " Proklet da je koji bi ruzio oca svoga ili mater svoju. A sav narod neka kaze :Amin."

To je jedan od zakona koje mu je Bog dao na Sinajskoj planini.
(da pojasnim )

Sklopili su tada "savez za vechnost sa Bogom" (hebr. berit olam) i u kovcegu su bile "ploce saveza" (heb. hot haberit).
I sam znash tih 10 stavki u zakonu datom.
Jedan od tih je i "Poshtuj oca svojega i majku svoju, da ti dobro bude i da dugo pozivish na zemlji."
Dakle, kad Mojsije izlazi pred narod sa tim zakonom Bozijim on cita narodu i za svaku recenicu trazi potvrdu od naroda (znachi AMIN).
Opozit od blagosloven je naravno proklet.
Znaci, onaj ko postupa po Bozijim zakonima- blagosloven je, onaj koji se oglushi od tog prava on je proklet (osudjen na propast).

Moras da sagledas svaku istorijsku situaciju pod prizmom vremena u kome se to neshto dogodilo i njihovih obichaja. :)
(Kleti-zakleti - obecati nekom neshto)

Mi sad ne kazemo "proklet daje taj i taj" vec kazemo: "dabogda ga..."
Znachi, oni su kleli a mi kunemo smile3 (isto zar ne...)
I zaista, svako ko vredja roditelje, pre ili kasnije lose prodje.
(Vidish i sam da danas deca biju svoje roditelje)

A da, a to sto ga je prokleo da bude sluga slugama braci svojoj s'obzirom da su bili gospodari je sasvim na mestu. Ni tu ne vidim nishta loshe :dance2:
Danas deca roditeljima svashta kazu pa nishta :dntknw:
Eto toliko :roll:
Jesmo pomogli malo ?:roll:
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
Samo mala ispravka,Dekalog tada jos NIJE bio dat na Sinaju,to je doslo puno kasnije,ovo jos vreme patrijaraha,ali samo dokazuje da je dekalog bio usmeno poznat sviv vernim ljudima i da NIJE dat samo Jevrejima
 
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Ne vidim u cemu je problem ? :dntknw:
Ok, (1. Mojsijeva 9,25 ) " I rece : Proklet da je Hanan, i da bude sluga slugama brace svoje"

Ako je nejasan jedan stih, onda treba da procitas nekoliko pre i posle ili celo poglavlje.
A imash i konkordans pa mozesh da pogledash i procitash gde se sve nalaze slicni ili isti pojmovi u Bibliji.

U konkretnom sluchaju se radi o tome da je uvredio oca. Podsmevao mu se.
Dalje sledi : (5.Mojsijeva 27,16 " Proklet da je koji bi ruzio oca svoga ili mater svoju. A sav narod neka kaze :Amin."

To je jedan od zakona koje mu je Bog dao na Sinajskoj planini.
(da pojasnim )

Sklopili su tada "savez za vechnost sa Bogom" (hebr. berit olam) i u kovcegu su bile "ploce saveza" (heb. hot haberit).
I sam znash tih 10 stavki u zakonu datom.
Jedan od tih je i "Poshtuj oca svojega i majku svoju, da ti dobro bude i da dugo pozivish na zemlji."
Dakle, kad Mojsije izlazi pred narod sa tim zakonom Bozijim on cita narodu i za svaku recenicu trazi potvrdu od naroda (znachi AMIN).
Opozit od blagosloven je naravno proklet.
Znaci, onaj ko postupa po Bozijim zakonima- blagosloven je, onaj koji se oglushi od tog prava on je proklet (osudjen na propast).

Moras da sagledas svaku istorijsku situaciju pod prizmom vremena u kome se to neshto dogodilo i njihovih obichaja. :)
(Kleti-zakleti - obecati nekom neshto)

Mi sad ne kazemo "proklet daje taj i taj" vec kazemo: "dabogda ga..."
Znachi, oni su kleli a mi kunemo smile3 (isto zar ne...)
I zaista, svako ko vredja roditelje, pre ili kasnije lose prodje.
(Vidish i sam da danas deca biju svoje roditelje)

A da, a to sto ga je prokleo da bude sluga slugama braci svojoj s'obzirom da su bili gospodari je sasvim na mestu. Ni tu ne vidim nishta loshe :dance2:
Danas deca roditeljima svashta kazu pa nishta :dntknw:
Eto toliko :roll:
Jesmo pomogli malo ?:roll:


Voleo bih da mi još malo pomognete da ovo shvatim.

Kao što rekoh ima ovde vrsnih poznavalaca Biblije :)
 
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
Ajde da pokusam jos malo.Dakle Noje je prepotopni patrijarh kome je Bog dao zadatak da propoveda celoj zemlji da ce doci sud ako se ne pojaju od zlih dela svojih,jer Biblija kaze"misli njihove bejahu svagda samo zle" i zato mu je dao vreme 120 godina da gradi barku i da opominje narod.Desilo se to sto se desilo,doslo je do potopa kada su se drasticno izmenili uslovi zivota na zemlji.Bog sada daje i trecerazrednu hranu ljudima tj.meso da bi se ljudski vek zbog zla sto vise skratio.Noje koji nije poznavao alkohol se opio od fermentacije koja se desavala u prezrelom grozdju i zbog toga je otrkirio svoju golotinju u takvom stanju,vidimo iz biblijskog texta da je bilo sramno i nemoralno da neko gleda golotinju svojih roditelja,pa otuda to i nama danas.O tome ima zapisano u knizi o Levitima ili 3.Mojsijeva,tamo je Bog dao Mojsiju zakone za uredjenje drustva.DAKLE STA RADI HAM:
9:22 A Ham, otac Hanancima, vide golotinju oca svog, i kaza obojici braće svoje na polju.
Umesto da pokrije oca,on jos ide da razglasi medju bracom,znaci nepostovanje prema ocu.A STA RADE BRACA:
9:23 A Sim i Jafet uzeše haljinu, i ogrnuše je obojica na ramena svoja, i idući natraške pokriše njom golotinju oca svog, licem natrag okrenuvši se da ne vide golotinje oca svog.
Sim ili Sem i Jafet iduci natraske haljinom pokrivaju svoga oca.
Ono sto sledi sa NOjeve strane nije kletva,vec kao sto rekoh predvidje sta ce se desiti sa otpadanjem Ham od Boga i prestanka da bude na Bozjoj strani a to je gubljenje blagoslova,sto automatski dovodi u podredjeni polozaj,u odnosu na blagoslovene.
U 10 poglavlju odmah mozemo videti Hamovu lozu
10:6 A sinovi Hamovi: Hus i Mesrain, Fud i Hanan.
10:8 Hus rodi i Nevroda; a on prvi bi silan na zemlji;
גּבּר גּבּור
gibbôr gibbôr
ghib-bore', ghib-bore'
ovo je rec u originalu za silan koja znaci ratnik,tirannin,mocni covek u ovom smislu i on je prvi krenuu da pravi vojsku i da gradi Vavilonsku kulu da bi se sovetio Bogu za potop.Dakle za samo 2 generacije potuni otpad od Boga.E sada na kraju opet da kosntatujemo je li ovo kletva ili ipak vise je prorocanstvo sta ce se logicno desiti sa nekim ko je krenuo stazom od Boga u suprotnom smeru
 
Natrag
Top