Noć muzeja: Komercijalizacija je neminovna

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Komercijalizacija je neminovna

Umetničko-produkcijska grupa „Noć muzeja” dobila nagradu Grada Beograda za izuzetan doprinos realizaciji događaja od značaja za prestonicu

Ana-Jovanovic-i-Mladen-Petrovic-2.jpg
Osnivači manifestacije: Ana Jovanović i Mladen Petrović

Godina 2005. Prva beogradska Noć muzeja – jedan grad, pet lokacija, 20.000 posetilaca. Godina 2006. Prva nacionalna Noć muzeja – devet gradova, 100 lokacija, 320.000 posetilaca. Godina 2010. Četvrta nacionalna Noć muzeja – 48 gradova, preko 150 lokacija, 450.000 posetilaca. Ovog 14. maja u planu je čak 60 gradova. Tačan broj lokacija još se ne zna. Broj posetilaca? Ostaje da se vidi!
Ne čudi, stoga, što je Umetničko-produkcijska grupa „Noć muzeja”, sa Anom Jovanović i Mladenom Petrovićem na čelu, kao osnivačima, dobila ove godine Nagradu grada Beograda. Za izuzetan doprinos u realizaciji događaja od značaja za naš grad.

Svaka nagrada, pored toga što je priznanje, jeste i podstrek, kaže na početku razgovora Ana Jovanović, koja se u međuprostoru između brojnih sastanaka u vezi sa ovogodišnjom manifestacijom sastala i sa nama.


– Ove godine nudimo zaista najbogatiji program do sada, obilje zanimljivosti, novih gradova, novih lokacija. Pošle godine imali smo venčanje kustoskinje u Etnografskom muzeju pa će i ovog puta sigurno biti neko iznenađenje. Očekujemo rekordnu posetu, čime bismo potvrdili da je nagrada otišla u prave ruke – kaže Jovanovićeva.


Za ovih sedam godina mnogo toga se promenilo. Manifestacija je porasla ali se manevarski prostor organizatora smanjio, jer je novca kojim raspolažu za ovakav zahtevan događaj sve manje. Na pitanje kada im je bilo teže, na početku ili danas, ona odgovara:


– Ako mogu da poredim probleme, mislim da su veći problemi oni koje imamo sada. Generalni nedostatak novca veoma je ograničavajući, za kulturu se godinama jako malo izdvaja. Na početku je teškoća bilo mnogo, ali su to bili „slatki problemi”. Mahom je ključni bio popularizacija same Noći. Ona je bila nešto potpuno novo i u potpunosti smo je sami producirali. Od 2006. godine stvari su se promenile i dobijali smo sredstva iz dva budžeta – republičkog i gradskog.


Međutim, ove godine, kako kaže, oko 300.000 dinara, dobijenih od Republike, iskorišćeno je za organizaciju manifestacije u Srbiji dok je grad Beograd doneo odluku da sredstva usmeri na institucije ponaosob. Uz to, drastično je umanjen budžet koji se alocira na nevladin sektor uopšte, i to je najveći udarac. Rešenje je pronađeno u sponzorstvima, jer je sama manifestacija atraktivna. Što, donekle, komercijalizuje ceo događaj. Naša sagovornica, ipak, smatra, da to samoj manifestaciji ne šteti.


– Komercijalizacija je, zbog ovoga što se dogodilo ove godine, postala neizbežna. Ali, sve dok su programi dobri i kvalitetni, to neće doneti štetu samom događaju. Bitno je šta se prezentuje publici i kako ćemo mi, kao organizatori, to da izbalansiramo, kaže i dodaje:


– Jedino što, možda, može da ugrozi Noć muzeja jeste to što se zbog svega navedenog povećava cena karte. U Novom Sadu plaćaće se 300 a u Beogradu 350 dinara. Svesni smo da to, uz trenutnu finansijsku situaciju u zemlji, koja je katastrofalna, nije popularno, ali se drugačije nije moglo. I ove godine, kao i do sada, ta karta važiće ujedno i kao karta za gradski prevoz, što je dobro.

Noć muzeja plaća se i u većini evropskih zemalja. Osim u Francuskoj. Podatak da je ulazak u muzeje, galerije i ostale institucije kulture u ovoj zemlji za vreme Noći muzeja besplatan lako je objasniti: kompletna organizacija podržana je od strane Ministarstva kulture Francuske, dok je Evropska asocijacija, koja se bavi ovom manifestacijom i okuplja sve nacionalne organizacije, potpuno u nadležnosti istog tela. Imaju budžet, rade cele godine, čak su im i kancelarije u samoj zgradi Ministarstva u Parizu. Dok se nešto slično ne desi i ovde, smatra Ana Jovanović, karte će ostati neizbežna realnost.

M. Dimitrijević
Objavljeno: 29.04.2011
Izvor: Politika



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Groznica beogradske večeri u Noći muzeja

Groznica beogradske večeri u Noći muzeja

Kraljica-Marija-na-pecanju.jpg
Kraljica Marija na pecanju, Arhiv Jugoslavije

Po osmi put u Beogradu, 14. maja, održaće se Noć muzeja. Glavni grad biće, radi lakšeg snalaženja, podeljen u sedam zona a ekskluzivna lokacija, koja će od 18 sati popodne pa do dva sata ujutro biti otvorena za brojne posetioce, koja je do sada čuvana kao tajna, jeste Palata Srbije (bivši SIV). Prostor građen od 1947. do 1954. godine, u koji se do sada ulazilo retko i uz poseban protokol, njegovi nepregledni holovi, ministarski kabineti i saloni, koji se simbolično zovu po bivšim jugoslovenskim republikama, koje objedinjuje velika sala „Jugoslavija”, u ovoj noći biće potpuno otvoren za razgledanje.
U groznici te subotnje večeri u glavnom gradu biće otvoreno oko 65 muzeja i galerija sa, kažu organizatori, najbogatijim programom do sada.
– Iako je reč o teškoj godini, pogotovo finansijski, kada su budžeti za kulturu drastično smanjeni, upeli smo da ponudimo zaista bogat program. Obilje zanimljivosti, novih lokacija i prostora koji nisu do sada bili otvoreni za široku javnost, kao što je Palata Srbije, istakla je Ana Jovanović, jedna od osnivača manifestacije.
Etnografski muzej, dosadašnje omiljeno polazište za šetnju u Noći muzeja, predstaviće priču koja prati magičnu tradiciju maskenbala, kako onu u vezi sa aristokratijom, tako i sa ostalim delovima društva, posebno Obrenovićima. Pored toga, izložba „Maskenbal”, interaktivnog karaktera, predstaviće deo gradske atmosfere bala pod maskama. Vojni muzej upoznaće posetioce sa blistavom borbenom opremom rimskih vojnika – dva rimska oklopa, štitom i crtežima rimskih vojnika. Svi zainteresovani moći će da učestvuju u radionici kovanja srednjovekovnih mačeva i čak vide mačevanje uživo. Narodni muzej će u svom atrijumu otkriti skriveno blago kneževskih grobova, upoznaće sve zainteresovane sa tajnama konzervacije i restauracije nadaleko čuvenog kratera i izložiti zlatnu masku iz Trebeništa. Arhiv Jugoslavije ovaj put predstaviće privatnu priču kraljevske porodice Karađorđević, od ekskluzivnih fotografija koje su nastale njihovim privatnim fotoaparatom, do storija o njihovom detinjstvu, venčanju, odmorima u Sloveniji i dijademama kraljice Marije. Muzej primenjene umetnosti u Noći muzeja objasniće fenomen nastanka jednog dela stvaralaštva, u okviru 43. majske izložbe primenjene umetnosti, dok će biti organizovana i radionica za grnčarstvo i obradu drveta.
Ulaznice se prodaju po ceni od 350 dinara na prodajnim mestima Bilet centra (Kolarčeva), Kard servisa (TC Ušće, blagajni Beogradske arene i Dvorane Doma sindikata), knjižare Vulkan (Sremska) i Tiketmastera a na dan manifestacije mogu se kupiti i na samim lokacijama. Kao i do sada, jedna karta važi za jedan ulazak na sve lokacije u gradu. Detaljne informacije o lokacijama, programu i učesnicima su na sajtu Nocmuzeja.rs

M. Dimitrijević
Objavljeno: 06.05.2011.
Izvor: Politika



 
Natrag
Top